වසරක් පාසාම අලුත් අවුරුද්ද උදා වුනත් එදා අපේ ආච්චිලා සීයලා කරපු චාරිත්‍ර වලින් චාරිත්‍ර බොහොමක් අද වනවිට අපෙන් ගිලිහි යමින් පවතිනවා. එකට හේතුව තමයි එදා අපිට තිබුන සම්පත් අද වන විට අපිට නැති නිසා. එත් ඒ වගේ වැදගත් චාරිත්‍ර වලින් ඈත් වුනාම අලුත් අවුරුද්දේ තියන ලස්සන නැතිවෙලා යනවා. අපි ඒ චාරිත්‍ර අපේ දරුවන්ටත් කියලා දෙන්න ඕනි. ඉතින් ඒ චාරිත්‍ර අපේ දරුවන් දැනගන්න නම් අපි ඒවා ඉටු කරගන්න ක්‍රමයක් හොයාගන්න ඕනි. එහෙම වුනොත් විතරයි අපේ අලුත් අවුරුද්දේ සැබෑ ලස්සන තව පරම්පරා ගණනකට රැක ගන්න අපිට පුළුවන් වෙන්නේ. ඉතින් මේ හදන්නේ අපෙන් ගිලිහිලා යන ඒ චාරිත්‍ර කිහිපයක් අදට ගැළපෙන විදිහට කරන්නේ කොහොමද කියලා දන ගන්න.

 

ලිප ගිනි මෙළවීම
නොනගතයේදී නිවා දමන ලිප නැවත දල්වන්න ඕනි මුළු රටම එකම වෙලාවකට එකම දිශාවක් බලාගෙන. එත් දැන් අපි සුභ දිශාව අමතක කරලා නැකතට ලිප තියන තැනම ඒ විදිහටම දල්වනවා. එහෙමත් නැත්නම් දර ලිපක් නැහැ කියලා ඒ චාරිත්‍රය නොකරම ඉන්නවා. එත් අපේ බොහෝ ගෙවල්වල තියෙන ගෑස් ලිප ඕනෑම තැනකට අරන් යන්න පුළුවන්. ඒ නිසා ගෙදර දර ලිපක් නැතත් ගෑස් ලිපෙන් හරි මේ චාරිත්‍රය කරන්න පුළුවන්. පුංචි මහන්සියක් වෙලා සුභ දිශාවට ලිප හරවලා තියාගන්න. සුභ නැකතට සුභ දිශාව බලාගෙන මේ අවුරුද්දේ ලිප ගිනි දල්වන්න. ඔබ අද කරන චාරිත්‍ර ඔබේ පුංචි දරුවෝ අනාගතයේදීත් ඉදිරියට ගෙන යාවි.

 

ලිඳ සමග ගනුදෙනු කිරීම
ඉස්සර අපේ ගෘහණිය මුලින්ම ගනුදෙනු කරන්නේ ලිඳත් එක්ක. මොකද ලිඳ කියන්නේ බොහොම පපුජනීයව සැළකු දෙයක්. ඉතින් අවුරුද්දක් උදා වෙනකොට ලිඳට යන ගෘහණිය ලිඳට සුදු මල් කිහිපයක්, කාසි එක්ක අඟුරු කැබැල්ලක් දාලා වසරක් පුරාවට අපේ ජිවිත වලට කළ උපකාරයට ස්තුති කරලා මේ උදාවෙන වසර වෙනුවෙන් අලුත් වතුර කලයක් අරන් ගෙට ගොඩවෙනවා. එත් දැන් අපේ ගෙවත්තෙන් ලිඳ කියනදේ ඈත් වීමත් එක්ක මේ චරිත්‍රයත් ඈත් වෙමින් යනවා. එත් අපිට මේ චාරිත්‍රය තවම ඉටු කරන්න පුළුවන්. ඒ තමයි අලුත් අවුරුද්ද උදාවෙනකොට නිවසේ මිදුලේ තියන පයිප්පයකින් වතුර කළයක් අරන්, ඒකට සුදු මල් කිහිපයක් හා කාසියක් එක්ක අඟුරු කැබැල්ලක් දාලා එක අරන් ගෙට ගොඩවෙන්න අපිට පුළුවන්. මෙදා අවුරුද්දේ සියලුම අලුත් අවුරුදු චාරිත්‍ර ඒ විදිහටම කරන්න හිතට ගන්න. චාරිත්‍ර අවසානයේ මුළු අවුරුද්දටම ප්‍රබෝධය ගෙනෙන නැවුම් බවක් ඔබේ හිතට දැනේවි.

