කෙල්ලනේ….කොල්ලොනේ…උඹලා දන්නවද ආදරේ ගැන…..ඔව් උඹලාට කියන්න පුලුවන්…… ආදරේ හරි ලස්සනයි… සුන්දරයි…. කියා ගන්න බැරි හැඟීමක් කියයි……. ලස්සනට ඉස්කොලේ ඇදුම් ඇදන්….ගෙදර දෙන බත් එක කාලා….. බස් එකෙ නැගලා යන උඹලා …බයිසිකලේ නැගලා යන උඹලා……හිත හිතා යන්නේ අඩේ මන් අරකිට පට්ට ලව් බන්…..මන් එකිගෙන් කැමැත්ත අහන්න ඉන්නේ…. තව එකෙක් ඉස්කොලේ ගොඩදාන්..පංති යනවා…..ඇටෙන් පොත්තෙන් මෝරන් එන උන්ට දැන් ගැන්සි ඉන්නවා ….. උන්ට මතක උන්ගේ ලොකේ ඉන්න පට්ට කැලී විතරයි….අමාරුවෙන් කෑල්ලක් දාන්….අර දෙමව්පියෝ දුක් මහන්සියෙන් හම්බකරලා දෙන තුට්ටුවෙන් මුං ඔන්න හීන මවන්නේ අර පට්ට කෑල්ලව කොහොමද රූම් ගෙනියන්නෙ කියලා…..නැත්තන් film hall ගානේ..උන්ට උන්ගේ ඇගේ දැවෙන සාරුව පිට කර ගන්න පට්ට කෑල්ලක් ඕන උනා…….උබ ගෙනියන එ කෙල්ල කවදාහරී උබේ වෙයිද?දවසක ඒකි වෙන එකෙක් ලගට යයිද? නැත්තන් ගෙවල් වලින් ඉඩ දෙයිද? මේවා උඹලාට හිතුනේ නෑ නේද අර පට්ට කෑල්ලට අනන්තේ පෙන්නපු දවසේ…. හැබැයි කොල්ලො…ලස්සනට මේ ටික කිව්වද කියලා මතක් කරපන්කෝ…(මගෙ සුදු අම්මි මං ඔයාට ගොඩාක් ආදරෙයි රත්තරං) කෙල්ලේ. ගමට බෙර ගහලා ලොකු ලමයෙක් වූනු පලියට……මවක් වෙන්නවත්…..පවුලක් කර ගහන්නවත් නෙවේ….සැමරුවේ….එදා උඹලගේ අම්මලාට පැවරුනා රාජකාරියක් .. ගෙදර ශ්‍රියා කාන්තාව….රකින කාලේ පටන් ගත්තා කියන්න……හරි ලොකු ගෑණියක් උනා කියන එක නෙවේ ……තන් ගැට මෝරන් ආවට….. ඉඟ සුඟ පලල් වෙලා ආවට…. උඹට බෑ ගෙදර ඉන්න අම්මගෙ මුනේ දැලි ගාලා උඹේ ලොකේ ලස්සන කරන්න ආව ඉස්කෝලේ ඉන්න අඅනංගයාට….නැත්තන් අමතර පන්තියේ ඉන්න කාගෙත් හිත සොරාගත් සුකුමලයට බෑ…..උඹේ හීන හදන්න….උඹේ අප්පා වගේ…..ඒකට ඌට කාලේ නෑ…..සුදු අම්මී යමුදා කාත් කවුරුත් නැති තැනක අපේ ලොකේ තනිවෙන්න…..කියයි දවසකින් දෙකකින්……ඔව් උබ යයි අම්මට බොරු කියලා…අර අනංගයාගේ ලොකේ කුමරිය වෙන්න…..අනේ නොනේ උඹට වරදිනා තැන උඹ හොයන් ගියා නේද …..උඹව ගෙදර ඉදන් රැක්ක අම්මගේ මූනේ අඟුරුත් එක්කම දැලි ගෑවා නේද…….හදන්න පුලුවන්ද ..? ආයේ එකෙක් හම්බෙයි තව එකෙක් හම්බෙයි….. මොකද උනේ අතින් අතට ගිය බඩුව උනා……දැන් කෝ උඹට අර සුර ලොකේ පෙන්නපු සුකුමාලයා…… නෑ මේ එකෙක්වත් උඹලාගේ ජිවිතවල නෑ…… ගෙදරට හොරා උඹලා ඔක්කොම ජිවිතේ නාස්ති කරන්…… යාළුවනේ …..හිතපල්ලා….විනාඩියක් අරං කාගෙද ජිවිත කෑවේ…..කොයි කෙල්ලද බඩ උනේ….කොයි කොල්ලද සල්ලාලයා උනේ උඹ හින්දා … …. මතකයක්වත් නැද්ද….ඔව් නැතුව ඇති…..දවසක දැක්කොත් කතා නොකරට කමක් නෑ…..එකම එක සමාවක් ඉල්ලන්න හිතින් අමතක කරන්න එපා……මොකද ඒ උඹ නිසා නැති උනා වෙන්න පුලුවන්…..ඌ උඹ නිසා නස්ති උනා වෙන්න පුලුවන් …. බොක්කට වැදුනනම්…

හිතට දැනුනනම් ඔයාගේ අදහසත් අපි සමඟ බෙදා ගන්න..

