මම වැඩෙමින් සිටි කාලෙයේ මගේ තාත්තා කියපු දෙයක් මට කවදාවත් අමතක වෙන්නේ නැහැ. ” පුතා ඔයා ඉපදුන මොහොතේ හැමෝම සතුටු වුන වෙලාවේ ඔයා ගොඩාක් ඇඩුවා. හැබැයි කවදා හරි ඔයා මැරෙන දවසේදී හැමෝම අඩද්දී ඔයාට සතුටු වෙන්න පුළුවන් විදිහේ ජිවිතයක් ගත කරන්න. “ අපි ජිවත් වෙන්නේ ජීවිතය කියන්නේ මොකක්ද කියලා අපටම අමතක වුන කාලයක. අපට මිනිසෙකු හඳට යැවීම පහසුයි. එත් අහල පහල අසල්වැසියෙකු මුණගැසීමට පාර මාරු වීමට අපට අපහසුයි. සම්බන්ධකම් පවත්වාගන්න පුළුවන් E – mail , Fax සහ ඩිජිටල් දුරකථන අපි ළඟ තිබෙනවා. එත් අවාසනාවකට වගේ මිනිසුන් එකිනෙකා සමඟ සම්බන්ධකම් අඩුම කාලයක තමයි අපි ජිවත් වෙන්නේ.

මා ඔබෙන් අසන්නේ ඔබ මිය යන විට ඔබ වෙනුවෙන් හඬන්නේ කවුද? මේ මිහිතලය තුල අප ජීවත්ව සිටි කාලය තුල අපි කි දෙනෙක්ට සෙතක් ලබාදී තිබෙනවාද? ඔබෙන් පසුව එන පරපුරට මොනාද ඔබ ඉතිරිකර යන ආදර්ශ? ඔබ අවසන් හුස්ම හෙලන මොහොත වන විට ඔබ මේ මිහිතලය තුල ඔබ තබා යන උරුමය, දේපල කුමක්ද? මගේ ජිවිතයේ මා ඉගෙනගත් එක් පාඩමක් තිබෙනවා. ඒ තමයි ජීවිතය ගැන ක්‍රියා නොකරන්නේ නම් ජිවිතය ඔබ පිළිඹඳව ක්‍රියා නොකරන්නේ නම් ජීවිතය ජීවිතය ඔබ පිළිඹඳ ක්‍රියා කිරීමේ පුරුද්දක් ඇති කරගන්නා බවයි.

මගේ පිළිතුර හැම විටම ඇරඹෙන්නේ එකම ආකාරයට. ” ඔබේ හඬ හඳුනා ගන්න” කිසියම් වටිනා කාර්යයකට යොදවන තෙක් බලා සිටිනා විශේෂ දක්ෂතා අප සියලු දෙනා ළඟ තිබෙනා බව මා විශ්වාස කරනවා. අපි මෙහි පැමිණ සිටින්නේ යම්කිසි විශේෂ අරමුණක් සඳහායි. එය අප අවට සිටින අයගේ ජිවිත වලට ද අගයක් එකතු කරන අතරම, අපගේ මනුෂ්‍ය හැකියාවන් බලවත් කර ගැනීමට ඉඩ සලසන කිසියම් වූ උතුම් අරමුණකි. ඔබේ හඬ හෙවත් ඔබේ උරුමය සොයා ගැනීම යනු ඔබ නිරතව සිටින රැකියාව අත් හැර දැමීම නොවෙයි. ඔබේ හඬ සොයාගන්න යන්නෙහි සරලම තේරුම වන්නේ ඔබේ වැඩ කටයුතු කෙරෙහි වඩාත් නැඹුරු වීම සහ ඔබ හොඳින්ම කරන දේවල් කෙරෙහි අවධානය යෙදවීමයි. ඉන් කියවෙන්නේ ඔබ ආශා කරන වෙනස්කම් වෙනත් කිසියම් කෙනෙකු විසින් කරන තෙක් බලා සිටීමේ පුරුද්දනැවැත්විය යුතුයි. මහත්මා ගාන්ධි කිවේ මෙසේය. ” ඔබේ ලෝකය තුල ඔබ දැකීමට ආශා කරන වෙනස ඔබ තුලම ඇති කර ගන්න. ” එසේ කල විට ඔබේ ජීවිතය වෙනස් වනු ඇත.

