මුලින්ම මම කියන්නම් කාන්තාව පිලිබඳ පණිවිඩයක් මෙවැනි වෙබ් අඩවියක් හරහා පණිවිඩයක් දෙන්න උත්සහ කලේ ඇයි කියලා.. ඇත්තටම අපේ සමාජයේ කාන්තාව ගැන කතා කරනවා. කාන්තා විමුක්තිය ගැන කතා කරනවා. නමුත් මේ පිලිබඳ ඇති ප්‍රයෝගික තත්වය කුමක් ද ? මෙහි ප්‍රයෝගිකත්වය ගැන කත කරන කෙනෙක් මේ ලාංකීය සමාජය තුල වර්තමානයේ සිටිනවද? සිටිනවද ? ඔබ ඔබගෙන් ම, මොහොතකට අසන්න. මා කතා කරන්නේ දේශපාලනය ගෙන නොවේ. මා කතා කරන්නේ කාන්තාව ගැනයි.. ධනවත් දිළිඳු, ප්‍රසිද්ධ, අප්‍රසිද්ධ සීමාවන් නොතකා කාන්තාවන් වෙත ගසන මඩ පහරේ අවසානය කුමක් ද ?
එසේනම් කාලින සමාජයේ කාන්ත්වගේ හඩ නගන්න අවසරයි !! දිරිය කාන්තවනි ආදරණීය සහෝදරවරුනි නගන්න හඬක් හෙට වෙනුවෙන්.. ඔබ වෙනුවෙන්.. ඔබගේ අම්මා වෙනුවෙන්, නංගි වෙනුවෙන් හෙට දවසේ රටේ අනාගතය වෙනුවෙන් ,හෙට දවසේ ඔබේ ආදරණිය පුංචි දියණිය වෙනුවෙන්.. මෙයයි කදිම තෝතැන්න .. වෙනස් කරන්න ජාතියේ ආකල්ප .. රැක ගන්න හිමි තැන.. දෙන්නට ඔබේ පණිවිඩය දැයේ හෙට දවසට !!!!!!
අවශයි ඔබේ අදහස .. සොයන්නට හෙට දිනේ නිදහස .. තබන්නට පියවරක් ඉදිරියට . . ඔබගේ ලිපි. ඔබගේ අදහස් එවන්න මට. . යෝජනා හෝ චෝදනා සියල්ලම .. සර්ව සම්පුර්ණ මිනිස්සු, වැරදි නොකරන මිනිස්සු මේ සමාජයේ සිටිනවද ? කිසිම වරදක් නැති ?? කොහොමද අපි වැරදි සිදුවීම අවම කරගන්නේ එහෙනම් ? මෙය මගේ සහෝදරයා ඔබටත්.. මගේ සහෝදරිය ඔබටත් පොදු නොවේද ? එසේනම් ඇයි .. එවන් ඔබ තව කෙනෙක් වෙනුවෙන් කේලම් කියන්නේ තව කෙනෙක්ට මඩ ගසන්නේ ඇයි ?
මේවට පිළිතුරු ඔබගේ හදවතේ තියනවනම් ඔබේ අදහස නොලිය ඉන්න එපා .. මොකද මේවා ගැන ලියන්න ඔබේ අදහස කියන්න වෙන තැනක් නැහැ .. අද ඉදන් නොයෙක් මාතෘකා නොයෙක් සමාජගත සිද්ධි ගැන අපි කතා බහ කරමු .. අවශ්‍ය මාතෘකා ගැන ඔබටද සදහන් කොට මා වෙත එවන්න පුළුවන්.. කෙසේද වැරද්දක් කල පුද්ගලයෙක්ට පද හදන්නැතුව.. තැන තැන ගිහින් කියන්නේ නැතුව සමාජයේ පහත් කොට සලකන් නැතුව .. එයින් මිදීමට උදව් කරන්නේ ? එය අප මහත් සමාජයේම යුතුකමක් වගකීමක් නොවේද ? කවදා හරි මෙවැනි දෙයක් ඔබේ අහිංසක දියණියට, නංගිට අක්කට සිද්ධ වුනොත් ඔබ එදාටත් හැසිරෙන්නේ තමන්ගේ නොවන එකෙක් වරදක් කල විට හැසිරුණ අයුරින්මද ? සහෝදරයා ඔබ කාන්තාවන් ඇසුරු කරනවා වෙන්න පුළුවන් .. විටෙක ඔබ එය යාළුවන්ට ප්‍රකාශ කරන්නේ කෙසේද ?
“මන් අරකිට ගැහුවා මාර බඩුව ” කියල යාළුවන් සමග කියා සිනාසෙනවා නේද ? එසේ නැත්නම් එලෙසෙ කියන යාළුවන් සහෝදරයා ඔබ සමග නොසිටිනවද ? ඔබේ හදවතින්ම අසා දැන ගන්න . හැබැයි මෙලෙස කාන්තාවක් තම සගයන්ට ප්‍රකාශ කලොත් කුමක් සිදුවේද ?එවිට ඇය බඩුවක් ලෙස ප්‍රසිද්ධ නොවේද? එවිට අර පුරුෂයත් බඩුවක් ම නොවේද ? එසේනම් කාන්තව බඩුවක් ලෙස හංවඩු ගසන්නේ ඇයි ?අවශ්‍ය වන්නේ ඔවුන් ව කේලම් කියමින් ඔවුන් නරකයි කියා හංවඩු ගසනවා වෙනුවට එය වැරද්දක් නම් එයින් මිදීමට කාන්ත්වට සහ පුරුෂයාට උදව් කිරීම ම නොවේද ?
බලන්න මිනිසුන් තව කෙනෙක් පිලිබඳ මඩ ගසන්න සමාජ ජාලා භාවිතා කරන ආකාරය. නොදැන හෝ ප්‍රකාශ කරන දේවල් ගැන සිතාගන්නවත් නොහැක.. කෝ එහෙනම් ඔය කියන කාන්තා විමුක්තිය ?කෝ සමානාත්මතාවය ? කාන්තා විමුක්තිය කියලා මොනවද කතාකරන්නේ ?
ඉදිරියේදී කාන්තා සිරුර පාවා දීම් ..සමාජගත පාවා දීම් . සමලිංගිකත්වය වැනි පුළුල් මාතෘකා ඔස්සේ ලිපි පල කරමින් ඔබගේ අදහස් විමසන්න මා මහත් ඕනෑකමින් බලාසිටිනවා.