 

දසුන් රවිහංස දේශප්‍රිය

 

ආදරේ නිසා ජීවිතේම නැතිකරගන්න කරගන්න එපා

ශ්‍රී දේවිගේ මරණය අභිරහසක් වෙයි

ශ්‍රී දේවිගේ මරණය හෘර්දයාබධයක් නිසා සිදු වුවක් බවට ඊයේ දිනයේ එරට මාධ්‍යන් ඔස්සේ වාර්තා කරනු ලැබුවා. එත් අද වන විට ඩුබායි සෞඛය අමාත්යංශය මඟින්...

දිය ලුනු වලින් ලස්සන වෙමුද

01.මැරුණු සම ඉවත් කර ගැනීමට සිහින්ව අඔරාගත් ලුනුකුදු සමග ඔලිව් තෙල් ස්වල්පයක් මිශ්‍ර කර සාදාගත් මිශ්‍රණය මුහුණේ ආලේප කර ඇඟිලි තුඩු වලින් රවුම් ආකාරයට මෘදුව...

ඔබට නව පණක් දෙන අරුම පුදුම යෝගී කලාව

යෝග යනු පැරණි ඉන්දියාවේ නැණවතුන් විසින් සියවස් ගණනකට පෙර සොයා වැඩි දියුණු කරගෙන ප්‍රයෝජනයට ගත් ශරීර සනීපය වඩවන පැරණි කලාවකි. යෝග යනු ආගමක්වත්, ජීවයේ පැවැත්ම...

සම්මුඛ පරීක්ෂනයක් අතරතුර දී හැසිරිය යුතු ආකාරය

සම්මුඛ පරීක්ෂනයක් (interview) අතරතුර දී ඔබ හැසිරෙන ආකාරය සහ ඔබේ BODY LANGUAGE මඟින් ඔබේ චරිත ස්වභාවය, ආත්ම විශ්වාසය, අන් අය සමඟ ගනුදෙනු කිරීමට ඔබට...

කෙල්ලන් යනු මිහිබට සුරඟනන් බඳු ජීවින් කොටසකි

කෙල්ලෝ ( Pretty Girls )ජාති .. මිහිබට සුරඟනන් බඳුය. කොයි ලෝකෙන් පාත් වූවාදැයි කිසිවෙකු නොදනී. කෙල්ලෝ ගොඩක් නම් මහ වැස්සක් යැයි කොල්ලෝ කියති. කෙල්ලෝ...

කුල ගෙදරට යන යුවතිපතින්ට

හෙළ කුමරෙකු කුමරියෙකු විවාපත් වන අවස්ථාවක විවාහ මංගල්‍ය උත්සවයකදී පෝරුවට හිමිවන්නේ සුවිසේෂි ස්ථානයක්. මංගල පෝරුවක්‌ මත නැගීමට ජීවිතයේම ලැඛෙන්නේ එකම අවස්‌ථාවයි. දෙවැනි විවාහයකදී ඔබට...

මහනුවරට යලිත් ඇඳිරිනීතිය

පෙරේදා රාත්‍රියේ ( 05-03-2018 ) තෙල්දෙණියේ සහ දිගන ඇති වූ කලහකාරී සිදුවීම් අද උදෑසන ( 07-03-2018 ) වන විට ආරක්ෂක අංශයන් විසින් මුළුමනින්ම පාලනය...

අනියම් සම්බන්ධතාවයකට මග පෙන්වන වාස්තු දෝෂ පිලිබඳ ඔබ දැනුවත්ද

නිවසක් ඉදිකිරීමත්, විවාහ ( marriage ) වීමත් මිනිසෙකු ජිවිත කාලයට එක් වරක් පමණක් කිරීමට බලාපොරොත්තු වන දේවල්ය. සාර්ථක දිවිපෙවෙතකට මාර්ගය එයයි. නිවසක් ඉදිකිරිම මෙන්ම විවාහ...

අතවරයකින් බේරෙන්න ඔබත් දැනුවත් ද

ශ්‍රී ලංකාව වැනි රටක විවිධ හේතු මත දුෂණයට සහ හිංසනයට ලක්වුවන්ට මුහුණ දීමට සිදුවන මානසික ගැටළු ඉතා සංකීර්ණයි. මෙහි ඉතාම ඛේදනීය තත්වය වන්නේ දුෂනයට...