මේ කාලයේ අපේ රටේ හැම ප්‍රදේශයකම තියෙන්නේ අධික වියලි කාලගුණයක්. පරිසරයේ පවතින වියලි බවත්,වියලි සුළඟත් නිසා අපේ සම බොහොම ඉක්මනට වියළි බවට පත් වෙනවා. මේ ගැන පර්යේෂණ කරපු විද්වතුන් කියන්නේ අපේ එදිනෙදා සමහර පුරුදු නිසා මේ වියළි තත්වය තවත් වැඩි වෙනවා මිසක් අඩු වෙන්නේ නැහැ කියලා. ඉතින් වියළි කාලගුණික තත්වයක් තුලත් අපේ සම, කොණ්ඩය නිරෝගිව තබා ගන්නේ කොහොමද කියන කාරණය ගැන දැනුවත් කිරීම් ටිකක් තමයි මේ ලිපියේ තියෙන්නේ. මේ කරුණු ටික ගෙන සැලකිලිමත් වෙලා වැඩ කරොත් වියලි කාලයේ සිදුවන ගැටළු වෙලින් බේරිලා ඉන්න පුළුවන්.

උණු ජලයෙන් ඈත් වෙන්න.

උණු ජලයෙන් ස්නානය ක්‍රම වෙන්නේ සමේ වියලි බව තවත් වැඩි වෙන එක. උණු ජලය නිසා සමේ උච්චර්මය මත ස්භාවිකව ගොඩ නැගී ඇති තුනී මේද තට්ටුවට හානි සිදු වෙනවා. එතකොට සම වියලීම ඉක්මනින් වෙනවා. ඒ වගේම තමයි මේ දවස්වල උණු වතිරින් නානවා නම් ඔබේ හිස් කබලටත් අනිසි ප්‍රතිපල ලැබෙනවා. හිස් කබල මතු පිට ඇති තුනී මේද තට්ටුවට උණු වතුරින් සිදුවන හානිය සුළුපටු නැහැ. ඉන් හිසකෙස් ගැලවීම පවා වේගවත් වෙනවා.

නිතරම ක්‍රීම් වර්ග ආලේප කරන්න.
සමේ වියලි බව වැඩි වීමෙන් සම මත විවිධ ආසාදන තත්වයන් ඇති වෙන්න පුළුවන්. විශේෂයෙන් මේ වියළි කාලගුණික තත්වය නිසා ලොකු අවදානමක් පවතිනවා. ඒ වියළි බව නැති වෙන්න නිතරම වතුරින් සේදීම කරන්න හොද නෑ . කරන්න තියෙන හොදම දේ තමයි සමේ තෙතමනය ආරක්ෂා කර ගැනීමට උසස් තත්වයේ මොයිචරයිසර් අලෙපනයක් භාවිතා කිරීම.වෙනත් කාලවලට ඔබ උදේ සහ හවස මොයිචරයිසර් ආලේප කළා නම් මේ කාලයේ දවසට තුන් හතර වතාවක් අලේප කලත් කමක් නැහැ.වැදගත් වන්නේ සමේ තෙතමනය පවත්වා ගැනීමයි.

සිල්ක් ඇඳුම් ඇඳීමෙන් වලකින්න
මේ කාලයේ සිල්ක්, නයිලෝන් වැනි නූල්වලින් නිර්මාණය කල ඇඳුම් ඇඳීම නිසා සම මත ආසාදන තත්වය ඇති වීමට ඉඩ තිබෙනවා. එහෙම වෙන්නේ සමේ රෝගී තත්වයන් නිසා නෙමෙයි. වියලි බවත්, සිල්ක් නුල්වල ක්‍රියාකාරිත්වයත් නිසයි. සාමාන්‍යයෙන් සිල්ක් ඇඳුමක් ඇඳලා ඉන්න වෙලාවක පිට දහදිය දැමීමෙන් පවා කැසීමක් ඇති වෙනවා. අන්න ඒ වගේ තමයි වියළි සම මත සිල්ක් හෝ නයිලෝන් ස්පර්ශ වීමෙන් කැසීමක් ඇති වෙන්න පුළුවන්. ඒවා පසුව ආසාදන බවට පත් වෙනවා. ඒ නිසා සිල්ක් ඇඳීමට පෙර කපු වලින් සදු ඇඳුමක් යටට අඳින්න අමතක කරන්න එපා.

වැඩිපුර වතුර බොන්න

වතුව අඩුවෙන් පෙවෙන කාලයක් මෙන්න. එකට හේතුව කොච්චර වියලි බවක් දැනුනත් පිපාසයක් දැනෙන්නේ නැහැ. නමුත් මේ දවස්වල තමයි වැඩිපුර බිව්වමවතුර බොන්න ඕනි. වතුර වැඩිපුර බිව්වම සිරුරේ ජල මට්ටම නියත අගයක පවත්වා ගන්න පුළුවන්. ඒ කියන්නේ සිරුර විජලනයට පත් වෙන්නේ නැහැ. ඒ නිසා අමාරුවෙන් හරි ටිකක් වැඩිපුර වතුර බොන්න උත්සහ කරන්න.

ෂැම්පු එක මාරු කරන්න.

