විනාඩියක් වැය කරලා . මේ කථාව ගැහැණු,පිරිමි බේදයකින් තොරව කියවන්න… ඉස්සෙල්ලාම කියන්නම් මෙච්චර සමාජෙ ගැන ලිපි කවි ලියන මම අද මොනවත් කිවෙ නැත්තම් වැඩක් නෑ.. ඉපදුන දවසෙ ඉදන් අපව දස මසක් කුසේ තබාගෙන ඉවසන්න බැරි තරම් වේදනාවක් විද අපව බිහි කරලා නින්දක් නැතිව දවස් ගනන් පිස්සියෙක් වගේ වෙහෙසිලා ලේ ටික කිරි කරලා පොවන්නේ කවුද..? ඔවු ඇය අම්මා නම් මේ… පුංචි දරුවකු ලොකු වෙනකල් කිසිම අඩුවක් නොකර තමන්ට පුලුවන් විදිහට රැක බලාගෙන මදි නොකියන්න ආදරේ කරන්නේ අපේ අම්මා… කියන්නත් කනගාටුයි සමහරුනම් අද දවස ගැන දන්නෙත් නෑ… කෙසේ වෙතත් දන්නා පිරිස ඔනෑ තරම් ඉන්නවා…. ගැහැණියට ගරුත්වය දෙන්න. දුන්න ආදරේ ඒ දුන්න සෙනහසට මිලක් හුවමාරු කරන්න එපා සහෝදරයා උබත් ඉපදුනා එ ආකාරෙන්ම තමා.. කෙනෙන් උබට බොරු කලා කියලා.. උබ ඒ කෙල්ලට බොරු මායාවල් පෙනන්න එපා.. එහෙම බොරු මායව් පෙන්වා අර කෙල්ලව කාමර ගානෙ එක්කන් ගිහින් එව වීඩියෝ කරල ඒ කෙල්ල බඩුවක් කරන්නේ උබයි.. හදවටට තට්ටු කරපන් සහෝදරයා…. #පිරිමි_හරියට_ඉන්නවනම්_ගැහැණු_බඩු_වෙන්නෑ ආදරේ කරහන් ආදරේ විදපන් කමක් නෑ හැබැයි වහ කුප්පියට ලනු කෑල්ලට අත හරින්න එපා ඒකි උබට බොරු කරාද වංචා කරාද…. උබට ඔනි ඒකිගෙන් පලි ගන්නද. ? ඒක නෙමේ පිරිමි කම පෙන්නපන් ඒකිට උබ නැතිව ලස්සනට ජීවත් වෙන්න පුලුවන් කියලා.. ජීවිතේ ගොඩ දාගනින් ගැහැණියක් හෝ පිරිමියෙක් පවා වැරැද්දට දඩුවම් කරන්න යන්න එපා.. කාලය විසින් ඔවුන් හට දඩුවම් ලබා දේවි.. ඔබේ ඇස් පිය දුක් විදී හෝ දුක් විදවයි.. තවත් කියනවානම් යන මිනිසුන්ට යන්න දෙන්න ඔබට ආදරේ කරන අයව රැක ගන්න කෙල්ලෙක් පොඩි කාලෙ ඉදලා හරි පරිස්සමෙන් හදන්නේ… ඒ කෙල්ලට අවුරුදු 12/15 වෙද්දී හැගීම් දැනීම් පෙනුම ආකර්ශනය එනවා.. ඉතින් ලෝකේ හැම වෙලාවකම කියවන ඒ “ආදරේ” හොයන් යනව අර පුංචි කෙල්ල… එහෙම ජීවිතේ ආදර කථා ගොඩක් පහු කරන් යන අර කෙල්ල. වැරැද්දක් වී නොවී ආදරේ ජීවිතේ තේරුම් අරන් ආපසු ජීවිතේ අලුතින් පටන් ගන්නවා… ඇය ඔබට  ආදරේනම් ඔබේ අදහසට වලට සමානයි නම් අනාගතය ඇයත් එක්ක ජීවත් වෙන්න පුලුවන්නම් අතීතය හාර අවුස්සන්නේ කුමටද…? සල්ලි නෙමේ කන්න බොන්න දෙන එක නෙමේ ජීවිතේ බැදපු ගෑනි නාකි වෙලා අද වෙනකන් කොහෙවත් ඈමකට චිත්‍රපටයක් බලන්න නොගිය ගැහැණු නැතිවාම නෙවේ… දුප්පත් පොහොසත් කියල නෑ ආදරේ දියන් උපරිම පිට යන්නෙ නැහැ ගැණි . බැඳපු ගෑහැනු වෙන සම්බන්දයක් ඇති කරගන්නේ ඇයි ….? කසාද පිරිමියා ගැහැණිව තේරුම් අරන් නැහැ. . පිරිමි අපි ජීවිතේ ගැහැණියට ආදරේ කරමු. තවත් මේ ලෝකේ ලස්සන වෙයි… අප කවුරුත් නිවැරදි සම්පුර්ණ මිනිසුන් නෙමෙයි අතීතය හිතට අරන් වර්තමානය වැරදි හදන් අනාගතය ලස්සන කරමු…. “#කාන්තා_දිනයක්_දවසටකට_නෙමෙයි, #ඒ_දවසට_දෙන_ගරුත්වය_ආදරය_ඉතුරු_දවස්364_දෙමු

