වටෙන් ගොඩෙන් නැතුව නැතිව කෙලින්ම මාතෘකාවට පිවිසියොත් අද ස්වයං වින්දනය බොහොම ජනප්‍රිය මාතෘකාවක් බවට පත් වෙලා. ගැහැණු හෝ පිරිමි බේදයකින් තොරව සිදුවන මෙම ස්ව ලිංගික වින්දන ලැබීම කායික වෛද්‍ය ගැටළුවකටත් වඩා මානසික වෛද්‍ය ගැටළු ඝනයට වැටෙන්නක්. නමුත් කිසිම දිනෙක තත්වාකාරයෙන් පිලිතුරක් නොලැබෙන මෙම ගැටලුව ගැන බොහොම විවෘතව කතා කරන්න අපි අදහස් කළා.

ස්වයං වින්දනය කියන්නේ රෝගයක් නෙමෙයි. එය මානසික හෝ කායික රෝග ගණයට වැටෙන්නේ නැහැ. නමුත් මානසික ආතතිය සහ පීඩනය පිටු දැකීමේ ස්භාවික උපක්‍රමයක් ලෙස ස්වයං වින්දනය හඳුනාගත හැකි අවස්ථා තිබෙනවා.ඔබ ස්වයං වින්දනය කරන තැනැත්තියක් නම් එය රෝගයක් ලෙස සලකා වද වීමට අවශ්‍ය නැහැ.එය බොහොම සාමාන්‍ය තත්වයක්. ස්වයං වින්දනය වෙත යමෙක් පෙලබෙන්නේ තම මානසික උත්තේජනය සමගයි. ඔබේ සිතේ ආවේගයන් ඇති වීම හා නැතිවීම සිදු වන්නේ ඔබටම අනුකුලවයි. ඒ වගේම එලෙස මානසික උත්තේජනය ඇතිවීම පුද්ගලයාගෙන් පුද්ගලයාට වෙනස්. මේ නිසා ස්වයන් වින්දනයක යමෙක් යෙදිය යුතු උපරිම වාර ගණනක් තීරණය කිරීමට පිටස්තර පුද්ගලයෙකුට හැකියාවක් නැහැ. ඔබට එය දිනකට එක වතාවේ සිට සිය වතාවක් උවත් යෙදිය හැකියි. අවශ්‍ය නම් ස්වයං වින්දනයේ නොයෙදී සිටීමට උවත් පුළුවන්. තීරණය සහ වාර ගණන තිබෙන්නේ ඔබේ අතේ.

ස්වයං වින්දනය නිසා යමෙක් කායිකව රෝගී වන්නේ නැහැ. කෙට්ටු වීම, සිරුර අප්‍රාණික වීම, අහර අරුචිය වගේ කායික රෝග කිසිම විටෙක ස්වයං වින්දනය නිසා පැන නගින්නේ නැහැ. නමුත් ඔබ ස්වයං වින්දනයේ යෙදෙන ඉරියව්ව, ඊට යොදන උපක්‍රම සහ ස්වයං වින්දනයේ පෙර හා පසුව පවත්වාගෙන යන පිරිසිදුකම යන කරුණු මත ඔබට ශාරීරික අපහසුතා මතුවෙන්න පුළුවන්. එම නිසා ස්වයං වින්දනයේදීත් සහ ඊට පෙර හා පසුව මනා පිරිසිදුකමක් සහ අපහසු නොවන ඉරියව් අනුගමනය කිරීම ඔබ සතු වගකීමක්. එහෙමත් නැත්නම් ස්වයං වින්දනයේ නොදී සිටීම වඩාත් නැණවත් පියවරක්.

ස්වයං වින්දනයේ යෙදෙන ගැහැණු ළමයින්ට තියෙන ලොකුම ප්‍රශ්නයක් තමයි තමන්ගේ කන්‍යා පටලයට හානි වෙයිද කියන එක. පිටතින් ස්වයං වින්දනයේ දීමේදී කන්‍යා භාවයට හානි නොවුනත්, යම් උපකරණ සහ බාහිර ද්‍රව්‍ය යෝනි මර්හයට ඇතුලත් කරමින් ස්වයං වින්දනයේ යෙදුනහොත් කන්‍යා පටලයට හානි විය හැකියි. මේ නිසා පිටතින් පමණක් ස්වයං වින්දනය දීම හෝ සම්පුර්ණයෙන්ම නොදී සිටීම තමා හොඳම දේ.

කොයි තරම් ස්වයං වින්දනයේ යෙදුනත් ඉන් හානියක් නැත්තටම නැති බව කියන්න බැහැ. මෙහි නරක පැත්තකුත් තිබෙනවා. ඒ තමයි, ස්වයං වින්දනය සඳහා ඇතිවන ඇබ්බැහිය, නියපොතු හෝ වෙනත් යම් දේ වැඩිම නිසා ලිංගික අවයව මත තුවාල සිදු වීම, විෂබීජ වර්ධනය වීම ඉහල යාම, විවාහ ලිංගික ජීවිතය තුල තෘප්තිමත් නොවීම, සමලින්ගිකත්වයට යොමුවීම, එදිනෙදා කටයුතු වලට බාධා ඇතිවීම, සමාජ භිතිකා වැනි තත්ත්ව වලට ගොදුරු වීම වගේ දේවල්.

