විවාහය කියන්නේ තරුණියකගේ ජිවිතේ වැදගත්ම අංගයක්. එදාට ලස්සනට හැඩ වෙන එක තරුණියකගේ හීනයක්. අවට ගියාට මංගල ඇඳුම් තෝරාගන්නේ නැතුව අතේ ඇති මුදලට වඩාත්ම සුදුසු ගැලපෙන ඇඳුම් තෝරාගන්නේ කොහොමද කියල අද අපි බලමු.

මිල

මුලින්ම මංගල සාරිය සඳහා වියදම් කළහැකි මුදල තීරණය කල යුතුයි. මනාලිය අනිවාර්යයෙන්ම සිය මංගල දිනයට ඉතාමත් වටිනා, මිලෙන් අධික සාරියක් තොරා ගත යුතුයි කියල නියමයක් නෑ. මංගල සාරි විවිධ මිල ගණන් යටතේ විවිධ රෙදි වර්ග වලින් තිබෙනවා. තමන් තීරණය කල මිලට ගැලපෙන සාරියක් තෝරාගන්න උත්සහ කරන්න.

සිරුරේ හැඩය

දෙවනුව ඔබ සාරියක් තෝරාගැනීමේදී ඔබේ ශරීරයේ හැඩය ගැනත් හිතන්න වෙනවා. ඔබ තරමක් මහත කෙනෙක් හරස් අතට විශාල මෝස්‌තර සහිත සාරි තෝරාගන්න එපා. ඒවගේම පිම්බි ඇති සාරියක් නැතුව ඇඟටම ඇලී ඇති කඩා හැලෙන සාරියක් ඔබට ගැලපෙනවා. දික් අතට මෝස්‌තර ඇති ක්‍රේප් සිල්ක් සාරි හෝ ළගින් ළඟින් මෝස්‌තර වැටී ඇති ලේස් සාරි වුවත් මහත සිරුරක් ඇති අයට ලස්සන පෙනුමක් ගෙන එනවා. පොටට සහ නෙරියට කුඩා බෝර්ඩරයක් තිබෙන සාරිත් මහත් සිරුරක් තියෙන අයට ගැලපෙනවා.

ඔබ කෙට්ටුයි නම් ඔබව තරමක් මහත් කර පෙන්වන සාරියක් තමයි ගැලපෙන්නේ. පල්ලුවේ බෝර්ඩරය පළල පෙනෙන ආකාරයට තිබුණහොත් ඔබව පිරිපුන් කෙනෙක් ලෙස පෙනේවි. ඒවගේම සිහින් සිරුරක් ඇති කෙනෙක්ට නම් සාරියේ රැලි තරමක් වැඩිපුර යෙදුවාම ලස්සනයි. රැලි තරමක් විශාලව පළලට සැකසීමෙන් සිහින් කෙනෙක්ට තරමක් පිරුණු මහත පෙනුමක් ලබාගන්න පුළුවන්.

සිරුරේ වර්ණය

ඊළගට ඔබේ අවධානය යොමු විය යුත්තේ සමේ වර්නයටයි. සාරිය කොයිතරම් ලස්සන් වුනත් එය ඔබේ හමේ වර්ණයට ගැලපෙන්නේ නැත්නම් ඔබව අවලස්සනට පෙනෙනවා මිසක් සාරිය ලස්සනට පෙනෙන්නේ නෑ. වර්ණ ගැලපීම පිළිබද ඔබට අදහසක් නැත්නම් හොදම දේ තමයි ඔබේ රුපලාවන්‍ය ශිල්පිය හෝ ශිල්පිනියගේ සහය ලබා ගැනීම.

සාරි අදින ක්‍රමය

මංගල දිනයට සැලසෙන්නේ කුමන විලාසිත ක්‍රමයකට කියන එක තීරණය කල යුතුයි. එය තැන සිටින ප්‍රදේශය අනුවත් වෙනස් වෙනවා. උඩරට ප්‍රදේශ වල තරුණියන් බොහෝ විට ඔසරිය අන්දිමටත් පහත රට ප්‍රදේශ වල තරුණියන් වේල් දම සාරි දීමටත් කැමැත්තක් දක්වනවා. ඔබ මංගල සාරිය මිලදී ගැනීමට යාමේදී ඔබ එය අනදින ක්‍රමය ගැනත් තීරණය කල යුතුයි. ඒ ඒ ක්‍රමය ගැලපෙන පරිදි මෝස්‌තර දැමු සාරියක් මිලදී ගන්න. මොකද සමහර සාරි තිබෙනවා අඳින්න පුළුවන් වන්නේ ඔසරිය විතරයි. ඒ නිසා සාරියක් තෝරාගැනීමේදී ඒ දේවල් ගැනත් සැලකිලිමත් වෙන්න.

 

 

තමන්ට ගැලපෙනම මංගල සාරිය තෝරන්න දන්නවද

කොල්ලන්ට රිදෙන කෙල්ලන්ට ඇඬෙන ඇත්තම කතාව

කෙල්ලෙක් අවුරුදු දහයක් දොළහක් වෙනකොට ලොකු ළමයෙක් වෙනවා. ඊට මාස ගානක් ගතවෙනකොට හෝමෝනවල බලපෑම නිසා උඹේ ඇඟ හැදිලා හමේ පාට වෙනස් වෙලා තැඹිලි ගෙඩිය...

එදිනෙදා ජීවිතයේදී බර අඩු කර ගැනීමට උපකාර වන tips 12 ක්

තරබාරු කාන්තා ඔබට , සමහර විට ගෙදර දොරේ වැඩ කටයුතු එක්ක බර අඩු කර ගැනීමට ව්‍යායාම කිරීමට පවා කාලය අඩු ඇති . එත් කාලය...

Youth එකට කරාබු

කරාබු ගැහැණු ළමයින්ට නැතිවම බැරි දෙයක් වෙලා ඒ නිසා සිරිතක් විදිහට අලුත ඉපැදුණු දුවකුට කන විදලා කරාබු දාන එක පුරුද්දක්. නමුත් මේ කරාබු වල...

ජාතින් අතර අසමගිකම් ඇතිවන අයුරින් ප්‍රකාශ සමාජ මාධ්‍ය ජාලා ඔස්සේ ප්‍රචාරය කල පාසල් සිසුන් දෙදෙනෙකු අත්අඩංගුවට

ජාතින් අතර අසමගිකම් ඇතිවන අයුරින් සමාජ ජාලා වල ප්‍රකාශයන් ප්‍රචාරය කල වයස අවුරුදු 17 - 18 පාසල් සිසුන් දෙදෙනෙකු රහස් පොලිසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන...

ලොව අංක එකේ ගායිකාව

අද ලොව අංක එකේ ගායිකාව කවුද කියලා ඇහුවොත් වැඩි දෙනෙක් දෙන උත්තරේ තමයි ටේලර් ස්විෆ්ට් . 28 හැවිරිදි වියේ පසුවන මේ සුපිරි තරුව මේ...

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ – 3 කොටස

පවුල් (family planning) සංවිධාන ක්‍රම අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ ඊට වැඩි...

Google Pixel 2XL

ජංගම දුරකථන ලොවට හඳුන්වාදුන් හොඳම android ජංගම දුරකතනයක් තමයි මේ. මෙහි ඉදිරිපස කැමරාව මෙගා පික්සල් 8ක්. අඟල් 6ක ඩිස්ප්ලේ එකක් සහ ග්‍රෑම් 175ක් බර...