කෙල්ලනේ….කොල්ලොනේ…උඹලා දන්නවද ආදරේ ගැන…..ඔව් උඹලාට කියන්න පුලුවන්…… ආදරේ හරි ලස්සනයි… සුන්දරයි…. කියා ගන්න බැරි හැඟීමක් කියයි……. ලස්සනට ඉස්කොලේ ඇදුම් ඇදන්….ගෙදර දෙන බත් එක කාලා….. බස් එකෙ නැගලා යන උඹලා …බයිසිකලේ නැගලා යන උඹලා……හිත හිතා යන්නේ අඩේ මන් අරකිට පට්ට ලව් බන්…..මන් එකිගෙන් කැමැත්ත අහන්න ඉන්නේ…. තව එකෙක් ඉස්කොලේ ගොඩදාන්..පංති යනවා…..ඇටෙන් පොත්තෙන් මෝරන් එන උන්ට දැන් ගැන්සි ඉන්නවා ….. උන්ට මතක උන්ගේ ලොකේ ඉන්න පට්ට කැලී විතරයි….අමාරුවෙන් කෑල්ලක් දාන්….අර දෙමව්පියෝ දුක් මහන්සියෙන් හම්බකරලා දෙන තුට්ටුවෙන් මුං ඔන්න හීන මවන්නේ අර පට්ට කෑල්ලව කොහොමද රූම් ගෙනියන්නෙ කියලා…..නැත්තන් film hall ගානේ..උන්ට උන්ගේ ඇගේ දැවෙන සාරුව පිට කර ගන්න පට්ට කෑල්ලක් ඕන උනා…….උබ ගෙනියන එ කෙල්ල කවදාහරී උබේ වෙයිද?දවසක ඒකි වෙන එකෙක් ලගට යයිද? නැත්තන් ගෙවල් වලින් ඉඩ දෙයිද? මේවා උඹලාට හිතුනේ නෑ නේද අර පට්ට කෑල්ලට අනන්තේ පෙන්නපු දවසේ…. හැබැයි කොල්ලො…ලස්සනට මේ ටික කිව්වද කියලා මතක් කරපන්කෝ…(මගෙ සුදු අම්මි මං ඔයාට ගොඩාක් ආදරෙයි රත්තරං) කෙල්ලේ. ගමට බෙර ගහලා ලොකු ලමයෙක් වූනු පලියට……මවක් වෙන්නවත්…..පවුලක් කර ගහන්නවත් නෙවේ….සැමරුවේ….එදා උඹලගේ අම්මලාට පැවරුනා රාජකාරියක් .. ගෙදර ශ්‍රියා කාන්තාව….රකින කාලේ පටන් ගත්තා කියන්න……හරි ලොකු ගෑණියක් උනා කියන එක නෙවේ ……තන් ගැට මෝරන් ආවට….. ඉඟ සුඟ පලල් වෙලා ආවට…. උඹට බෑ ගෙදර ඉන්න අම්මගෙ මුනේ දැලි ගාලා උඹේ ලොකේ ලස්සන කරන්න ආව ඉස්කෝලේ ඉන්න අඅනංගයාට….නැත්තන් අමතර පන්තියේ ඉන්න කාගෙත් හිත සොරාගත් සුකුමලයට බෑ…..උඹේ හීන හදන්න….උඹේ අප්පා වගේ…..ඒකට ඌට කාලේ නෑ…..සුදු අම්මී යමුදා කාත් කවුරුත් නැති තැනක අපේ ලොකේ තනිවෙන්න…..කියයි දවසකින් දෙකකින්……ඔව් උබ යයි අම්මට බොරු කියලා…අර අනංගයාගේ ලොකේ කුමරිය වෙන්න…..අනේ නොනේ උඹට වරදිනා තැන උඹ හොයන් ගියා නේද …..උඹව ගෙදර ඉදන් රැක්ක අම්මගේ මූනේ අඟුරුත් එක්කම දැලි ගෑවා නේද…….හදන්න පුලුවන්ද ..? ආයේ එකෙක් හම්බෙයි තව එකෙක් හම්බෙයි….. මොකද උනේ අතින් අතට ගිය බඩුව උනා……දැන් කෝ උඹට අර සුර ලොකේ පෙන්නපු සුකුමාලයා…… නෑ මේ එකෙක්වත් උඹලාගේ ජිවිතවල නෑ…… ගෙදරට හොරා උඹලා ඔක්කොම ජිවිතේ නාස්ති කරන්…… යාළුවනේ …..හිතපල්ලා….විනාඩියක් අරං කාගෙද ජිවිත කෑවේ…..කොයි කෙල්ලද බඩ උනේ….කොයි කොල්ලද සල්ලාලයා උනේ උඹ හින්දා … …. මතකයක්වත් නැද්ද….ඔව් නැතුව ඇති…..දවසක දැක්කොත් කතා නොකරට කමක් නෑ…..එකම එක සමාවක් ඉල්ලන්න හිතින් අමතක කරන්න එපා……මොකද ඒ උඹ නිසා නැති උනා වෙන්න පුලුවන්…..ඌ උඹ නිසා නස්ති උනා වෙන්න පුලුවන් …. බොක්කට වැදුනනම්…

හිතට දැනුනනම් ඔයාගේ අදහසත් අපි සමඟ බෙදා ගන්න..