කෙසේ වෙතත් ස්වයං වින්දනය පාලනය කිරීම හෝ සම්පුර්ණයෙන්ම නතර කර ගැනීම වඩා හොඳයි. ස්වයං වින්දනයට යොදවන කාලය වෙනත් යොමු කිරීම මගින් වඩාත් යහපත් සමාජීය,මානසික හා ශාරීරික සෞඛ්‍යමත් ගැනීමට ඔබට හැකි වේවි.

– උපුටා ගැනීමකි

ස්වයං වින්දන ගැටළු

දන්තාලේපයකින් ලස්සන වෙමුද

ඔබ පුදුම වෙනවද දන්තාලේපයකින් ලස්සන වෙන්න පුළුවන් කිවුවම. ඔන්න එහෙනම් අපිත් බලමු ඒ ක්‍රම මොනවද කියලා. 01) කුරුලෑ සුව කර ගැනීමට දන්තාලේප මේස හැඳි එකක් සහ...

පොලිසියේ පහරදීමකින් මාධ්‍යවේදිනී මධූ ඈන් රණවීර රෝහල් ගත කරයි

මාධ්‍යවේදිනියක හා පාරම්පරික වෛද්‍යවරියක වන මධූ ඈන් රණවීරට පමුණුගම පොලිසියේ නිලධාරීන් විසින් කළ පහර දීමක් හේතුවෙන් මේ වන විට රාගම රෝහලට ඇතුළත් කර තිබේ....

නිළියක් වගේ ලස්සන වෙන්න හාල් සෝදන වතුරෙන් කරන ඉන්දියානු රහස් බෙහෙත් වට්ටෝරුවක්

ඉන්දියානු කාන්තාවන් ලස්සන වෙන්න බොහෝ ඖෂධ වට්ටෝරු භාවිතා කරනවා. මෙහි විශේෂත්වය වන්නේ ස්වභාවික ඖෂධ ද්‍රව්‍ය භාවිතා කිරීමයි. ඔබත් නිළියක් වගේ ලස්සන වෙන්න නම් මේ...

ඇයි මේ රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රයට කළු පැල්ලමක්

පහුගිය දිනවල රුපලාවන්‍ය ශිපියෙකු ලෙස නමක් දිනා සිටි කෙනෙකු විසින් පැවැත්වූ උපන්දින සාදයක් නිසා රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රය ගැන බොහෝ දෙනෙකු අතර කතා බහට ලක් වුනා....

ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් සහ ලිංගික ක්‍රියාකාරීන් ඇති වන්නේ ඇයි – 2 කොටස

සම්භාහන ආයතන වල ගැහැණු ළමයින් ඉන්නේ වෙනත් හේතු සාධක නිසාය. ඔවුන්ගෙන් බොහෝ අය ගම්බද සිංහල හෝ දෙමළ පවුල් වලට අයත් අය වේ. කවදාවත් මේ...

පාදයේ ඇඟිලි වලින් හෙළිවන ඔබේ රහස්

වසර පන්දහසකටත් පෙර ඈත අතීතයේ මිනිසුන් පාද කියවීමේ ශාස්ත්‍රය දැඩි ලෙස විශ්වාස කරන ලදී. විශේෂයෙන්ම චීන සහ ඉන්දියානු ජාතිකයන් මෙය දැඩි ලෙස විශ්වාස කරන...

සෙල්ෆි උන්මාදය ඔබටත් වැලදිලාද ?

මෑත කාලයේ උන්මාදයක් බවට පත් උන මේ සෙල්ෆි අද වෙනකොට ජිවිතයේ නැතුවම බැරි අංගයක් වෙලා. මේ උන්මාදය බොහෝ දෙනෙකුට උරුම කරලා තියෙන්නේ හොද අවසානයක්...

ආවාට ගියාට ඇඳුම් තෝරන්න එපා

ඇඳුම් පැළදුම් කියන්නේ ඕනිම කෙනෙකුගේ පෞර්ෂයට බලපාන ප්‍රධාන දෙයක්. ඇඳුමෙන් ඔබේ ප්‍රතිරූපය නංවන්නත් විනාශ කරන්නත් පුළුවන්. තමන්ගේ හැඩරුව ඉස්මතු කරන, ප්‍රසන්න හැඟීම් ඇතිවන ඇඳුම්...

ඔබ නිදන ඉරියව්වෙන් කියවෙන ලිංගික රහස්

නිදාගැනීමේදී කාන්තා සහ පිරිමි දෙපාර්ශවයම විවිධ ඉරියව් භාවිතා කරනවා. ඉතින් මේ ඉරියව් මඟින් ලිංගිකත්වය පිලිබඳ අනාවැකි කියවෙන බව ඔබ දන්නවාද?   මෙහිදී ඔබ යම්කිසි ආකාරයකට ඔබගේ...