බොහෝ කාන්තවන්ගේ ඒකායන පැතුම තමයි සුදු වෙන එක. අපේ සමේ පැහැයට බලපාන්නේ මෙලනින් කියන වර්ණකය. මෙලනින් වල අඩු වැඩිබව මත තමයි අපේ සමෙ පැහැය තීරණය වෙන්නේ. අද අපි කතා කරන්න යන්නේ සුදු වෙන්න ක්‍රම කිහිපයක් ගැනයි.

 

සුදු හඳුන් ආලේපය

සම පැහැපත් වෙන්න ඔබට නිවසේදීම ලෙහෙසියෙන්ම කරන්න පුළුවන් ප්‍රතිකර්මය තමයි සුදු හඳුන් ආලේපය. සුදු හඳුන් කුඩු වලට වඩා සුදු හඳුන් කැබැල්ලක් අරගෙන එය ගලේ උරච්චි කොට ආලේප කිරීම සුදුසුයි. ඔබ සුදු හඳුන් ගැල්විය යුත්තේ ඇල් වතුරින් උරච්චි කොටයි. වියලි සමකට නම් සුදු හඳුන් එතරම් හොඳ නෑ. එවැනි සමක් තිබෙන අයට පුළුවන් බාර්ලි ඇට කුඩු කොට වතුරින් අබරා ආලේප කරන්න.

 

කෝමාරිකා

තවත් ඔබට පුළුවන් සම පැහැපත් වීම සඳහා කෝමාරිකා යොදා ගන්න. කෝමාරිකා වල තියනවා ඔබේ සමේ වියලි බව නැතිකිරිමේ හැකියාවක්. ඒ වගේම තමයි ඔබේ සම පැහැපත් කරන්නත් ලොකු හැකියාවක් තියෙනවා. කෝමාරිකා අරගෙන එහි මදය සූරා ගන්න. එය පිරිසිදු කරගත් ඔබේ මුහුණේ ආලේප කරන්න. විනාඩි 10ක් පමණ හොඳින් සම්භාහනය කරන්න.

 

හිරු එළියෙන් ආරක්ෂා වෙන්න

සමනිරන්තරයෙන් අධික හිරුඑළියට නිරාවරණය වීම වළක්වාගන්න. අධික සූර්යාලෝකය නිසා සම වියළීමට ලක්වෙනවා. හිරු එළියේ ඇති අහිතකර කිරණ නිසා ඔබේ සම පිළිස්සීමට ලක් වෙනවා. සමේ පටක ක්‍රමයෙන් විනාශ වීමට ගන්නවා. ඒ වගේම ඉක්මනින් සම දුර්වර්ණ වී සම රැලි වැටීමට ලක්වෙනවා. නිවෙසෙන් පිටතට යන එන අවස්ථාවලදී ශරීරය ආවරණය කරගැනීම මෙන්ම සුදුසු sun cream වර්ගයක් ආලේප කිරීමද වැදගත්.

 

ජලය පානය කරන්න

සුදු වීමට සමේ තෙතමනය ආරක්ෂා කර ගැනීමත් ඉතාමත් වැදගත්. සමේ තෙතමනය ආරක්ෂා කර ගැනීමට දිනපතා හොඳින් ජලය පානය කරන්න. සම වියළීමට ඉඩදීමෙන් ඉක්මනින් සම දුර්වර්ණ වී සමේ රැලි ඇතිවෙනවා. වියළි සමක් ඇති අයට සමේ වියළි බව නැතිකර ගැනීම සඳහා කෝමාරිකා අඩංගු මොය්ස්චාරයිසර් එකක් ආලේප කළ හැකිය. දිනපතා සුදුසු ඖෂධීය තෙල් වර්ගයක් ආලේප කිරීමෙන්ද සම වියළීම වළකිනවා.

.

කොළ පැහැති එළවළු පලතුරු

දෛනික පෝෂණය නිසි පරිදිය පවත්වාගන්න. සමේ පැහැපත් බව ඇතිකිරීමට හේතුවන කොළ එළවළු වර්ග, කහ පැහැති පලතුරු වර්ග, කැරට් යනාදිය දිනපතා ආහාරයට ගැනීමෙන් සම පැහැපත් වෙනවා. සම නිරෝගී වෙනවා. එම නිසා හැකිතාක් ඔබේ ආහාරයට එළවලු වර්ග පලා වර්ග එකතු කරගන්න. පිටින් ආලේප කරන ක්‍රීම් එකකට වඩා මේ විදියට සිරුර අභ්‍යන්තරයෙන්ම එන පැහැපත් බව කාලාන්තරයක් පවතිනවා වගේම අහිතකර බලපෑම් වලින් මුක්තයි.

