හිරු එළිය යනු මිනිසුන් සහ සතුන් සියල්ලන්ටම ස්වභාවධර්මය මඟින් ලැබුණු අපුරු දායාදයකි. ශාකයන් හි පැවැත්ම සඳහා හිරු එළිය ඉතාම වැදගත් වේ. එලෙසින්ම මිනිසාට ද ශාරීරික ( body ) සහ මානසික නිරෝගී භාවය ( health ) පවත්වා ගනිමින් ක්‍රියාශීලි ජිවිතයක් ( life ) ගත කිරීමට හිරු එළියේ අන්තර්ගත විවිධ ගුණාංග උපකාරී වේ. හිරු එලියට නිරාවරණය වීමෙන් ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යට ලැබෙන වාසි කිහිපයක් නම්,

 

මානසික සෞඛ්‍ය යහපත් ව පවත්වාගෙන යාමට

හිරු එලියට මිනිස් මානසික මට්ටම යහපත්ව පවත්වාගෙන යාමට, සතුට ගෙන ඒමට හැකියාව ඇත. මෑතක දී කරන ලද පරික්ෂනය්න්ගෙන් හෙළි වී ඇති පරිදි හිරු නැගෙන වෙලාවේ සහ හිරු බැස යන වෙලාවේ හිරු එලියට නිරාවරණය වීම මානසික සෞඛ්‍ය යහපත්ව තබා ගැනීමට උපකාරි වේ.

 

සම ආශ්‍රිත පිළිකා මඟින් ආරක්ෂා වීමට

හිරු එලියට දැඩි ලෙස නිරාවරණය වීම මඟින් සමේ පිළිකා තත්වයන් ඇති වීමේ හැකියාව පවතින බව පැවසුනත් හිරු එලියට අවම ලෙස නිරාවරණය වීම මඟින් ඇතැම් පිළිකා තත්වයන්ගෙන් මිදීමට උපකාරී වන අතරම එමඟින් සෞඛ්‍ය වැඩි දියුණු කර ගැනීමේ හැකියාව ලැබේ. එය සිදු වන්නේ උදෑසන හිරු එළියේ අන්තර්ගත වන විටමින් D හරහා ය. මිනිස් ශරීරයට අවශ්‍ය විටමින් D 90% සිට 95% ක ප්‍රමාණයක් හිරු එලිය මඟින් ලබා ගැනීමේ හැකියාව පවතී.

 

 

ශක්තිමත් අස්ථි පද්ධතියක් ලබා ගැනීමට

මහාචාර්ය මිචෙල් හොලික් පවසන ආකාරයට මිනිස් ශරීරයට අවශ්‍ය කැල්සියම් උරා ගැනීම, අස්ථි පද්ධතිය ශක්තිමත්ව නිරෝගිව තබා ගැනීම සඳහා මෙන්ම අස්ථි ආශ්‍රිත රෝග වලින් ආරක්ෂා වීම සඳහා දිනකට විනාඩි පහළොවක් දක්වා හිරු එලියට නිරාවරණය වීම ඉතාම වැදගත් වේ. සතියට දින තුනක් මෙලෙස හිරු එලියට නිරාවරණය වීම මිනිස් සෞඛ්‍ය වර්ධනය කර ගැනීම සඳහා වැදගත් වේ.

 

 

හදවත් රෝගවලින්, දියවැඩියාවෙන් තොර ජීවිතයකට

හදවත් රෝග වලින් මිනිස් සිරුර ආරක්ෂා කිරීමේ හැකියාව හිරු එලිය මඟින් ලැබෙන තවත් ප්‍රතිලාභයකි. බ්‍රිතාන්‍ය වෛද්‍ය සඟරාවක් දක්වන ආකාරයට එක්සත් රාජධානියේ පුරවැසියන් ග්‍රීෂ්ම සෘතුවට සාපේක්ෂව සරත් කාලයේදී වැඩි වශයෙන් හදවත් රෝග මඟින් මරණයට පත් වේ. එයට ප්‍රධාන හේතුව වන්නේ සරත් කාලය තුලදී හිරු එළිය මඟින් ලැබෙන විටමින් D ප්‍රමාණය අවම වීම හේතුවෙනි. එමෙන්ම මිනිස් ශරීරයේ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම ශිත කාලය තුල ඉහල යන බව පරීක්ෂණ මඟින් හෙළි වී ඇති අතර එයට හේතුව වන්නේ ද විටමින් D අවම ලෙස මිනිස් ශරීරයට ලැබීමයි. දියවැඩියාවෙන් වැළකීමටත් හිරු එලිය වැදගත් සාධකයක් වේ. විටමින් D නිසි පරිදි ශරීරයට ලැබීමෙන් දියවැඩියාවට ගොදුරු වීමේ හැකියාව අවම අතර එමෙන්ම කුඩා දරුවන්ට විටමින් D අතිරේකව ලබා දීමට එක හේතුවක් වන්නේ පළමු වර්ගයේ දියවැඩියාවෙන් වැළකීම සඳහා ය.

