” ස්වාපනය “ නොඑසේ නම් මෝහන නිද්‍රාවට පත් කිරීම තුළින් විවිධ වූ මානසික රෝග පිඩාවන්ට සහනය ලැබිය හැකි බව ඔබත් අසා ඇති. මෙලෙස නින්දකට පත් කිරීමෙන් සැබෑ ලෙසම මානසික රෝග සුවපත් කරන්නේ කෙසේද? මෝහනය යන්නෙන් සැබෑ ලෙසම අදහස් වන්නේ කුමක්ද? සිදු කරන්නේ කෙසේද? මෝහන විද්‍යාවෙන් මානසික රෝග සුවපත් කිරීම සැබවින්ම විද්‍යාවක් ද? නොඑසේ නම්, එය කිසියම් විජ්ජාවක් ද? ඒ සඳහා ගුප්ත බලයක් පවතින්නේ ද ? මේ පිළිබඳව බස්‌නාහිර පළාත් මෝහන විද්‍යාවේදීන්ගේ සංගමයේ සභාපති ප්‍රවීණ මනෝ උපදේශක ගුණසේකර මුදලිගේ මහතාගේ අදහස් …

 

මෝහනය කිරීම ගුප්ත ශාස්ත්‍රය මත පදනම් වූ කාරණාවක් ද?  

නැහැ. පැහැදිලිවම සඳහන් කළ යුතුයි. මෙය ගුප්ත ශාස්ත්‍රයක් නොවේ. මෙය නුතන මනෝ විද්‍යාව මානසික රෝග හා ඒ හා සමාන වූ මානසික අවපිඩන දුරු කිරීම සඳහා යොදාගන්නා විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදයක්. එය අතිශයින්ම විද්‍යානුකූල කාරනාවක් මත පදනම්ව සිදුකරන කාර්‍යයක්.සැබවින්ම මෙය මානසික ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක්.

 

මෝහන විද්‍යාවට එබඳු විද්‍යාත්මක ඉතිහාසයක් පවතිනවා ද?

නියත ලෙසම බටහිර වෛද්‍ය විද්‍යාව තුල පමණක්ම නොවේ, පෙරදිග රටවලත් මෝහන ප්‍රතිකාරය සම්බන්ධව දිගු ඉතිහාසයක් පවතිනවා. බටහිර මනෝ වෛද්‍ය විද්‍යාවට අනුව 17 සහ 18 වැනි ශතවර්ෂවල ඇන්ටන් මෙස්රේ මනෝ වෛද්‍යවරයා විසිනුයි පළමු වරට මානසික රෝගීන් සුවපත් කිරීම සඳහා මෝහන ප්‍රතිකාරය යොදා ගත හැකි බව සොයා ගනු ලබන්නේ. බටහිර වෛද්‍යවරුන් 18වෙනි ශතවර්ෂයෙහි මෙම ප්‍රතිකාරය සොයාගනු ලැබුවද පෙරදිග පුරාණ සෘෂිවරුන් විසින් බිහි කළ ආයුර්වේදය හා හෙළ වෙදකම තුල මෝහන ප්‍රතිකාරය අනාදිමත් කාලයක සිට ම ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් ලෙස යොදාගෙන තිබේ.

 

මෝහන නිද්‍රාව ලෙසින් අදහස්වන්නේ කුමක් ද?

ඕනෑම පුද්ගලයෙකුගේ සිත කොටස් 2කින් යුක්තයි. උඩු සිත සහ යටි සිත වන එය යළිත් කොටස් 3කට බෙදෙයි.

1) ID – උඩු සිත

2) Ego – යටි සිත

3) Super Ego – යටි සිත

මෙයින් අප එදිනෙදා සිදු කරනු ලබන ක්‍රියාවන් පිළිබඳ කෙටි මතකය තැන්පත් වන්නේ ID හෙවත් උඩු සිත තුලයි. යටි සිතත් Ego සහ Super Ego ලෙස වෙන්වෙන කොටස් දෙකෙන් යන කොටස තුල යම් මතකයක් ගැඹුරින් තැන්පත් වන අතර එය කාලයක් සමඟ සමපාතව අමතක වී යා හැකිය. ඔබ පාඩම් කරනු ලබන දැනුම යාවත්කාලීන නොකළ විට අමතක වී යන්නෙත්, එය යළි කෙටි මතක් කිරීමකින් මතකයට නංවාගත හැකි වන්නේත් එය Ego තුල තැන්පත් වී ඇති බැවිනුයි. එහෙත් Super Ego තත්වය ඊට වෙනස්. මෝහන නිද්‍රාවෙන් සිදුකරනු ලබන්නේ මොළයේ Super Ego කොටස අවධි කිරීමයි.

 

එය තවත් පැහැදිලි කරනවා නම් Super Ego තුල තැන්පත් වන්නේ මනසට අතිශයින්ම බලපෑම් ඇති කරනු ලබන සිදුවීමක්. ඇතැම් විට මෙය ඉතා සුළු සිදුවීමක් විය හැකියි. එහෙත් ඔබේ මනස එය භාරගෙන ඇති ස්වභාවය අනුව එය ඔබේ සිතට දැඩි බලපෑම් ඇති කළ හැකිය. මෙසේ වූ විට ඔබ මුහුණපාන තත්වයෙන් මිදීමට මෝහන ප්‍රතිකාරය අවශ්‍ය වෙයි.

