වසරක් පාසාම අලුත් අවුරුද්ද උදා වුනත් එදා අපේ ආච්චිලා සීයලා කරපු චාරිත්‍ර වලින් චාරිත්‍ර බොහොමක් අද වනවිට අපෙන් ගිලිහි යමින් පවතිනවා. එකට හේතුව තමයි එදා අපිට තිබුන සම්පත් අද වන විට අපිට නැති නිසා. එත් ඒ වගේ වැදගත් චාරිත්‍ර වලින් ඈත් වුනාම අලුත් අවුරුද්දේ තියන ලස්සන නැතිවෙලා යනවා. අපි ඒ චාරිත්‍ර අපේ දරුවන්ටත් කියලා දෙන්න ඕනි. ඉතින් ඒ චාරිත්‍ර අපේ දරුවන් දැනගන්න නම් අපි ඒවා ඉටු කරගන්න ක්‍රමයක් හොයාගන්න ඕනි. එහෙම වුනොත් විතරයි අපේ අලුත් අවුරුද්දේ සැබෑ ලස්සන තව පරම්පරා ගණනකට රැක ගන්න අපිට පුළුවන් වෙන්නේ. ඉතින් මේ හදන්නේ අපෙන් ගිලිහිලා යන ඒ චාරිත්‍ර කිහිපයක් අදට ගැළපෙන විදිහට කරන්නේ කොහොමද කියලා දන ගන්න.

 

ලිප ගිනි මෙළවීම
නොනගතයේදී නිවා දමන ලිප නැවත දල්වන්න ඕනි මුළු රටම එකම වෙලාවකට එකම දිශාවක් බලාගෙන. එත් දැන් අපි සුභ දිශාව අමතක කරලා නැකතට ලිප තියන තැනම ඒ විදිහටම දල්වනවා. එහෙමත් නැත්නම් දර ලිපක් නැහැ කියලා ඒ චාරිත්‍රය නොකරම ඉන්නවා. එත් අපේ බොහෝ ගෙවල්වල තියෙන ගෑස් ලිප ඕනෑම තැනකට අරන් යන්න පුළුවන්. ඒ නිසා ගෙදර දර ලිපක් නැතත් ගෑස් ලිපෙන් හරි මේ චාරිත්‍රය කරන්න පුළුවන්. පුංචි මහන්සියක් වෙලා සුභ දිශාවට ලිප හරවලා තියාගන්න. සුභ නැකතට සුභ දිශාව බලාගෙන මේ අවුරුද්දේ ලිප ගිනි දල්වන්න. ඔබ අද කරන චාරිත්‍ර ඔබේ පුංචි දරුවෝ අනාගතයේදීත් ඉදිරියට ගෙන යාවි.

 

ලිඳ සමග ගනුදෙනු කිරීම
ඉස්සර අපේ ගෘහණිය මුලින්ම ගනුදෙනු කරන්නේ ලිඳත් එක්ක. මොකද ලිඳ කියන්නේ බොහොම පපුජනීයව සැළකු දෙයක්. ඉතින් අවුරුද්දක් උදා වෙනකොට ලිඳට යන ගෘහණිය ලිඳට සුදු මල් කිහිපයක්, කාසි එක්ක අඟුරු කැබැල්ලක් දාලා වසරක් පුරාවට අපේ ජිවිත වලට කළ උපකාරයට ස්තුති කරලා මේ උදාවෙන වසර වෙනුවෙන් අලුත් වතුර කලයක් අරන් ගෙට ගොඩවෙනවා. එත් දැන් අපේ ගෙවත්තෙන් ලිඳ කියනදේ ඈත් වීමත් එක්ක මේ චරිත්‍රයත් ඈත් වෙමින් යනවා. එත් අපිට මේ චාරිත්‍රය තවම ඉටු කරන්න පුළුවන්. ඒ තමයි අලුත් අවුරුද්ද උදාවෙනකොට නිවසේ මිදුලේ තියන පයිප්පයකින් වතුර කළයක් අරන්, ඒකට සුදු මල් කිහිපයක් හා කාසියක් එක්ක අඟුරු කැබැල්ලක් දාලා එක අරන් ගෙට ගොඩවෙන්න අපිට පුළුවන්. මෙදා අවුරුද්දේ සියලුම අලුත් අවුරුදු චාරිත්‍ර ඒ විදිහටම කරන්න හිතට ගන්න. චාරිත්‍ර අවසානයේ මුළු අවුරුද්දටම ප්‍රබෝධය ගෙනෙන නැවුම් බවක් ඔබේ හිතට දැනේවි.

