විනාඩියක් වැය කරලා . මේ කථාව ගැහැණු,පිරිමි බේදයකින් තොරව කියවන්න… ඉස්සෙල්ලාම කියන්නම් මෙච්චර සමාජෙ ගැන ලිපි කවි ලියන මම අද මොනවත් කිවෙ නැත්තම් වැඩක් නෑ.. ඉපදුන දවසෙ ඉදන් අපව දස මසක් කුසේ තබාගෙන ඉවසන්න බැරි තරම් වේදනාවක් විද අපව බිහි කරලා නින්දක් නැතිව දවස් ගනන් පිස්සියෙක් වගේ වෙහෙසිලා ලේ ටික කිරි කරලා පොවන්නේ කවුද..? ඔවු ඇය අම්මා නම් මේ… පුංචි දරුවකු ලොකු වෙනකල් කිසිම අඩුවක් නොකර තමන්ට පුලුවන් විදිහට රැක බලාගෙන මදි නොකියන්න ආදරේ කරන්නේ අපේ අම්මා… කියන්නත් කනගාටුයි සමහරුනම් අද දවස ගැන දන්නෙත් නෑ… කෙසේ වෙතත් දන්නා පිරිස ඔනෑ තරම් ඉන්නවා…. ගැහැණියට ගරුත්වය දෙන්න. දුන්න ආදරේ ඒ දුන්න සෙනහසට මිලක් හුවමාරු කරන්න එපා සහෝදරයා උබත් ඉපදුනා එ ආකාරෙන්ම තමා.. කෙනෙන් උබට බොරු කලා කියලා.. උබ ඒ කෙල්ලට බොරු මායාවල් පෙනන්න එපා.. එහෙම බොරු මායව් පෙන්වා අර කෙල්ලව කාමර ගානෙ එක්කන් ගිහින් එව වීඩියෝ කරල ඒ කෙල්ල බඩුවක් කරන්නේ උබයි.. හදවටට තට්ටු කරපන් සහෝදරයා…. #පිරිමි_හරියට_ඉන්නවනම්_ගැහැණු_බඩු_වෙන්නෑ ආදරේ කරහන් ආදරේ විදපන් කමක් නෑ හැබැයි වහ කුප්පියට ලනු කෑල්ලට අත හරින්න එපා ඒකි උබට බොරු කරාද වංචා කරාද…. උබට ඔනි ඒකිගෙන් පලි ගන්නද. ? ඒක නෙමේ පිරිමි කම පෙන්නපන් ඒකිට උබ නැතිව ලස්සනට ජීවත් වෙන්න පුලුවන් කියලා.. ජීවිතේ ගොඩ දාගනින් ගැහැණියක් හෝ පිරිමියෙක් පවා වැරැද්දට දඩුවම් කරන්න යන්න එපා.. කාලය විසින් ඔවුන් හට දඩුවම් ලබා දේවි.. ඔබේ ඇස් පිය දුක් විදී හෝ දුක් විදවයි.. තවත් කියනවානම් යන මිනිසුන්ට යන්න දෙන්න ඔබට ආදරේ කරන අයව රැක ගන්න කෙල්ලෙක් පොඩි කාලෙ ඉදලා හරි පරිස්සමෙන් හදන්නේ… ඒ කෙල්ලට අවුරුදු 12/15 වෙද්දී හැගීම් දැනීම් පෙනුම ආකර්ශනය එනවා.. ඉතින් ලෝකේ හැම වෙලාවකම කියවන ඒ “ආදරේ” හොයන් යනව අර පුංචි කෙල්ල… එහෙම ජීවිතේ ආදර කථා ගොඩක් පහු කරන් යන අර කෙල්ල. වැරැද්දක් වී නොවී ආදරේ ජීවිතේ තේරුම් අරන් ආපසු ජීවිතේ අලුතින් පටන් ගන්නවා… ඇය ඔබට  ආදරේනම් ඔබේ අදහසට වලට සමානයි නම් අනාගතය ඇයත් එක්ක ජීවත් වෙන්න පුලුවන්නම් අතීතය හාර අවුස්සන්නේ කුමටද…? සල්ලි නෙමේ කන්න බොන්න දෙන එක නෙමේ ජීවිතේ බැදපු ගෑනි නාකි වෙලා අද වෙනකන් කොහෙවත් ඈමකට චිත්‍රපටයක් බලන්න නොගිය ගැහැණු නැතිවාම නෙවේ… දුප්පත් පොහොසත් කියල නෑ ආදරේ දියන් උපරිම පිට යන්නෙ නැහැ ගැණි . බැඳපු ගෑහැනු වෙන සම්බන්දයක් ඇති කරගන්නේ ඇයි ….? කසාද පිරිමියා ගැහැණිව තේරුම් අරන් නැහැ. . පිරිමි අපි ජීවිතේ ගැහැණියට ආදරේ කරමු. තවත් මේ ලෝකේ ලස්සන වෙයි… අප කවුරුත් නිවැරදි සම්පුර්ණ මිනිසුන් නෙමෙයි අතීතය හිතට අරන් වර්තමානය වැරදි හදන් අනාගතය ලස්සන කරමු…. “#කාන්තා_දිනයක්_දවසටකට_නෙමෙයි, #ඒ_දවසට_දෙන_ගරුත්වය_ආදරය_ඉතුරු_දවස්364_දෙමු