 

මෙබඳු දේ සමනය කල හැක්කේ මෝහනයෙන්ම පමණ ද?

මුලින්ම සංයම අභ්‍යාසයන් හා වෙනත් මනෝ ප්‍රතිකාරයන් සිදු කර, එයින් සුවයක් නොලැබුණු විටයි මෝහන ප්‍රතිකාරයට යොමු කරනු ලබන්නේ. එබැවින් කිසිඳු ප්‍රතිකාරයකින් සුව කළ නොහැකි දේ මෝහන ප්‍රතිකාරයෙන් සුව කරන අවස්ථා පවතියි. එබැවිනුයි මෝහන ප්‍රතිකාරය විශ්මිත මනෝ ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් වන්නේ.

බස්නාහිර පළාත් මෝහන විද්‍යවේදීන්ගේ සංගමයේ සභාපති
මනෝ වෛද්‍ය
ගුණසේකර මුදලිගේ

 

මෝහන ප්‍රතිකාරයේ විශ්මය

Facebook love විනාඩි 3ක් දිලා කතාව කියවලා බලන්න

කොල්ලා :hay කෙල්ල :hay කොල්ලා :කොහොමද ඉතින් කෙල්ල :හොදයි. ඔයාට කොහොමද? කොල්ලා :වරදක් නෑ හොදයි,ඔයා කොහෙද? කෙල්ල :මං කඩවත,ඔයා කොල්ලා :මං මාතලේ,ඔයා ඉස්කොලේ යනවද? කෙල්ල :හා.නෑ O/L කරලා ගෙදරට වෙලා ඉන්නවා.ඔයා මොකද...

සුදු රෙද්දේ රතු පැල්ලම් හොයන ඇත්තන්ටයි මේ

රන්පෝරු මස්තකයේ අතැඟිලි බැඳලා අෂ්ඨක එහෙමත් කියලා තියෙන තරමක් නැකැත් ඔක්කෝමත් අකුරට ඉෂ්ටසිද්ද කරලා විවාහය කියන රන්හුයෙන් දෙහදක් ආදරෙන් බැඳෙන්නෙ අලුත් ජීවිතයක් ගැන බලාපොරොත්තු...

ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් සහ ලිංගික ක්‍රියාකාරීන් ඇති වන්නේ ඇයි – 2 කොටස

සම්භාහන ආයතන වල ගැහැණු ළමයින් ඉන්නේ වෙනත් හේතු සාධක නිසාය. ඔවුන්ගෙන් බොහෝ අය ගම්බද සිංහල හෝ දෙමළ පවුල් වලට අයත් අය වේ. කවදාවත් මේ...

ගෙදර දොර වැඩටත් දරුවන් පුරුදු කරගන්නේ මෙහෙමයි.

අවුරුදු කාලේ ලං වෙනවා කියන්නේ ගෙදර වැඩ වැඩි වෙන කාලයක්. විශේෂයෙන් කාන්තාවන්ට මේ කාලය කියන්නේ ඉතාම කාර්ය බහුලයි. පාසැල් නිවාඩු කාලයත් ළඟ ලඟම එනවා....

සයිබර් අවකාශීය ලිංගික ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා

මොකක්ද මේ සයිබර් ලිංගික ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා කියන්නේ? මින් අදහස් වන්නේ කාමුක දර්ශන ළමයි ඇතුලත් අසභ්‍ය දර්ශන අන්තර්ජාලයට මුදා හැරීම දීර්ඝ කාලයක් මුළුල්ලේ අන්තර්ජාලය හරහා කරන...

රේඩ් මාර්තු 16 සිට

මාර්තු 16 තිරගත වීමට නියමිත රේඩ් නවතම චිට්‍රපටයෙහි අජය දේව්ගන් සහ එලෙනා ඩි කෘස් ප්‍රධාන රංගන දායකත්වය දෙයි. මෙහි අධ්‍යක්ෂණය රාජ් කුමාර් ගුපතා, තිර...

විවේකි සැන්දෑවක් ගත කරන්න රාවණා යුගයට අයිති කදිම තැනක්

උස්සන්ගොඩ කියන්නේ රාවණා රජු සමය දක්වා අතීතයකින් හෙබි ජනප්‍රවාද බොහොමයක් ඇති අක්කර 412ක් පමණ භූමි ප්‍රමාණයක්. මුහුද දෙසට නෙරා ගිය කොටසේ සිට මුහුදට ඉතා අපුරු...

කටට රසට අච්චාරු

ඇඹරැල්ල අච්චාරු අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය : පැසුණු ඇඹරැල්ල ගෙඩි 07 අඹරාගත් අබ මේස හැදි 01 විනාකිරි මේස හැඳි 01 අඹරාගත් ගම්බිරිස්, මිරිස් මේස හැඳි 01 සිනි තේ හැඳි 01 ලුණු කුඩු තේ...

කාටුන් චිත්‍රයෙන් ජීවිතයට භාග්‍යය උදාකරගත් භාග්‍යා

යුවතියක් හෝ කාන්තාවක් හැමවිටම කිසිවෙකු මත යැපෙන්නියක් විය යුතු නැත. තමාගේම වෙර වීර්යයෙන් ජීවිතය දිනන්නට ඇයටද අයිතියක් ඇත. ඇතැම්විට ඇරඹුම කඳුළක් විය හැකි මුත්...