 

දසුන් රවිහංස දේශප්‍රිය

 

ආදරේ නිසා ජීවිතේම නැතිකරගන්න කරගන්න එපා

ශ්‍රී ලංකාවේ දෙමළ පවුල ඕස්ට්‍රේලියාවම කළඹවයි

ශ්‍රී ලංකාවට පිටුවහල් කරනු ලැබූ සිව් දෙනෙකුගෙන් යුත් පවුලක් (ඕස්ට්‍රේලියාවේ උපන් කුඩා දරුවන් දෙදෙනෙකු ද ඇතුළුව) ශ්‍රී ලංකාව බලා පිටත් වූ ගුවන් යානයකින් මෙරටට...

දවල් කෑමට ඉස්සෝ

මිට පෙර ලිපියකින් අපි ඔබට ඉදිරිපත් කරා විවිධ ක්‍රම වලට දැල්ලන් හදන අකාරය. අද අපි ඔබට කියල දෙන්නේ ඉස්සන් විවිධ ක්‍රම වලට හදන්න හැටි....

කුට්ටනය ( Trafficking ) – දණ්ඩ නීති සංග්‍රහයේ 360 වගන්තිය

මුදල් හෝ වෙනත් දෙයක් සඳහා පහත සඳහන් ඕනෑම ක්‍රියාවක් හෝ ක්‍රියා සිදු කරන අයෙක් කුට්ටනය කිරීමේ වරදට වරදකරු වන අතර අවුරුදු 10 දක්වා...

ලිංගිකත්වය සහ ලිංගික අධ්‍යාපනය 01 – කොටස

ළමයින් වැඩිහිටියන් වන විට බොහෝ දේ ඉගෙනගන්නේ පාසලෙන්, දෙමවුපියන්ගෙන් සහ බොහෝවිට සමාජයෙන්. තාරුණ්‍ය, යෞවනය පහු කරගෙන වැඩිහිටියෙක් බවට පත්වන විට ඔවුන්ගේ දැනුම කුසලතා වර්ධනය...

අනෝමා ජනාදරීගේ “ප්‍රේම ජවනිකා”

මෙවර අපි Hardtalk තුලින් කථා කරන්නේ අපේ රටේ සම්මානනීය ජනප්‍රිය නිලියක් වන අනෝමා ජනාදරී සමඟයි. මෑතක දී ඇය බොහෝ දෙනා අතර කථා බහට ලක් වුන චරිතයක්. ඉතින්...

හරිම විදිහට bio data එක හදන විදිහ

හොඳම රැකියාවක් ජීවිතයේ ඇති තවත් එක් සිහිනයකි. බොහෝ දෙනෙකුට රැකියා සිහිනය යථාර්තයක් කර ගන්නට උත්සහ කරන්නේ අධ්‍යාපනය නිමකිරීමෙන් පසුවයි. අධ්‍යාපනය අවසන් කරන ඔවුන් ජිවදත්ත පත්‍රිකා...

කෝමාරිකා වල විශ්මිත රහස්

කෝමාරිකා වල බොහෝ ප්‍රයෝජන ඇත. රුපලාවන්‍යට මෙන්ම සෞඛ්යය අතින් ද බොහෝ ප්‍රයෝජන පවතී. කෝමාරිකා යුෂද ඉතා වැදගත් පානයක්. පානයක් ලෙසද ආහාරයක් ලෙසද ඖෂදයක් ලෙසද...

සියදිවි නසාගන්න ගිය තරුණියක් බේරුන හැටි

ජිවිතයේ අපි නොහිතන වෙලාවල් වල නොහිතපු බිඳවැටීම් සිද්ධවෙනවා. අපි කොච්චර කැප කිරීම් සිදු කලත් සමහර දේවල් අපිට ලබාගන්න බැහැ. ආදරය කියන්නේ අන්න ඒ වගේ දෙයක්....

HIV රෝගීන් සමාජයෙන් කොන් කළ යුතුද

HIV එහෙමත් නැත්නම් AIDS ගැන සමාජ කතිකාවතක් ඇති වූයේ 90 දශකයේදීය. මුල් කාලයේ මේ පිළිබඳව එතරම් දැනුමක් සමාජය තුළ නොවූ අතර රෝග ව්‍යප්තිය සිදුවන...