හිස තෙල් ගෑම
බෙහෙත් ශාක වලින් සාදා ගන්නා තෙල් හිසෙහි ආලේප කර ස්නානය කරන මේ චාරිත්‍රයෙන් වෙන්නේ තමන්ට මේ වසර පුරාම නිරෝගී බව පැතීමයි. ඉස්සර ගමේ පන්සලෙන් හරි ගමේ වෙද මහත්තයා හරි කරපු මේ චාරිත්‍රය දැන් ඉටු වෙනවා හරිම අඩුයි. එත් පවුලේ අයගේ නිරෝගිකම ගැන හිතන ඔබ මේ චාරිත්‍රය ඉවත දමන්න එපා. නැකත් පත්‍රයේ තියෙන ඖෂධ සොයාගෙන කල් තියාම තෙල් ටික සාදා ගන්න ඔබට පුළුවන්. එහෙම නැත්නම් ඔබ සාමාන්‍යයෙන් හිසෙහි ආලේප කරන තෙල්වලට කොහොඹ කොළ, උළුහාල් සහ නෙල්ලි වැනි ඖෂධ එක් කරලා රත් කරගන්න. ඒ තෙල් වලින් අලුත් අවුරුද්දේ හිස තෙල් ගෑමේ චාරිත්‍රය ඉටු කරන්න. අම්මාගේ අතෙන් ගාන තෙල් ටික ඖෂධ වලින් වගේම ආශීර්වාදයෙනුත් හරිම බලවත්. ඔබේ මුලිකත්වයෙන් ඔබේ ඉදිරි පරම්පරාවටත් මේ වටිනා අවුරුදු චාරිත්‍රය දායාද කරන්න.

 

වැඩ ඇල්ලීම ගනුදෙනු කිරීම සහ ආහාර අනුභවය
අලුත් අවුරුද්දේදී වැඩ ඇල්ලීම, ගනුදෙනු කිරීම හා අහාර අනුභවයට යෙදෙන නැකත තමයි වැදගත්ම නැකත් චාරිත්‍රය වෙන්නේ. එත් දැන් අපි මේ චාරිත්‍රය කරන්නේ හරි විදිහටම නෙමෙයි. අපි මේ චාරිත්‍රය ඉටුකරන්නේ හරි විදිහටම නෙමෙයි. පැරැන්නෝ මේ නැකතේදී මුලින්ම කලේ වැඩ ඇල්ලීම. නැකත උදා වෙනකොටම පස්පිඩල්ලක් කපලා වැඩ ඇල්ලීම කළා. මොකද ඔවුන්ගේ රැකියාව වුනේ ගොවිතැන. ඉතින් ඔවුන් පොළොවෙන් වැඩ අල්ලනවා. එත් මේ වෙනකොට අපි මුලින්ම කරන්නේ ආහාර අනුභවය. ඊට පස්සේ ගනුදෙනු කිරීම. වැඩ අල්ලන එක බම කරන්නෙම නැති තරම්. ඉතින් මේ අවුරුද්දේදී මුලින් වැඩ අල්ලන නැකත ඉටු කරන්න. පාසල් යන ළමුන්ට පුළුවන් ඒ නකතෙදීම ඔවුන්ට පාඩම් පොතක් කියවන්න. අනික් අය තමන්ගේ රැකියාවට අදාළ දෙයක් කරලා වැඩ අල්ලලා අනෙක් චාරිත්‍ර වලට සුදානම් වෙන්න. ඒ වගේම අපේ ගෘහණියට පුළුවන් මේ නැකතේදී පුංචි පැලයක් හිටවලා වැඩ අල්ලන්න. අවුරුද්ද පුරාවටම සාර්ථකත්වය ලබාගන්න. හරි නැකතේදී හරිම දේ ඉටු කරන්න.