 

දසුන් රවිහංස දේශප්‍රිය

විනාඩියක් වැය කරලා . මේ කථාව ගැහැණු, පිරිමි බේදයකින් තොරව කියවන්න

චිකන් මැන්චුරියන් එකක රස බලන්න කැමති ඔයාට

අපි හැමෝම කැමතියි විවිධ කෑම වර්ග වල රස බලන්න. අපි අද ඔයාලට කියල දෙනවා චිකන් මැන්චුරියන් එකක් සාදා ගන්නා ආකාරය. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය ( 04 දෙනෙක් සඳහා ) ...

පිරිමිකමට ශාප කරන ගැහැනිය

මේ වාක්‍ය දැක්කාම ඔයාලට මොනාද මතක් වෙන්නේ? අනිවාර්යෙන්ම පිරිමියෙක්ගෙන් වරදක් වූන ගැහැනියක් නේද මතකෙට එන්නේ. අසම්මතයේ හැසිරෙන ගැහැනිය ගණිකාව යැයි කිව්වොත්.. එකී මෙකී නොකී...

ඔබත් මමත් ඇයත් හි සුරූපී මායා

අද බොහෝ පිරිසක් නරඹන ටෙලි නාට්‍යය බවට පත් වී ඇත්තේ ඔබත් මමත් ඇයත් ( obath mamath ayath ) ඉන්දියානු ටෙලි නාට්‍යයි. මායා මල්හෝත්‍රා කියන්නේ...

චාරිකා – 01

මේ කතාව අතීත කතාවක්. මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ Mobile Phone, WhatsApp, Facebook ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ...

ඔයත් කැමතිද ස්වභාවිකව කොන්ඩෙ Straight කරන්න?

කාන්තාවන්ගේ සුන්දරත්වය ගැන කතා කරන කොට හිස කෙස් වලට හිමිවෙන්නේ සුවිශේෂී ස්ථානයක්. හැමෝම කැමතියි තමන්ගේ කොණ්ඩය ලස්සනට තියාගන්න. ඉතින් අද අපි කියල දෙන්නේ පැයක්...

කපුවෙක් ඇල්පිටියේ දී සිව් හැවිරිදි දැරියක බිල්ලට ගනී

රත්නපුර ප්‍රදේශයේ දෙදරු පියෙකු විසින් අසල්වැසි දැරියක බිල්ලටගෙන ඇතිබව, ඌරගස්මංහන්දිය පොලිසිය පවසයි. ඇල්පිටිය , ඌරගස්මංහන්දිය නගරයට ආසන්න ග්‍රාමීය ප්‍රදේශයකදී වයස අවුරුදු හතරක ළදැරියකට බරපතළ...

මානසික සැහැල්ලුව ගොඩනැගීම ද විනෝදවීම තුළ අඩංගු බව සිහියේ තබා ගන්න

මහන්සියෙන් වැඩ කටයුතු කළ දවසකට පසුව කවිච්චියක දිග ඇදී පැය 3 - 4 ක් රුපවාහිනිය නැරඹීම සඳහා වාඩි වන විට තිබු තෙහෙට්ටුවටද වඩා වැඩි...

ගෙවත්තේ සුන්දර බව රැකගන්නේ කොහොමද

ගෙවත්තක් (garden) නිවසක් ලස්සන වීමට නම් අවට වට පිටාවත් සුන්දර විය යුතුයි. ගහක් කොලයක් නැති, පාට පාට මල් වර්ග නැති මිදුලක කොපමණ සුන්දර නිවසක් (home)ඉදි...

සියදිවි නසාගන්න ගිය තරුණියක් බේරුන හැටි

ජිවිතයේ අපි නොහිතන වෙලාවල් වල නොහිතපු බිඳවැටීම් සිද්ධවෙනවා. අපි කොච්චර කැප කිරීම් සිදු කලත් සමහර දේවල් අපිට ලබාගන්න බැහැ. ආදරය කියන්නේ අන්න ඒ වගේ දෙයක්....