මේ කාලයේ අපේ රටේ හැම ප්‍රදේශයකම තියෙන්නේ අධික වියලි කාලගුණයක්. පරිසරයේ පවතින වියලි බවත්,වියලි සුළඟත් නිසා අපේ සම බොහොම ඉක්මනට වියළි බවට පත් වෙනවා. මේ ගැන පර්යේෂණ කරපු විද්වතුන් කියන්නේ අපේ එදිනෙදා සමහර පුරුදු නිසා මේ වියළි තත්වය තවත් වැඩි වෙනවා මිසක් අඩු වෙන්නේ නැහැ කියලා. ඉතින් වියළි කාලගුණික තත්වයක් තුලත් අපේ සම, කොණ්ඩය නිරෝගිව තබා ගන්නේ කොහොමද කියන කාරණය ගැන දැනුවත් කිරීම් ටිකක් තමයි මේ ලිපියේ තියෙන්නේ. මේ කරුණු ටික ගෙන සැලකිලිමත් වෙලා වැඩ කරොත් වියලි කාලයේ සිදුවන ගැටළු වෙලින් බේරිලා ඉන්න පුළුවන්.

උණු ජලයෙන් ඈත් වෙන්න.

උණු ජලයෙන් ස්නානය ක්‍රම වෙන්නේ සමේ වියලි බව තවත් වැඩි වෙන එක. උණු ජලය නිසා සමේ උච්චර්මය මත ස්භාවිකව ගොඩ නැගී ඇති තුනී මේද තට්ටුවට හානි සිදු වෙනවා. එතකොට සම වියලීම ඉක්මනින් වෙනවා. ඒ වගේම තමයි මේ දවස්වල උණු වතිරින් නානවා නම් ඔබේ හිස් කබලටත් අනිසි ප්‍රතිපල ලැබෙනවා. හිස් කබල මතු පිට ඇති තුනී මේද තට්ටුවට උණු වතුරින් සිදුවන හානිය සුළුපටු නැහැ. ඉන් හිසකෙස් ගැලවීම පවා වේගවත් වෙනවා.

නිතරම ක්‍රීම් වර්ග ආලේප කරන්න.
සමේ වියලි බව වැඩි වීමෙන් සම මත විවිධ ආසාදන තත්වයන් ඇති වෙන්න පුළුවන්. විශේෂයෙන් මේ වියළි කාලගුණික තත්වය නිසා ලොකු අවදානමක් පවතිනවා. ඒ වියළි බව නැති වෙන්න නිතරම වතුරින් සේදීම කරන්න හොද නෑ . කරන්න තියෙන හොදම දේ තමයි සමේ තෙතමනය ආරක්ෂා කර ගැනීමට උසස් තත්වයේ මොයිචරයිසර් අලෙපනයක් භාවිතා කිරීම.වෙනත් කාලවලට ඔබ උදේ සහ හවස මොයිචරයිසර් ආලේප කළා නම් මේ කාලයේ දවසට තුන් හතර වතාවක් අලේප කලත් කමක් නැහැ.වැදගත් වන්නේ සමේ තෙතමනය පවත්වා ගැනීමයි.

සිල්ක් ඇඳුම් ඇඳීමෙන් වලකින්න
මේ කාලයේ සිල්ක්, නයිලෝන් වැනි නූල්වලින් නිර්මාණය කල ඇඳුම් ඇඳීම නිසා සම මත ආසාදන තත්වය ඇති වීමට ඉඩ තිබෙනවා. එහෙම වෙන්නේ සමේ රෝගී තත්වයන් නිසා නෙමෙයි. වියලි බවත්, සිල්ක් නුල්වල ක්‍රියාකාරිත්වයත් නිසයි. සාමාන්‍යයෙන් සිල්ක් ඇඳුමක් ඇඳලා ඉන්න වෙලාවක පිට දහදිය දැමීමෙන් පවා කැසීමක් ඇති වෙනවා. අන්න ඒ වගේ තමයි වියළි සම මත සිල්ක් හෝ නයිලෝන් ස්පර්ශ වීමෙන් කැසීමක් ඇති වෙන්න පුළුවන්. ඒවා පසුව ආසාදන බවට පත් වෙනවා. ඒ නිසා සිල්ක් ඇඳීමට පෙර කපු වලින් සදු ඇඳුමක් යටට අඳින්න අමතක කරන්න එපා.

වැඩිපුර වතුර බොන්න

වතුව අඩුවෙන් පෙවෙන කාලයක් මෙන්න. එකට හේතුව කොච්චර වියලි බවක් දැනුනත් පිපාසයක් දැනෙන්නේ නැහැ. නමුත් මේ දවස්වල තමයි වැඩිපුර බිව්වමවතුර බොන්න ඕනි. වතුර වැඩිපුර බිව්වම සිරුරේ ජල මට්ටම නියත අගයක පවත්වා ගන්න පුළුවන්. ඒ කියන්නේ සිරුර විජලනයට පත් වෙන්නේ නැහැ. ඒ නිසා අමාරුවෙන් හරි ටිකක් වැඩිපුර වතුර බොන්න උත්සහ කරන්න.

