මම වැඩෙමින් සිටි කාලෙයේ මගේ තාත්තා කියපු දෙයක් මට කවදාවත් අමතක වෙන්නේ නැහැ. ” පුතා ඔයා ඉපදුන මොහොතේ හැමෝම සතුටු වුන වෙලාවේ ඔයා ගොඩාක් ඇඩුවා. හැබැයි කවදා හරි ඔයා මැරෙන දවසේදී හැමෝම අඩද්දී ඔයාට සතුටු වෙන්න පුළුවන් විදිහේ ජිවිතයක් ගත කරන්න. “ අපි ජිවත් වෙන්නේ ජීවිතය කියන්නේ මොකක්ද කියලා අපටම අමතක වුන කාලයක. අපට මිනිසෙකු හඳට යැවීම පහසුයි. එත් අහල පහල අසල්වැසියෙකු මුණගැසීමට පාර මාරු වීමට අපට අපහසුයි. සම්බන්ධකම් පවත්වාගන්න පුළුවන් E – mail , Fax සහ ඩිජිටල් දුරකථන අපි ළඟ තිබෙනවා. එත් අවාසනාවකට වගේ මිනිසුන් එකිනෙකා සමඟ සම්බන්ධකම් අඩුම කාලයක තමයි අපි ජිවත් වෙන්නේ.

මා ඔබෙන් අසන්නේ ඔබ මිය යන විට ඔබ වෙනුවෙන් හඬන්නේ කවුද? මේ මිහිතලය තුල අප ජීවත්ව සිටි කාලය තුල අපි කි දෙනෙක්ට සෙතක් ලබාදී තිබෙනවාද? ඔබෙන් පසුව එන පරපුරට මොනාද ඔබ ඉතිරිකර යන ආදර්ශ? ඔබ අවසන් හුස්ම හෙලන මොහොත වන විට ඔබ මේ මිහිතලය තුල ඔබ තබා යන උරුමය, දේපල කුමක්ද? මගේ ජිවිතයේ මා ඉගෙනගත් එක් පාඩමක් තිබෙනවා. ඒ තමයි ජීවිතය ගැන ක්‍රියා නොකරන්නේ නම් ජිවිතය ඔබ පිළිඹඳව ක්‍රියා නොකරන්නේ නම් ජීවිතය ජීවිතය ඔබ පිළිඹඳ ක්‍රියා කිරීමේ පුරුද්දක් ඇති කරගන්නා බවයි.

මගේ පිළිතුර හැම විටම ඇරඹෙන්නේ එකම ආකාරයට. ” ඔබේ හඬ හඳුනා ගන්න” කිසියම් වටිනා කාර්යයකට යොදවන තෙක් බලා සිටිනා විශේෂ දක්ෂතා අප සියලු දෙනා ළඟ තිබෙනා බව මා විශ්වාස කරනවා. අපි මෙහි පැමිණ සිටින්නේ යම්කිසි විශේෂ අරමුණක් සඳහායි. එය අප අවට සිටින අයගේ ජිවිත වලට ද අගයක් එකතු කරන අතරම, අපගේ මනුෂ්‍ය හැකියාවන් බලවත් කර ගැනීමට ඉඩ සලසන කිසියම් වූ උතුම් අරමුණකි. ඔබේ හඬ හෙවත් ඔබේ උරුමය සොයා ගැනීම යනු ඔබ නිරතව සිටින රැකියාව අත් හැර දැමීම නොවෙයි. ඔබේ හඬ සොයාගන්න යන්නෙහි සරලම තේරුම වන්නේ ඔබේ වැඩ කටයුතු කෙරෙහි වඩාත් නැඹුරු වීම සහ ඔබ හොඳින්ම කරන දේවල් කෙරෙහි අවධානය යෙදවීමයි. ඉන් කියවෙන්නේ ඔබ ආශා කරන වෙනස්කම් වෙනත් කිසියම් කෙනෙකු විසින් කරන තෙක් බලා සිටීමේ පුරුද්දනැවැත්විය යුතුයි. මහත්මා ගාන්ධි කිවේ මෙසේය. ” ඔබේ ලෝකය තුල ඔබ දැකීමට ආශා කරන වෙනස ඔබ තුලම ඇති කර ගන්න. ” එසේ කල විට ඔබේ ජීවිතය වෙනස් වනු ඇත.

 

උපුටා ගැනීමකි

 

ඔබ ඔබේ හඬ සොයාගන්න

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ

පවුල් සංවිධාන ක්‍රම ( family planning ) අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ...

කාන්තා අයිතිවාසිකම් සහ කාන්තාවන් කෙරෙහි බලපාන නීති

අපේ රටේ වර්තමාන සමස්ත ජනගහණයෙන් කාන්තා ප්‍රතිශතය 50% ද ඉක්මවයි. කාන්තා අධ්‍යාපනය සහ ශ්‍රම දායකත්වය ද සැලකිය යුතු මට්ටමකින් වැඩි දියුණු වී ඇත. නමුත්...

බස් එකේ යනකොට ඔබත් අපහසුතාවයට පත් වූ කාන්තාවක් ද

ශ්‍රී ලංකාවේ කාන්තාවන් ( women ) සහ ගැහැණු ළමුන්ගෙන් 90% ක්ම පොදු ප්‍රවාහන සේවයේදී හිංසනයට ලක් වන බව එක්සත් ජාතීන්ගේ ජනගහන අරමුදල විසින් කරන...

සමාජ ජාලා තහනම් කරයි

ලංකා විදුලිබල සංදේශන නියාමක කොමිෂන් සභාව (TRCL) විසින් ජාතික ආරක්ෂාව සඳහා Facebook, Viber, WhatsApp, සහ අනිත් සමාජ ජාලා Apps වලට ඇතුල් වීම නැවත දැනුම්...

මේ මගේ කතාවයි – 02 කොටස

මම නෙත්මි. අවුරුදු 18ක දුවෙක් ඉන්න අවුරුදු 40ක අම්මා කෙනෙක්. බිරිඳක් නෙමෙයි. බිරිඳක් වෙලා හිටියද කියන්න නම් මමත් දන්නේ නෑ. අවුරුද්දක් වගේ කාලයක් මහ...

චාරිකා – 09 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක්. මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ CALL...

පළමු රන්දෝළි පෙරහර අද

මහනුවර ශ‍්‍රී දළඳා මාලිගාවේ 2019 ඇසළ පෙරහර මංගල්‍යයේ පළමු රන්දෝලි පෙරහර අද රාත‍්‍රියේ වීථි සංචාරය කෙරෙන බව මහනුවර ශ‍්‍රී දළදා මාලිගාවේ දියවඩන නිළමේ ප‍්‍රදීප්...

චාරිකා – 05 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක්. මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ CALL...

සුරූපී නිළි ශ්‍රී දේවිගේ අවසන් රංගනය

මංගල උත්සවයට සහභාගී වූ ශ්‍රී දේවිගේ අවසන් රංගනය... https://youtu.be/-b91RavZOT8