” ස්වාපනය “ නොඑසේ නම් මෝහන නිද්‍රාවට පත් කිරීම තුළින් විවිධ වූ මානසික රෝග පිඩාවන්ට සහනය ලැබිය හැකි බව ඔබත් අසා ඇති. මෙලෙස නින්දකට පත් කිරීමෙන් සැබෑ ලෙසම මානසික රෝග සුවපත් කරන්නේ කෙසේද? මෝහනය යන්නෙන් සැබෑ ලෙසම අදහස් වන්නේ කුමක්ද? සිදු කරන්නේ කෙසේද? මෝහන විද්‍යාවෙන් මානසික රෝග සුවපත් කිරීම සැබවින්ම විද්‍යාවක් ද? නොඑසේ නම්, එය කිසියම් විජ්ජාවක් ද? ඒ සඳහා ගුප්ත බලයක් පවතින්නේ ද ? මේ පිළිබඳව බස්‌නාහිර පළාත් මෝහන විද්‍යාවේදීන්ගේ සංගමයේ සභාපති ප්‍රවීණ මනෝ උපදේශක ගුණසේකර මුදලිගේ මහතාගේ අදහස් …

 

මෝහනය කිරීම ගුප්ත ශාස්ත්‍රය මත පදනම් වූ කාරණාවක් ද?  

නැහැ. පැහැදිලිවම සඳහන් කළ යුතුයි. මෙය ගුප්ත ශාස්ත්‍රයක් නොවේ. මෙය නුතන මනෝ විද්‍යාව මානසික රෝග හා ඒ හා සමාන වූ මානසික අවපිඩන දුරු කිරීම සඳහා යොදාගන්නා විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදයක්. එය අතිශයින්ම විද්‍යානුකූල කාරනාවක් මත පදනම්ව සිදුකරන කාර්‍යයක්.සැබවින්ම මෙය මානසික ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක්.

 

මෝහන විද්‍යාවට එබඳු විද්‍යාත්මක ඉතිහාසයක් පවතිනවා ද?

නියත ලෙසම බටහිර වෛද්‍ය විද්‍යාව තුල පමණක්ම නොවේ, පෙරදිග රටවලත් මෝහන ප්‍රතිකාරය සම්බන්ධව දිගු ඉතිහාසයක් පවතිනවා. බටහිර මනෝ වෛද්‍ය විද්‍යාවට අනුව 17 සහ 18 වැනි ශතවර්ෂවල ඇන්ටන් මෙස්රේ මනෝ වෛද්‍යවරයා විසිනුයි පළමු වරට මානසික රෝගීන් සුවපත් කිරීම සඳහා මෝහන ප්‍රතිකාරය යොදා ගත හැකි බව සොයා ගනු ලබන්නේ. බටහිර වෛද්‍යවරුන් 18වෙනි ශතවර්ෂයෙහි මෙම ප්‍රතිකාරය සොයාගනු ලැබුවද පෙරදිග පුරාණ සෘෂිවරුන් විසින් බිහි කළ ආයුර්වේදය හා හෙළ වෙදකම තුල මෝහන ප්‍රතිකාරය අනාදිමත් කාලයක සිට ම ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් ලෙස යොදාගෙන තිබේ.

 

මෝහන නිද්‍රාව ලෙසින් අදහස්වන්නේ කුමක් ද?

ඕනෑම පුද්ගලයෙකුගේ සිත කොටස් 2කින් යුක්තයි. උඩු සිත සහ යටි සිත වන එය යළිත් කොටස් 3කට බෙදෙයි.

1) ID – උඩු සිත

2) Ego – යටි සිත

3) Super Ego – යටි සිත

මෙයින් අප එදිනෙදා සිදු කරනු ලබන ක්‍රියාවන් පිළිබඳ කෙටි මතකය තැන්පත් වන්නේ ID හෙවත් උඩු සිත තුලයි. යටි සිතත් Ego සහ Super Ego ලෙස වෙන්වෙන කොටස් දෙකෙන් යන කොටස තුල යම් මතකයක් ගැඹුරින් තැන්පත් වන අතර එය කාලයක් සමඟ සමපාතව අමතක වී යා හැකිය. ඔබ පාඩම් කරනු ලබන දැනුම යාවත්කාලීන නොකළ විට අමතක වී යන්නෙත්, එය යළි කෙටි මතක් කිරීමකින් මතකයට නංවාගත හැකි වන්නේත් එය Ego තුල තැන්පත් වී ඇති බැවිනුයි. එහෙත් Super Ego තත්වය ඊට වෙනස්. මෝහන නිද්‍රාවෙන් සිදුකරනු ලබන්නේ මොළයේ Super Ego කොටස අවධි කිරීමයි.