ෂැම්පු එක මාරු කරන්න.

මේ කාලයේදී ෂැම්පු එක මාරු කරන එක ඉතාම වැදගත් දෙයක් පරිසරයේ වියලි බවයි, ඔබේ සමේ වියලි බවයි එක්ක ඔබේ හිස් කබලේ වියලි බව බැඳී තිබෙනවා. හිස් කබල වියලි තත්වයට පත් වෙනවා කයන්නේ හිස්සොරි ඇති වෙනවා කියන එකයි. ඒ නිසා සාමාන්‍යයෙන්පක්විච්චියත ගන්න ෂැම්පු එක වෙනුවට හිස්සොරි මර්ධන ෂැම්පු එකකට මාරු වෙන්න පුළුවන් නම් හිස කෙස් ආරක්ෂා කර ගන්න පුළුවන්.

වියලි කාලගුණයෙත් සම රැකගන්න මෙහෙම කරන්න.

ඉලෙක්ට්‍රොවයිබ්‍රේෂන් තාක්ෂනය

මෙම තාක්ෂනය නිසා මොබිල් ටච් ස්ක්‍රීන් තාක්ෂනය අපුර්ව ලෙස වෙනසකට ලක් වෙනවා. ඒ කියන්නේ මේ තාක්ෂනය නිසා විවිධ වූ ස්පර්ශ අත්දැකීම් විදීමට හැකියාව ලැබෙනවා....

සාර්ථක වෙන්න කැමති අයට Steve Jobs ගෙන් උපදෙස්

මාවතේ ඉදිරියට යන්න හිතන ඔබ ඇත්තටම සාර්ථක වෙන්න කැමති නම්, ඕනෑම අයෙක් අනිවාර්යයෙන්ම කලයුතු දෙයක් තිබෙනවා. ඒ තමයි ලෝකයේ සාර්ථකත්වයට පත් වූ පුද්ගලයන්ගේ චරිතාපදාන...

කෝමාරිකා යුෂ භාවිත කරමින් සම පැහැපත් කරගත හැකි විශ්මිත ආලේපන

කෝමාරිකා (aloe vera) කියන්නේ ඖෂධයක් වගේම රුපලාවන්‍ය සඳහා නැතුවම බැරි දෙයක්. කෝමාරිකා වල ඇති සිසිල් කාරක ගුණය නිසා බොහෝ රූපලවන්‍ය කටයුතු සඳහා කෝමාරිකා යුෂ...

ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කරන්නේ කෙසේද

ඔබ ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යාපාරයක් ( business ) ආරම්භ කිරීමට සුදානමින් සිටිනවා නම් ඒ සඳහා සැලැස්මක් සහ ප්‍රාග්ධනයක් ඇතිව පටන් ගැනීම ඥානවන්ත ක්‍රියාවකි. ලෝකය පුරා...

චාරිකා – 13 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක් (Love story ). මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ CALL...

ඔබේ ව්‍යාපාරය දියුණුවට

ඔබත් කැමති ඔබගේ ව්‍යාපාරය වඩවඩාත් දියුණු කරගන්න. ඒසේ ඔබ ඔබේ ව්‍යාපාරය දියුණු කරගන්න උත්සහ කරන කෙනෙක් නම් එම ව්‍යාපාරය දියුණු කිරීම සඳහා ඔබට විවෘත...

ලේසියෙන් පහසුවෙන් ස්ට්‍රෝබෙරි වලින් රසවත් කෑම බීම හදමු

ස්ට්‍රෝබෙරි කියන්නේ මිලෙන් තරමක් වැඩි උනත් අපි කව්රුත් කෑමට ප්‍රිය කරන පළතුරක්. ඉතින් අද අපි ඔයාලට කියල දෙන්නේ ස්ට්‍රෝබෙරි වලින් පහසුවෙන් හදන්න පුළුවන් රසවත්...

අලුත් අවුරුද්දේ ඔබත් නව නිවසකට ගෙවදිනවා නම් මේ වත්පිළිවෙත් අමතක කරන්න එපා

පිළිපැදිය යුතු වත්පිළිවෙත් නිවැරදි බිම් සැලසුමක් මත ගොඩනැගුණු නව නිවසකට ගෙවැදීමේදී අප විසින් පිළිපැදිය යුතු වත්පිළිවෙත් සහ ක්‍රමවේදයන් වාස්තු විද්‍යාව තුල ගැබ්ව තිබෙනවා. විසබීජ හරණයට කහ...

උපදංශය වැනි ලිංගික රෝග සැඟවීමේ භයානකකම

ලිංගාශ්‍රිත රෝග පිළිබඳ සමාජයේ අද කතා කරන්නේ ඉතා අඩුවෙනන්. මේ නිසාම දරුවන් පමණක් නොව, ඇතැම් වැඩිහිටියන් ද නොදැනුවත්කම නිසා ලිංගාශි‍්‍රත රෝගීන් බවට පත් වෙනවා....