 

දසුන් රවිහංස දේශප්‍රිය

විනාඩියක් වැය කරලා . මේ කථාව ගැහැණු, පිරිමි බේදයකින් තොරව කියවන්න

HIV රෝගීන් සමාජයෙන් කොන් කළ යුතුද

HIV එහෙමත් නැත්නම් AIDS ගැන සමාජ කතිකාවතක් ඇති වූයේ 90 දශකයේදීය. මුල් කාලයේ මේ පිළිබඳව එතරම් දැනුමක් සමාජය තුළ නොවූ අතර රෝග ව්‍යප්තිය සිදුවන...

කුරුඳු ආශ්‍රිත කර්මාන්ත පිලිබඳ ඔබ දැනුවත් ද

අත මිට සරු කරගන්න මුදල් උපයන්න කළ හැකි කර්මාන්ත අතර කුරුඳු ( cinnamon ) ආශ්‍රිත කර්මාන්තය ද ප්‍රධාන තැනක් ගනී. මෙය කාන්තාවන්ට ද නිරත...

ලොව අංක එකේ ගායිකාව

අද ලොව අංක එකේ ගායිකාව කවුද කියලා ඇහුවොත් වැඩි දෙනෙක් දෙන උත්තරේ තමයි ටේලර් ස්විෆ්ට් . 28 හැවිරිදි වියේ පසුවන මේ සුපිරි තරුව මේ...

දන්නා ආහාරවල නොදන්නා ගුණ

ලප සහිත කෙසෙල් කෙසෙල් ගෙඩි තරමක් ඉදුණු විට , කෙසෙල් ගෙඩි මත ලප තිබෙනවා ඔබ දැක තිබෙනවා නේද? මෙම ලප වල ඇති TNF නමැති පිළිකා...

අවුරුදු කෑම මේසය රස කරන්න නිවසේදීම කැවිලි හදමු

සිංහල හා දමිළ අලුත් අවුරුද්දට තව ඇත්තේ දින කිහිපයක් පමණයි. මේ අලුත් අවුරුද්දෙදිත් හදිස්සියේ කඩයකට ගොඩවෙලා, අවුරුදු කැවිලි පෙවිලි ගන්න වෙහෙසෙනවට වඩා, ‍දුවා දරුවනුත්...

ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් සහ ලිංගික ක්‍රියාකාරීන් ඇති වන්නේ ඇයි – 2 කොටස

සම්භාහන ආයතන වල ගැහැණු ළමයින් ඉන්නේ වෙනත් හේතු සාධක නිසාය. ඔවුන්ගෙන් බොහෝ අය ගම්බද සිංහල හෝ දෙමළ පවුල් වලට අයත් අය වේ. කවදාවත් මේ...

ආසියාවේ හොඳම සූපවේදිනිය “මැයි චව්”

ජාත්‍යන්තරයේදී සුවිශේ්ෂීත්වයට පත් චරිත මුල් කර ගෙන ඔවුන්ගේ අතීතාවර්ජනය පිලිබඳව අපි කථා බහ කලොත් එයින් බොහෝ දේ ඉගෙන ගැනීමට පුළුවන්. ඒ වගේම ඔවුන් තුළ...

Footwear & Leather Fair

පෙබරවාරි 2-4 දක්වා BMICH හිදී ජාත්‍යන්තර පාවහන් හා සම භාණ්ඩ ප්‍රදර්ශනය පැවැත්වේ. උසස් තත්වයේ භාණ්ඩ පහසු මිලට ලබා ගැනීමට මෙහිදී හැකියාව පවතී.

Youtube හි වැඩිම පිරිසක් නැරඹු වීඩියෝ හතර

Youtube එකේ මෙතෙක් කල් වැඩිම පිරිසක් නරඹපු වීඩියෝ හතර ( four best videos )ගැනයි අද ඔයාලට කියන්න යන්නේ. අපි හැමෝම වීඩියෝ එකක් බලන්න ලොග් වෙන්නේ...