ආදරය කියන්නේ මහා පුදුමාකාර දෙයක්. ආදරය ලෝකයේ තියෙන වටිනාම හැඟීමයි. හැබැයි ඒ ආදරය විඳින දනවන විදිහ එකිනෙකාට වෙනස්. එවැනි විවිධත්වයක් ආදරයට නොතිබුනා නම් මේ ලෝකය වඩා නීරස, එපා කරපු තැනක් වන්නට ඉඩ තිබුනා. ආදරයට පුළුවන් ලෝකයේ ඉරණම වෙනස් කරන්න. ඔබ ආදරය කරන විදිහටම මමත් ආදරය කළා නම්, ඔබේ ආදරයේ බලාපොරොත්තුව මගේ ආදරයේද බලාපොරොත්තුව වුනා නම් අපි දෙදෙනාම එකම වස්තුවකට ආදරේ කරන්න ඉඩ තිබුනා. එසේ වුවා නම් අහිමි වීම සහ විරහව පමණක් ආදරයේ අවසානය වේ.

වාසනාවකට මෙන් ආදරය එහෙම නැහැ. ආදරය විවිධයි.මේ විවිධාකාර ආදර අන්දර වල ආදරයට වස්තු බිජ වන වටිනාකම් එහෙමත් හරිම වෙනස්. ඔබ ඔහුට පෙම් කරන අතරතුර තනිකමට දිවි පරදුවට තබා පෙම් කරන්නියන් අනන්තවත් සිටිනවා ඔබත් ඇයත් ඔහුට,තනිකමට ජීවිතය සින්න කරන විට, ධර්මයට සිත් අලවන්නියන් එහෙමත් හිඟ නැහැ. ජිවිතයේ සුන්දරම යොවුන්විය සතා සිව්පාවාගේ යහපත පිණිස, සමාජයට හිත සුව පිණිස, පොතට පතට, සල්ලි බාගෙට වෘත්තීය ජීවිතයට සින්නක්කරේටම ලියා දුන් යුවතියන් ඕනෑ තරම් අප දැක තිබෙනවා. ඔය ඔක්කොම ආදර අන්දර අතරේ සමාජ විරෝධී ආදරයකට දෙවරක් නොසිතා පනින්නියන් ලංකාවේ සතර අතින් සොයා ගන්න පුළුවන්.

ඉතින් අප කුමක් කරන්නද? ඒ ආදරයේ ස්වභාවයයි. ඒ එක් එක් කෙනාගේ චෛතසිකය ක්‍රියා කරන ආකාරයයි. සමහර විට ඒ ඔවුන්ගේ බුද්ධි මට්ටම විය හැකියි. කටුක දුබර ජීවිතයකින් උගත් පාඩම් වෙන්නට පුළුවන්. ලද හැකි උපරිම රැවටීමකට, නින්දිත අපහරණයකට පසුව එන සිතුවිල්ල වෙන්නත් පුළුවන්.

හැබැයි ඔබ ඔබට වගේම තමයි ඔවුන්ගේ ආදරයත්. ඔබට ඔහු කොතරම් වටිනවාද? වැදූ මවට රහසින් ඔහුට අවනත වන්නට තරම් ඔබේ ආදරයට අවංක වගේ තමයි ඔවුනුත් ඔවුන්ගේ ආදරයට සමීපයි, පක්ෂපාතියි, හැම ආදරක්ම ඒ වගේ තමයි. ඔබට ඔහු දක්වන අවංක පක්ෂපාතිත්වය තරම්ම හැඟීමක් ඇයට අසරණ සතෙකුට පිහිට වූ විට දැනෙනවා ඇති.ඔබ ඔහුගෙන් ලබන තරම්ම රැකවරණයක් ඇය ඇයගෙන් ලබනවා ඇති.

එහෙමනම් ඇයි ඔබේ ආදරය විතරක් ඔබ ආදරය ලෙස දකින්නේ? අන් ආදර පැතිකඩ වෙත පහර ගසන්නේ? මතක තබා ගන්න එලෙස පහර දීමේ හෝ විවේචනය කිරීමේ අයිතියක් ඔබට නැහැ. සෑම බැඳීමක් දෙසම ආදරෙන් බලන්න. මිනිසත්කමින් බලන්න. කරුණාවෙන් බුද්ධියෙන් විමසන්න. ඔබට ඒ ආදරය බැඳීම තුල වටිනාකම් ඔබේ ආදරය තරම්ම හෝ ඊටත් ඉහල බව හැගේවි.