 

 

 

 

අවුරුදු සිරිත් රැක ගැනීමේ වගකීම කාන්තාවන්ටයි

කාටුන් චිත්‍රයෙන් ජීවිතයට භාග්‍යය උදාකරගත් භාග්‍යා

යුවතියක් හෝ කාන්තාවක් හැමවිටම කිසිවෙකු මත යැපෙන්නියක් විය යුතු නැත. තමාගේම වෙර වීර්යයෙන් ජීවිතය දිනන්නට ඇයටද අයිතියක් ඇත. ඇතැම්විට ඇරඹුම කඳුළක් විය හැකි මුත්...

මාරම්බරි ශත සංවත්සර අභිෂේකය

මාරම්බරි ශත සංවත්සර අභිෂේකය 2018 ජනවාරි 28 වැනි ඉරු දින පස්වරු 6.30 ට නෙළුම් පොකුණ රඟහලේ දී විමසීම් - 072 2463565 / 077 7781525 ප්‍රවේශ පත්‍ර -...

HIV රෝගීන් සමාජයෙන් කොන් කළ යුතුද

HIV එහෙමත් නැත්නම් AIDS ගැන සමාජ කතිකාවතක් ඇති වූයේ 90 දශකයේදීය. මුල් කාලයේ මේ පිළිබඳව එතරම් දැනුමක් සමාජය තුළ නොවූ අතර රෝග ව්‍යප්තිය සිදුවන...

වේගවත් ව පරිගණකය හසුරුවන අලුත් තාක්ෂණය -ලීප් මෝෂන් (Leap motion)

ලීප් මෝෂන් කියන්නේ සාමාන්‍ය මවුස් එකක් හෝ කී බෝඩ් (key board) එකකටත් වඩා පහසුවෙන් touch screen එකකටත් වඩා වේගයෙන් computer එක හා සම්බන්ධ විය හැකි තාක්ෂණයක්,...

අත්වැල ගිලිහී – 01 කොටස

මට මගේ අම්මා ගැන මතකයක් නෑ. තාත්තගෙන් ඇහුවට කවදාවත් මට උත්තරයක් දුන්නෙත් නෑ. මට අම්මාව දකින්න තිබුණ එකම විදිය තාත්තා ළඟ තිබුණ පුංචිම පුංචි...

ඔබේ පසුගිය වසරේ ව්‍යාපාරය අසාර්ථක වුනේ ඇයි

ඔබ අලුත් ව්‍යාපාරයක් ( Business ) ආරම්භ කිරීමට සැලසුම් කරන්න ඇති. සමහරු අලුත් ව්‍යාපාරයක් ( business ) ආරම්භ කරන්න ඇති. ඔබ ආරම්භ කල ව්‍යාපාරයක්...

සුදුවෙන්න සම නිරෝගී වෙන්න ඔයත් මේ ක්‍රම අනුගමනය කරන්න

බොහෝ කාන්තවන්ගේ ඒකායන පැතුම තමයි සුදු වෙන එක. අපේ සමේ පැහැයට බලපාන්නේ මෙලනින් කියන වර්ණකය. මෙලනින් වල අඩු වැඩිබව මත තමයි අපේ සමෙ පැහැය...

ගෙදර ඉඳන්ම සම පැහැපත් කරගන්න යුවතියන්ට කියාපු පහසුම ප්‍රතිකාරය

සැලුන් එකට යන්නේ නැතිව ගෙදර ඉඳන්ම සම පැහැපත් කරගන්න ක්‍රමයක් ගැනයි මේ කියල දෙන්න හදන්නේ ඔයාලට. ඕනෑම කෙනෙක් මුලින්ම බලන්නේ අපේ මුහුණ දිහානේ. ලස්සන...

ඉතා දුර්ලභ චන්ද්‍රගහණයක් හෙට දිනයේදී

සුපර් බ්ලූ බ්ලඞ් මූන් හෙවත් සුපිරි නීල සඳක් සහ පූර්ණ ලෝහිත චන්ද්‍ර ග‍්‍රහණයක් ලෙස හැඳිනවෙන මෙය ඉතා දුර්ලභ චන්ද්‍රගහණයක් ලෙස සැලකෙනවා. කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයේ තාරකා...