ගැහැණිය යනු, බඩුවක්ද ? ඔබේ මතය අපට ලියන්න

බැඳලා මාස හතයි. ලිංගිකව එකතුවෙලා නැහැ. දැනගන්න කියවන්න

මම ගයානි. අවුරුදු 27ක් වන මම සම්පත් සමඟ විවාහ වෙලා දැනට මාස 07ක් වෙනවා. ඔහු පෞද්ගලික අංශයේ රැකියාවක් කරන අයෙක්. අපි යෝජිත විවාහයකින් විවාහ...

අනවශ්‍ය ගැබ්ගැනීමක් වලක්වා ගන්නා ආකාරය

නිසි ලිංගික අධ්‍යාපනයක් නොමැති කමින් අද සමාජයේ බොහෝ දෙනා විවිධ කරදර සහ විවිධ ලිංගික රෝග, අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීම් වලට මුහුණ දෙනවා. එයින් ඔවුන්ගේ ජිවිතයේ...

රුව රැක ගන්න ඔලිව් තෙල් වලින් සත්කාර

එදිනෙදා හදන කෑම-බීම වලට පාවිච්චි කරන දෙයක් විදියට දැන් ඔලිව් තෙල් ( Olive Oil ) වලටත් ඔබගේ මුළුතැන්ගෙයි තියෙන්නේ විශේෂිත තැනක් නේද? ඒ කෑම-බීම...

උසින් අඩුනම් වඩාත් දිගට ඇඳුම් අඳින්න එපා

උසින් අඩු කාන්තාවන් තමන්ගේ උස වැඩිකර පෙන්වීමට බොහෝවිට කරන්නේ වඩා උසින් යුතු පාවහන් පැළදීමයි. එහෙත් උසින් වැඩි පාවහන් නිතර පැළඳීම ශරිර්යට හිතකර නැති බවයි...

ශ්‍රී ලංකා බංග්ලාදේශය තරගය ගැන ICC යෙන් පූර්ණ පරීක්ෂණයක්

ශ්‍රී ලංකාව සහ බංග්ලාදේශය අතර ඊයේ (17) පැවති පන්දුවාර 20 තරගයේ ඇතිවූ කලහකාරී සිදුවීම් සම්බන්ධයෙන් පූර්ණ පරීක්ෂණයක් පැවැත්වීමට ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලය තීරණය කර තිබෙනවා....

සම්මුඛ පරීක්ෂනයක් අතරතුර දී හැසිරිය යුතු ආකාරය

සම්මුඛ පරීක්ෂනයක් (interview) අතරතුර දී ඔබ හැසිරෙන ආකාරය සහ ඔබේ BODY LANGUAGE මඟින් ඔබේ චරිත ස්වභාවය, ආත්ම විශ්වාසය, අන් අය සමඟ ගනුදෙනු කිරීමට ඔබට...

සුන්දර මන්දාරම් නුවර

මන්දාරම් නුවර කියන්නෙ පිදුරුතලාගල කඳු පාමුල පිහිටි ලස්සන ගම්මානයක්. කඳු පන්තියකින් වටවෙලා තියෙන මේ ගම්මානය දවස පුරාම මන්දාරම් ස්වභාවයක් ගන්න නිසයි "මන්දාරම් නුවර" කියල ප්‍රසිද්ධ වෙලා...

තනියෙම නම් තහනම් – සූක් වාකිෆ්

"සූක් වාකිෆ්" කියන්නේ කටාර් රාජ්‍යයේ තියෙන පැරණිම වෙළඳපොළක්. "සූක්" එකක් කියන්නේ විශාල භූමි ප්‍රමාණය පැතිරුනු වෙළඳපොළක්. සූක් එක අවුරුදු 100ක් විතර පරණයි. හැබැයි සාම්ප්‍රදායික ගෘහ...