හිස තෙල් ගෑම
බෙහෙත් ශාක වලින් සාදා ගන්නා තෙල් හිසෙහි ආලේප කර ස්නානය කරන මේ චාරිත්‍රයෙන් වෙන්නේ තමන්ට මේ වසර පුරාම නිරෝගී බව පැතීමයි. ඉස්සර ගමේ පන්සලෙන් හරි ගමේ වෙද මහත්තයා හරි කරපු මේ චාරිත්‍රය දැන් ඉටු වෙනවා හරිම අඩුයි. එත් පවුලේ අයගේ නිරෝගිකම ගැන හිතන ඔබ මේ චාරිත්‍රය ඉවත දමන්න එපා. නැකත් පත්‍රයේ තියෙන ඖෂධ සොයාගෙන කල් තියාම තෙල් ටික සාදා ගන්න ඔබට පුළුවන්. එහෙම නැත්නම් ඔබ සාමාන්‍යයෙන් හිසෙහි ආලේප කරන තෙල්වලට කොහොඹ කොළ, උළුහාල් සහ නෙල්ලි වැනි ඖෂධ එක් කරලා රත් කරගන්න. ඒ තෙල් වලින් අලුත් අවුරුද්දේ හිස තෙල් ගෑමේ චාරිත්‍රය ඉටු කරන්න. අම්මාගේ අතෙන් ගාන තෙල් ටික ඖෂධ වලින් වගේම ආශීර්වාදයෙනුත් හරිම බලවත්. ඔබේ මුලිකත්වයෙන් ඔබේ ඉදිරි පරම්පරාවටත් මේ වටිනා අවුරුදු චාරිත්‍රය දායාද කරන්න.

 

වැඩ ඇල්ලීම ගනුදෙනු කිරීම සහ ආහාර අනුභවය
අලුත් අවුරුද්දේදී වැඩ ඇල්ලීම, ගනුදෙනු කිරීම හා අහාර අනුභවයට යෙදෙන නැකත තමයි වැදගත්ම නැකත් චාරිත්‍රය වෙන්නේ. එත් දැන් අපි මේ චාරිත්‍රය කරන්නේ හරි විදිහටම නෙමෙයි. අපි මේ චාරිත්‍රය ඉටුකරන්නේ හරි විදිහටම නෙමෙයි. පැරැන්නෝ මේ නැකතේදී මුලින්ම කලේ වැඩ ඇල්ලීම. නැකත උදා වෙනකොටම පස්පිඩල්ලක් කපලා වැඩ ඇල්ලීම කළා. මොකද ඔවුන්ගේ රැකියාව වුනේ ගොවිතැන. ඉතින් ඔවුන් පොළොවෙන් වැඩ අල්ලනවා. එත් මේ වෙනකොට අපි මුලින්ම කරන්නේ ආහාර අනුභවය. ඊට පස්සේ ගනුදෙනු කිරීම. වැඩ අල්ලන එක බම කරන්නෙම නැති තරම්. ඉතින් මේ අවුරුද්දේදී මුලින් වැඩ අල්ලන නැකත ඉටු කරන්න. පාසල් යන ළමුන්ට පුළුවන් ඒ නකතෙදීම ඔවුන්ට පාඩම් පොතක් කියවන්න. අනික් අය තමන්ගේ රැකියාවට අදාළ දෙයක් කරලා වැඩ අල්ලලා අනෙක් චාරිත්‍ර වලට සුදානම් වෙන්න. ඒ වගේම අපේ ගෘහණියට පුළුවන් මේ නැකතේදී පුංචි පැලයක් හිටවලා වැඩ අල්ලන්න. අවුරුද්ද පුරාවටම සාර්ථකත්වය ලබාගන්න. හරි නැකතේදී හරිම දේ ඉටු කරන්න.