සෑම ආදරයකටම ආදරය කරන්න. සෙනෙහසින් සවන් දෙන්න. ඔබේ ආදරය ඒ තරමටම සාර්ථක වෙනවා.

උපුටා ගැනීමකි

ආදරයට ආදරය කරන්න

විලාසිතා කරන්න කැමති යුවතියන්ට වැදගත් කරුණු 6 ක්

කාන්තාවන් ගොඩාක් කැමතියි විවිධ වර්ගයේ විලාසිතා කරන්න. හැබැයි කොතරම් මිල ගණන් දීලා ඇඳුමක් ගෙනාවත් සමහර වෙලාවට පිරිමි පාර්ශවය නම් එච්චර කැමැත්තක් දක්වන්නේ නැහැ. ඉතින්...

වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017 සඳහා අයදුම්පත් කැඳවයි

කාන්තා කර්මාන්ත හා වාණිජ මණ්ඩලය 'වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017 සඳහා අයදුම්පත් කැඳවයි'   පසුගියදා පැවති උත්සවයකදී වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017වැඩසටහන නිල වශයෙන් දියත් කිරීමට කාන්තා කර්මාන්ත හා වාණිජ මණ්ඩලය...

සෙම්ම්බු වත්තට යමුද

දෙස් විදෙස් සංචාරකයන්ගේ ආකර්ෂණය දිනාගත් සෙම්බුවත්ත (sembuwaththa)  ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ( sri lanka tourism) කර්මාන්තය ඉහල නැංවීමට මහත් පිටිවහලක් වෙනවා මාතලේ ඇල්කඩුව වතුයායට අයත් මෙම...

අමේරිකාවේ ඉඳන් ලංකාවේ හිත් නලවන ටීෂා

ටීෂා ඇයට ම අනන්‍ය වූ ශෛලියකින් රසික සිත් සොරාගත් ජනප්‍රිය ගායිකාවකි. ඇය මේ දිනවල ඇමරිකාවේ කල් ගෙවන නමුත් ඇයට ලෙන්ගතු මෙරට රසිකයින් වෙනුවෙන් නව...

මේ මගේ කතාව – 05 කොටස

මම නෙත්මි. අවුරුදු 18ක දුවෙක් ඉන්න අවුරුදු 40ක අම්මා කෙනෙක්. බිරිඳක් නෙමෙයි. බිරිඳක් වෙලා හිටියද කියන්න නම් මමත් දන්නේ නෑ. අවුරුද්දක් වගේ කාලයක් මහ...

Facebook love විනාඩි 3ක් දිලා කතාව කියවලා බලන්න

කොල්ලා :hay කෙල්ල :hay කොල්ලා :කොහොමද ඉතින් කෙල්ල :හොදයි. ඔයාට කොහොමද? කොල්ලා :වරදක් නෑ හොදයි,ඔයා කොහෙද? කෙල්ල :මං කඩවත,ඔයා කොල්ලා :මං මාතලේ,ඔයා ඉස්කොලේ යනවද? කෙල්ල :හා.නෑ O/L කරලා ගෙදරට වෙලා ඉන්නවා.ඔයා මොකද...

ටෙනිස් පිත්තෙන් සිහින හඹා ගිය කෙල්ල

1991 වසරේ ඇමෙරිකානු සංචාරක ළමා ටෙනිස් තරඟාවලියට පොඩි කළු කෙල්ලන් දෙදෙනෙකු පැමිණ සිටියා. ඒ කාලයේ ඇමෙරිකාව තුල වර්ණ භේද වාදය ටිකක් තදින් පැවතුන කාලයක්....

මහනුවරට යලිත් ඇඳිරිනීතිය

පෙරේදා රාත්‍රියේ ( 05-03-2018 ) තෙල්දෙණියේ සහ දිගන ඇති වූ කලහකාරී සිදුවීම් අද උදෑසන ( 07-03-2018 ) වන විට ආරක්ෂක අංශයන් විසින් මුළුමනින්ම පාලනය...

අනියම් සම්බන්ධතාවයකට මග පෙන්වන වාස්තු දෝෂ පිලිබඳ ඔබ දැනුවත්ද

නිවසක් ඉදිකිරීමත්, විවාහ ( marriage ) වීමත් මිනිසෙකු ජිවිත කාලයට එක් වරක් පමණක් කිරීමට බලාපොරොත්තු වන දේවල්ය. සාර්ථක දිවිපෙවෙතකට මාර්ගය එයයි. නිවසක් ඉදිකිරිම මෙන්ම විවාහ...