 

උපුටා ගැනීමකි

 

ඔබ ඔබේ හඬ සොයාගන්න

අලුත් අවුරුදු කෑම මේසයට අලුත් විදිහේ කෑම ටිකක් හදමු

අලුත් අවුරුදු කෑම මේසේ අලුත් විදිහට සරසන්න අපි අද ඔයාලට කියල දෙන්නේ රසම රස කෑම වර්ග කිහිපයක් සාදන ආකාරයයි. ඩෝනට් අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය බේකින් පවුඩර් 550g සීනි 50g ඊස්ට් 10g ලුණු...

ඔබ මෙහෙමද?  එහෙනම් ඔබ තවමත් කාන්තාවන්ට හා ගැහැණු දරුවන්ට එරෙහි හිංසනය ඉවසන කෙනෙකි

හිංසනයක් සිදු වූ විට අඑත් බිය නිසා නිහඬව දරාගෙන සගවා සිටිනවා, කිසිවෙකු සමග බෙදා ගන්නේ නැහැ., හුදකලාව විද  දරාගත යුතු යයි සිතනවා. හිංසනයක් සිදුවීම  තමන්ගේ...

මිය යන්න මොහොතකට පෙර ශ්‍රී දෙවි

පවුලේ මංගල උත්සවයකට සහභාගී වී සිටි අතරතුර මිය යන්න මොහොතකට පෙර ශ්‍රී දේවිගේ ගත් video https://youtu.be/WApVW3fjWyU

ඇත්ත කියන්න තරම් හයියක් තිබ්බේ නෑ. එත් මම ගත්ත තිරනේ වැරදිත් නෑ

සත්‍ය සිදුවිමක් පදනම් කරගෙන ගොතන ලද්දකි..... "කැපකිරිම" "නොසිතු මොහොතක ක්ලාන්තය දලා ගෙදරදි ඇදගෙන වැටුන මම ගෙදරින් රොහල් ගත කරපු මාව දවස් දෙකකින් ටිකට් කැපුවත්....ගෙදර මිනිස්සු හැසිරුනේ...

මේ මගේ කතාවයි – 02 කොටස

මම නෙත්මි. අවුරුදු 18ක දුවෙක් ඉන්න අවුරුදු 40ක අම්මා කෙනෙක්. බිරිඳක් නෙමෙයි. බිරිඳක් වෙලා හිටියද කියන්න නම් මමත් දන්නේ නෑ. අවුරුද්දක් වගේ කාලයක් මහ...

නැවුම් පළතුරු යුෂ පානය කිරීමෙන් දැනෙන ප්‍රමෝදජනක හැඟීම විඳගන්න

ඔබ ගන්නා අහාරය ඔබ ගන්නා පානය ඔබේ මනෝභාවයට පමණක් නොව, ඔබේ සිතිවිලි වල පැහැදිලිකමටද බලපාන බව ඔබ දන්නවා ද? ඈත අතීතයේ සිට ප්‍රඥාවන්තයින් සැහැල්ලු...

කායිකව එක් නොවුනත් තවමත් චිත්ත බැඳීම ශක්තිමත් වූ අඹුසැමි යුවලකගේ සත්‍ය කතාවක්

මම නිම්මි. වයස අවුරුදු 34යි. මම විවාහ වෙලා දැනට අවුරුදු 05ක් වෙනවා. මට දරුවෝ දෙන්නෙක් ඉන්නවා. දුවට අවුරුදු 04යි, පුතාට අවුරුදු 02යි. දැනට අවුරුද්දකට...

සුන්දර මන්දාරම් නුවර

මන්දාරම් නුවර කියන්නෙ පිදුරුතලාගල කඳු පාමුල පිහිටි ලස්සන ගම්මානයක්. කඳු පන්තියකින් වටවෙලා තියෙන මේ ගම්මානය දවස පුරාම මන්දාරම් ස්වභාවයක් ගන්න නිසයි "මන්දාරම් නුවර" කියල ප්‍රසිද්ධ වෙලා...