මේ කාලයේදී ෂැම්පු එක මාරු කරන එක ඉතාම වැදගත් දෙයක් පරිසරයේ වියලි බවයි, ඔබේ සමේ වියලි බවයි එක්ක ඔබේ හිස් කබලේ වියලි බව බැඳී තිබෙනවා. හිස් කබල වියලි තත්වයට පත් වෙනවා කයන්නේ හිස්සොරි ඇති වෙනවා කියන එකයි. ඒ නිසා සාමාන්‍යයෙන්පක්විච්චියත ගන්න ෂැම්පු එක වෙනුවට හිස්සොරි මර්ධන ෂැම්පු එකකට මාරු වෙන්න පුළුවන් නම් හිස කෙස් ආරක්ෂා කර ගන්න පුළුවන්.

වියලි කාලගුණයෙත් සම රැකගන්න මෙහෙම කරන්න.

අත්වැල ගිලිහී – 01 කොටස

මට මගේ අම්මා ගැන මතකයක් නෑ. තාත්තගෙන් ඇහුවට කවදාවත් මට උත්තරයක් දුන්නෙත් නෑ. මට අම්මාව දකින්න තිබුණ එකම විදිය තාත්තා ළඟ තිබුණ පුංචිම පුංචි...

කහ සිවුරට පණ පෙවූ අමාවකය

සත්‍ය කාතාවක් පදනම් කරගෙන ගොතන ලද්දකි.... මාතෘත්වය වනාහි ජීවයාගේ ජීවන කතා මන්සලේ ලෙන්ගතුම නවාතැන වුවද.., සමහරෙකුට ඒ ආත්මීය බැදීම පාපී හමුවීමකි.., එවන් අකල් ජීවන රගමඩලයන්ගේ මා සමාව...

ලංකාවේ නිර්මාණය වන ප‍්‍රථම ත‍්‍රිමාණ සජීවීකරණ චිත‍්‍රපටය – “ගජමෑන්”

හැත්තෑව දශකයේ අතිශය ජනප‍්‍රිය හා ප‍්‍රබල කාටූන් චරිතයක් වූ කැමිලස් පෙරේරාගේ ”ගජමෑන්” ඇතුළු එම නිර්මාණවේදියා විසින් මෙරට පාඨකයින් හමුවේ තබන ලද තවත් අතිශය ආකර්ශනීය...

වාරයක් වැරැද්දක් ගානේ ඉගෙන ගත්තේ පාඩමක්

හ්ම්ම්ම්ම්ම් පැටියෝ අදත් බීවා නේද? අනේ අම්මී පොඩ්ඩක් ගත්තා දන්නැද්ද ඉතින් යාලුවෝ සෙට් උනාම. පෙරේදත් සෙට් උනේ නේද පොඩ්ඩක්.. ඒ පෙරෙදනේ මේ අද.. දවස් දෙකකට පසු.. තාත්තී මේ මොන...

ගෙදර දොරට රස රහස්

රසට කෑම හදන්න දන්නවා කියන එක ගෘහණියට තියෙන අභාරණයක්. එවැනි ගෘහනියකට තියෙන වටිනාකම හරි ඉහලයි. ඉතින් මේ ලිපියෙන් අපි ඔබට කියල දෙන්නේ සාමාන්‍යයෙන් හදන...

කාර්යාලයට යන යුවතියන්ට ගැලපෙන්නේ මෙන්න මේ විදිහටයි

රැකියාවක් කරන කාන්තාවන් ගොඩක් වෙලාවට අපහසුතාවයට පත්වෙන්නේ රැකියාවට ගැලපෙන්න ඇඳුමක් තෝරන්න ගියාම තමයි. වෘත්තිමය පෙනුමයි විලාසිතාවයි අතර එහෙට මෙහෙට කැරකෙන වෙලාවල් අපිට ඕනි තරම්...

පොලිසිය සහ ලිංගික ක්‍රියාකාරිකයන්

පොලිසියත්, ( sri lanka police) ලිංගික ක්‍රියාකාරිකයනුත් අතර යහපත් සම්බන්ධයක් නැත. පොලිසියට ඒ අය අල්ලා ගැනීමට මාන බලන බව ලිංගික ක්‍රියාකාරිකයින්ගේ අදහසය. එවැනි පොලිස්...

පුංචි එංගලන්තයේ උණුසුම් කැදැල්ල “ඇල්පයින්”

දෙස් විදෙස් බොහෝ සංචාරකයන්ගේ ආකර්ෂණය දිනාගත් ලංකාවේ ( Sri Lanka ) සොඳුරුතම ප්‍රදේශයක් වන පුංචි එංගලන්තය එහෙමත් නැත්නම් සිතල නුවර එළිය විදේශීය සංචාරකයන්ගෙන් නගරයේ...

නිවස ජය ගන්නා දෝනි – 2

බාධක ජයගෙන ආදරේ කරන්න නම්, අපි හැමෝම ආදරයන කරන්න පටන් ගන්නේ ඒ ආදරේ විවාහයෙන් තවත් ශක්තිමත් වෙලා ජිවත් වන තුරුම පවත්වාගෙන යන්නයි.එත් සමහර ආදර කතා...