 

ව්‍යායාම කරන්න

දිනපතා කිසියම් ව්‍යායාමයක නියැලෙන්න. එවිට වැඩිපුර දහදිය දැමීමෙන් සමේ රෝම කූප විවෘත වී අනවශ්‍ය විස ද්‍රව්‍ය ශරීරයෙන් බැහැර වේ. එවිට සම නිරෝගී වේ. පැහැපත් වේ.

සුදුවෙන්න සම නිරෝගී වෙන්න ඔයත් මේ ක්‍රම අනුගමනය කරන්න

ඔබ නිදන ඉරියව්වෙන් කියවෙන ලිංගික රහස්

නිදාගැනීමේදී කාන්තා සහ පිරිමි දෙපාර්ශවයම විවිධ ඉරියව් භාවිතා කරනවා. ඉතින් මේ ඉරියව් මඟින් ලිංගිකත්වය පිලිබඳ අනාවැකි කියවෙන බව ඔබ දන්නවාද?   මෙහිදී ඔබ යම්කිසි ආකාරයකට ඔබගේ...

අපූරු රුපලාවන්‍ය රහස් 15ක්. ඔබත් අත් හදා බලන්න

අපි හැමෝම කැමතියි ලස්සනට ඉන්න. හැබැයි ඒ ලස්සන පවත්වාගෙන යන්න අපි ස්වභාවික දේ භාවිත කරනවා නම් කොතරම් හොඳ ද? අපි අද ඔයාලට කියල දෙන්නේ...

උත්සව අවස්ථාවකට දැල්ලන් කරියක්

දැල්ලන් කියන්නේ ප්‍රෝටීන් බහුල ආහාරයක්. ඒවගේම තමයි තරමක් උෂ්ණාධික කෑමක් විදිහටත් දැල්ලන් හදුන්වන්න පුළුවන්. බොහෝ වෙලාවට උත්සව අවස්ථාවන්වලදී කුකුළු මස් කාරී එහෙමත් නැත්නම් මලු...

ගැහැනිය කෙළිබඩුවක් ද

මුදල් ඇමැතිවරයා පසුගිය දා ගෙනා කාන්තාවන්ට මත්පැන් මිලදී ගැනීම සහ මත්පැන් අලෙවි සැල්වල සේවය කිරීමට පනවා තිබූ තහනම ඉවත් කිරීමේ ගැසට් නිවේදනයත් සමඟ ම...

මේ මගේ කතාවයි -07 කොටස

මම නෙත්මි. අවුරුදු 18ක දුවෙක් ඉන්න අවුරුදු 40ක අම්මා කෙනෙක්. බිරිඳක් නෙමෙයි. බිරිඳක් වෙලා හිටියද කියන්න නම් මමත් දන්නේ නෑ. අවුරුද්දක් වගේ කාලයක් මහ...

Pad Man

Pad Man නාට්‍යමය comedy චිත්‍රපටක් වන මෙම pad man චිත්‍රපටයේ අක්ෂේ කුමාර්, සෝනම් කපුර් සහ රධිකා අප්ටේ ප්‍රධාන චරිත නිරුපණය කරයි. රාජ් බාල්කි විසින් චිත්‍රපටය...

මානසික සැහැල්ලුව ගොඩනැගීම ද විනෝදවීම තුළ අඩංගු බව සිහියේ තබා ගන්න

මහන්සියෙන් වැඩ කටයුතු කළ දවසකට පසුව කවිච්චියක දිග ඇදී පැය 3 - 4 ක් රුපවාහිනිය නැරඹීම සඳහා වාඩි වන විට තිබු තෙහෙට්ටුවටද වඩා වැඩි...

ඔලිම්පික් දිනු පෝලියෝ රෝගී කළු කෙල්ල

අපි හැමෝම දකින හැම හැම හීනයක්ම සැබෑ කරන්න පුළුවන්නම් කොච්චර හොඳ ද? පුංචි "විල්මා" ටත් හීනයක් තිබුණා. ඒ ඔලිම්පික් රන් පදක්කමක් දිනන එක. හැබැයි...