 

එය තවත් පැහැදිලි කරනවා නම් Super Ego තුල තැන්පත් වන්නේ මනසට අතිශයින්ම බලපෑම් ඇති කරනු ලබන සිදුවීමක්. ඇතැම් විට මෙය ඉතා සුළු සිදුවීමක් විය හැකියි. එහෙත් ඔබේ මනස එය භාරගෙන ඇති ස්වභාවය අනුව එය ඔබේ සිතට දැඩි බලපෑම් ඇති කළ හැකිය. මෙසේ වූ විට ඔබ මුහුණපාන තත්වයෙන් මිදීමට මෝහන ප්‍රතිකාරය අවශ්‍ය වෙයි.

 

මෙබඳු දේ සමනය කල හැක්කේ මෝහනයෙන්ම පමණ ද?

මුලින්ම සංයම අභ්‍යාසයන් හා වෙනත් මනෝ ප්‍රතිකාරයන් සිදු කර, එයින් සුවයක් නොලැබුණු විටයි මෝහන ප්‍රතිකාරයට යොමු කරනු ලබන්නේ. එබැවින් කිසිඳු ප්‍රතිකාරයකින් සුව කළ නොහැකි දේ මෝහන ප්‍රතිකාරයෙන් සුව කරන අවස්ථා පවතියි. එබැවිනුයි මෝහන ප්‍රතිකාරය විශ්මිත මනෝ ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් වන්නේ.

බස්නාහිර පළාත් මෝහන විද්‍යවේදීන්ගේ සංගමයේ සභාපති
මනෝ වෛද්‍ය
ගුණසේකර මුදලිගේ

 

මෝහන ප්‍රතිකාරයේ විශ්මය

ගෙවත්තට කානේෂන් මල් පාත්තියක් එකතු කරමු

ගෙවත්තේ තියෙන මලින් පිරුන ගසක් දැකීම දෙනෙතට කොයි තරම් ප්‍රියංකර දර්ශනයක්ද? අදරය, සතුට වගේම ශෝකය පෙනවන්නත් මල් වලට පුළුවන්. ඉතින් අද අපි කතා කරන්නේ...

ගෙදරදීම වට්ටක්කා පෝච්චියක පැල කරගමු

කඩෙන් එළවලු ගන්න ඔයාට රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් තොර ගෙදරදීම වට්ටක්කා පළකරගන්න ආකාරයයි අද අපි ඔබට කියලා දෙන්නේ?   https://youtu.be/ctsw279ITss    

සුන්දර නාරම්පනාවේ සිරි අසිරිය විඳගමු

ආතදුම්බර පාලිස්පත්තුවේ බස්නාහිර කෝරළේ නාරම්පනාව නම් ග්‍රාමය පිහිටා ඇත. සංචාරක ආකර්ෂණය ඉතා වැඩි මේ සුන්දර ගම්මානය බොහෝ ජනප්‍රියයි. විමලරත්න කුමාරගම කිවිඳුන් ඉපදී ඇත්තේ මේ...

මම ශම්සියා හස්සානි ..

පසුගිය ඉරිදා මම මගේ දේශණ වලට සහභාගි විම සදහා විශ්වවිද්‍යාලයේ දේශණ ශාලාවට යමින් සිටින අතර සිසුවියන් පිරිසක් කාන්තා නේවාසිකාගාරයේ සිට පිටතට දුවන්නට විය.මම ඔහුන්ගෙන්...

වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017 සඳහා අයදුම්පත් කැඳවයි

කාන්තා කර්මාන්ත හා වාණිජ මණ්ඩලය 'වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017 සඳහා අයදුම්පත් කැඳවයි'   පසුගියදා පැවති උත්සවයකදී වසරේ ව්‍යවසායිකාව 2017වැඩසටහන නිල වශයෙන් දියත් කිරීමට කාන්තා කර්මාන්ත හා වාණිජ මණ්ඩලය...

ඇත්ත කියන්න තරම් හයියක් තිබ්බේ නෑ. එත් මම ගත්ත තිරනේ වැරදිත් නෑ

සත්‍ය සිදුවිමක් පදනම් කරගෙන ගොතන ලද්දකි..... "කැපකිරිම" "නොසිතු මොහොතක ක්ලාන්තය දලා ගෙදරදි ඇදගෙන වැටුන මම ගෙදරින් රොහල් ගත කරපු මාව දවස් දෙකකින් ටිකට් කැපුවත්....ගෙදර මිනිස්සු හැසිරුනේ...

සමාජයේ තියරි

කොල්ලො අනිවාර්යෙන් කියවල පලයන්...කෙල්ලොත් කියවහන්..     Facebook එකේ උඩට පල්ලෙහාට යන වේලවක මට මේ photo එක හම්බවුනා ... නිකමට වගේ මේකෙ දාල තිබ්බ කමේට් මම කියෙවුව...

Youth එකට කරාබු

කරාබු ගැහැණු ළමයින්ට නැතිවම බැරි දෙයක් වෙලා ඒ නිසා සිරිතක් විදිහට අලුත ඉපැදුණු දුවකුට කන විදලා කරාබු දාන එක පුරුද්දක්. නමුත් මේ කරාබු වල...

INTERFLASH

INTERFLASH 2018 ජනවාරි 26 වන දින සවස 5.00 සිට විහාර මහා දේවි විවෘත රඟහලේදී