මරණාසන්නව වැතිර සිටින ඇල්ඩොස් හක්ස්ලි සිය මුළු ජීවිතය පුරාම උගත් දේවල් සියල්ල ගැන මෙනෙහි කර එය සරල වචන 10කට සාරාංශ කළේය. ” අපි එකිනෙකා කෙරෙහි වඩ වඩා කාරුණික වෙමු. බොහෝ විට අප සිතන දෙයක් වන්නේ ජීවිතය පරිපුර්ණ වීමට නම් සඟරා සහ පුවත්පත් වල මුල් පිටුවේ පලවන ආකාරයේ කිසියම් විශිෂ්ට ක්‍රියාවක් හෝ සුවිශේෂී මෙහෙවරක් කළ යුතු බවය. මේ තරම් මිත්‍යාවක් තවත් නැත. අර්ථවත් ජිවිතයක් සැකසෙන්නේ විනීත භාවය හා කාරුණිකත්වය සහිතව දෛනිකව සිදු කරන ක්‍රියා රාශියක්, දාමයක් මගිනි. ජිවිත කාලයක් පුරා එසේ කරන විට සැබවින්ම එය ශ්‍රේෂ්ඨ දෙයක් බවට පත් වේ. “

ඔබේ ජිවිතයට ඇතුළු වන සෑම කෙනෙකු තුලම ඔබට ඉගැන්වීමට පාඩමක් සහ ඔබට කීමට කතාවක් ඇත. ගතවන සෑම නිමේෂයක්ම, එබඳු තවත් නිමේෂ සමඟ එක් වූ විට දවස් සෑදේ. ඒ සෑම මොහොතක්ම ඔබේ මනුෂ්‍යත්වය විදහා පෙන්වන කරුණාව සහ ආචාරශීලි බව කිසියම් පුද්ගලයෙකු වෙත දැක්වීමේ අවස්ථාවක් ඔබට උදා කර දෙයි. බාහිරව පෙනුමට සිටින පුද්ගලයා නොව, ඔබ තුල සැබවින්ම සිටින පුද්ගලයා බවට පත් වෙමින් ඔබ අවට ඇති ලෝකය සාරවත් කිරීම සඳහා ඔබට කල හැකි දේ කිරීමට පටන් ගත යුතුයි නේද? මගේ අදහස නම් අද දවස ඇතුලත ඔබ එක පුද්ගලයෙකු සමඟ වුවත් සුහද ලෙස සිනා සේ නම්, නන්නාදුනන අමුත්තකුගේ හෝ මනෝභාවය යටපත් කිරීමට ක්‍රියා කරන්නේ නම් ඔබ අද දවස ප්‍රයෝජනවත් ලෙස ගත කර තිබේ. සරලවම කිවහොත් කාරුණිකභාවය යනු අප මේ ග්‍රහලෝකය තුල රැඳී සිටින අවකාශය වෙනුවෙන් ගෙවිය යුතු බදු මුදල ද වේ.

අමුත්තන්ට කාරුණික වීමේදී වඩාත් නිර්මාණාත්මක වන්න. ඔබට පිටුපස ඇති මෝටර් රථය සඳහා නියමිත අධිවේගී මාර්ග පිවිසුම් ගාස්තුව ඔබ විසින්ම ගෙවීම, ඔබ ගමන් කරන දුම්රියේ අසුන එය වඩාත් අවශ්‍ය අයෙකුට පිරිනැමීම, අනෙකාගේ ප්‍රතිචාරය එන තෙක් බලා නොසිට ඔහුට ආචාර කිරීම ආදිය, කාරුණික වීම ආරම්භ කල හැකි හොඳම මාර්ගය වේ.

 

 

උපුටා ගැනිමකි

 

දිනපතාම අමුත්තෙකුට කාරුණික වන්න

සෙල්ෆි උන්මාදය ඔබටත් වැලදිලාද ?

මෑත කාලයේ උන්මාදයක් බවට පත් උන මේ සෙල්ෆි අද වෙනකොට ජිවිතයේ නැතුවම බැරි අංගයක් වෙලා. මේ උන්මාදය බොහෝ දෙනෙකුට උරුම කරලා තියෙන්නේ හොද අවසානයක්...

මඟුල් පෝරුවේ චාරිත්‍ර – 1 කොටස

පෝරුවේ චාරිත්‍ර හා එහි ආරම්භය පෝරුව යනුවෙන් සිංහල භාෂාවෙන් හඳුන්වනු ලබන්නේ "පුවරුව" යන තේරුම ඇති වචනයටයි. සංස්කෘත භාෂාවෙන් මෙන්ම පාලි භාෂාවෙන් ද විවාහ මණ්ඩපය ලෙස...

දඬුවම ලැබිය යුත්තේ ගැහැණිය ද

එදාට වඩා අද සමාජය වෙනස් ය. එය හොඳ හෝ නරක කෙසේ වුවද වෙනසක් ඇති බව ඔබට ද වැටහෙනු ඇත. තරුණ වියේ දී විවාහ වීම...

අත් යට කළු පාට නැති කරන්න සරල ක්‍රම 5ක්

බොහෝ යුවතියන් අත් නැති ඇඳුම් අදින්න මැලිකමක් දක්වන්නේ අත් යට ඇති කළු පැහැය නිසයි. අත් යට කළු පැහැ ගැනීම මේක් අප් (make up) වලින්...

මනෝවිද්‍යාත්මක උපදේශනය

මනෝවිද්‍යාත්මක උපදේශනය පිළිබඳව අවධානය යොමු කිරීමේදී මෙම විෂය මනෝවිද්‍යා විෂය ක්ෂේත්‍රය තුල උප විෂය ක්ෂේත්‍රය ලෙස හඳුනාගත හැකිය. මෙහිදී උපදේශනය යනුවෙන් අදහස් කරන්නේ ගැටළුවකට...

ගැබ් ගැනීම් ගැන ඔබ දැනුවත්ද

අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීම් නිසා තමන්ගේ සතුට අහිමි කර ගන්නේ නැතුව සතුට උපරිම ලෙස විඳ ගන්නේ කෙසේද? අප රටේ පවතින සංස්කෘතිය අනුව සමාජයේ දැනුම,ආකල්ප හා හැසිරීම්...

රෙක්සාගෙන් අලුත් වැඩක්

දැනට ලොව සිටින හොඳම ගායන තරු අතර බේබි රෙක්සා ඉදිරියෙන්ම සිටිනවා. ඇයගේ ඩාන්ස් ගීතයෙන් පසුව මෙන්ට් ටු බි ගීතය නැවතත් දර්ශක අතර හිනිපෙත්තට ඇය...

ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් සහ ලිංගික ක්‍රියාකාරීන් ඇති වන්නේ ඇයි – 1 කොටස

ලිංගික ක්‍රියාකාරීන් ( ගණිකාවන් ) රැසක් ඇතිවන්නේ මොන මොන හේතුන් නිසාද? සමාජයක් ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් වලට නතු වන්නේ මොන විදිහට ද? මේ ප්‍රශ්න වලට උත්තර...