 

 

 

 

අවුරුදු සිරිත් රැක ගැනීමේ වගකීම කාන්තාවන්ටයි

ගොනෝරියා රෝගය ලිංගාශ්‍රිත රෝගයක් ද

පසුගිය ලිපියෙන් ලිංගික රෝග ඇතිවෙන්නේ කොහොමද කියලා අපි ඔබව දැනුවත් කළා. මෙම ලිපියෙන් අපි අපි ඔබව දැනුවත් කරන්න බලාපොරොත්තු වන්නේ ලිංගික සම්බන්ධයක් නිසා නැත්නම්...

ගෙවත්තේ සුන්දර බව රැකගන්නේ කොහොමද

ගෙවත්තක් (garden) නිවසක් ලස්සන වීමට නම් අවට වට පිටාවත් සුන්දර විය යුතුයි. ගහක් කොලයක් නැති, පාට පාට මල් වර්ග නැති මිදුලක කොපමණ සුන්දර නිවසක් (home)ඉදි...

තනියෙම නම් තහනම් – සූක් වාකිෆ්

"සූක් වාකිෆ්" කියන්නේ කටාර් රාජ්‍යයේ තියෙන පැරණිම වෙළඳපොළක්. "සූක්" එකක් කියන්නේ විශාල භූමි ප්‍රමාණය පැතිරුනු වෙළඳපොළක්. සූක් එක අවුරුදු 100ක් විතර පරණයි. හැබැයි සාම්ප්‍රදායික ගෘහ...

මේ සතිය ඔබට

මේෂ ව්‍යාපාර වලින් ලාභ බුධ දහවැන්නේ ගමන් කිරීම ඉතා යහපත්ය. ව්‍යාපාර කටයුතුවලින් වැඩි ලාභ ප්‍රමාණයක් බලාපොරොත්තු වීමට පුළුවන. බලවත් පුද්ගලයින්ගේ උදවු උපකාර ලැබිය හැක.ජනප්‍රියතාවය වැඩිවෙයි....

චාරිකා – 12 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක් ( story ). මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි....

දඬුවම ලැබිය යුත්තේ ගැහැණිය ද

එදාට වඩා අද සමාජය වෙනස් ය. එය හොඳ හෝ නරක කෙසේ වුවද වෙනසක් ඇති බව ඔබට ද වැටහෙනු ඇත. තරුණ වියේ දී විවාහ වීම...

Facebook love විනාඩි 3ක් දිලා කතාව කියවලා බලන්න

කොල්ලා :hay කෙල්ල :hay කොල්ලා :කොහොමද ඉතින් කෙල්ල :හොදයි. ඔයාට කොහොමද? කොල්ලා :වරදක් නෑ හොදයි,ඔයා කොහෙද? කෙල්ල :මං කඩවත,ඔයා කොල්ලා :මං මාතලේ,ඔයා ඉස්කොලේ යනවද? කෙල්ල :හා.නෑ O/L කරලා ගෙදරට වෙලා ඉන්නවා.ඔයා මොකද...

Youth එකට කරාබු

කරාබු ගැහැණු ළමයින්ට නැතිවම බැරි දෙයක් වෙලා ඒ නිසා සිරිතක් විදිහට අලුත ඉපැදුණු දුවකුට කන විදලා කරාබු දාන එක පුරුද්දක්. නමුත් මේ කරාබු වල...

කෙස්කළඹ සමග අත්හදා බැලීම් කිරීමට දිරිගන්වන Sunsilk Hairstory 2018

වර්තමාන ලෝකය තුළ ගැහැණු ළමයින්ගේ භූමිකාව සාම්ප්‍රදායික සිමා මායිම් වලින් ඔබ්බට විහිදී පවතින බව රහසක් නොවේ. එමෙන්ම ඔවුන්ගේ භූමිකාව එකම චරිතයකට සිමා වන්නේ නැත....