 

 

සෘතුමය රෝග මඟින් ආරක්ෂා වීමට

ශ්‍රී ලංකාව තුල දක්නට නොමැති එක් එක් සෘතු වලට වැළඳෙන රෝග තත්වයන්ගෙන් වැළකීම සඳහා ද හිරු එළිය උපකාරී වේ. විශාදය වැනි රෝග තත්වයන් හට ගැනීමට සහ එවැනි රෝග උත්සන්න වීම සඳහා හිරු එළියට නිරාවරණය නොවීම එක් හේතුවක් වේ.

 

ශක්තිමත් දත් දෙපලකට

නිරෝගී මුඛ සෞඛ්‍යක් පවත්වා ගැනීම සඳහා හිරු එලිය වැදගත් වේ. එමෙන්ම ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය නිරෝගිව පවත්වා ගැනීම සඳහා ද හිරු එළිය උපකාරී වේ. හිරු එලිය රුධිර සෛල නිෂ්පාදනයට උපකාරී වේ. එමෙන්ම රෝග වලින් ආරක්ෂා වීම සඳහා හිරු එලිය උපකාරී වේ.

 

 

ක්‍රමවත් නින්දක් ලබා ගැනීමට

නින්ද ක්‍රමවත් කිරීමට හිරු එලියට හැකියාව පවතින අතර, මෙලටෝනින් ( melatonin ) හෝමෝනය මිනිස් ශරීරය තුල නිසි මට්ටමින් පැවතීම අනවශ්‍ය ලෙස නිදා ගැනීම අවම කරයි. වසරේ උණුසුම ඉහල මාස වල මිනිස් ශරීරයට නින්ද අවශ්‍ය වන්නේ කෙටි කාලයකි.

මිට අමතරව, මාංශ පේශි වල වේදනා වලින් මිදීම සඳහා හිරු එළියෙන් ප්‍රතිකාර ලැබේ. එපමණක් නොව පියයුරු පිළිකා ගැබ්ගෙල පිළිකා සහ උදරය ආශ්‍රිතව හට ගන්නා පිළිකා වලට එරෙහිව සටන් කිරීමේ හැකියාව හිරු එළියට පවතී.

 

ඉහතින් දැක් වූ සියලු ප්‍රතිලාභ හිරු එලිය හරහා මිනිස් සිරුරට ලැබෙන අතර, අනෙකුත් රාජ්‍යන්ට සාපේක්ෂව වසරේ වැඩි කාල සීමාවක් ශ්‍රී ලංකාවට හිරු එලිය ලැබේ. උදැසන සහ සවස් කාලයේ දී හිරු එලිය ලැබේ. උදෑසන සහ සවස හිරු එලියට නිරාවරණය වීමෙන් ඉහත ප්‍රතිලාභ ලබා ගත හැකිය.

 

උපුටා ගැනීමකි

හිරු එලියට නිරාවරණය වීමෙන් ඔබේ ශරීරයට ලැබෙන වාසි

සුරත් සුවය

ඔබට මේ සටහන කියවන්න යැයි මම ඇරයුම් කරමි. මේ මෑත කාලයේදී අන්තර් ජාලයෙහි ඉහළම ස්ථානයක් ලබා ගත් ගීතයකි. මේ ඒ පිළිබඳව කියවීමකි.. නිල් වරළ පුරා...

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ – 2 කොටස

පවුල් සංවිධාන ක්‍රම( family planning )අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ ඊට වැඩි...

පුංචි ළමයි කන්න ආසම ඉක්ලෙයාර්ස් ගෙදරදීම හදමු

පුංචි ළමයි ගොඩක්ම කැමති කෑමක් තමයි ඉක්ලෙයර්ස් කියන්නේ. ඉතින් අද ඔයාලට කියාලා දෙන්නේ ගෙදරදීම ඔබගේ දුවට පුතාට ඉතාමත් රසවත් ඉක්ලෙයර්ස් සාදා ගන්නා ආකාරය යි. ඉක්ලෙයාර්ස්...

ජාතින් අතර අසමගිකම් ඇතිවන අයුරින් ප්‍රකාශ සමාජ මාධ්‍ය ජාලා ඔස්සේ ප්‍රචාරය කල පාසල් සිසුන් දෙදෙනෙකු අත්අඩංගුවට

ජාතින් අතර අසමගිකම් ඇතිවන අයුරින් සමාජ ජාලා වල ප්‍රකාශයන් ප්‍රචාරය කල වයස අවුරුදු 17 - 18 පාසල් සිසුන් දෙදෙනෙකු රහස් පොලිසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන...

මඟුල් පෝරුවේ චාරිත්‍ර – 1 කොටස

පෝරුවේ චාරිත්‍ර හා එහි ආරම්භය පෝරුව යනුවෙන් සිංහල භාෂාවෙන් හඳුන්වනු ලබන්නේ "පුවරුව" යන තේරුම ඇති වචනයටයි. සංස්කෘත භාෂාවෙන් මෙන්ම පාලි භාෂාවෙන් ද විවාහ මණ්ඩපය ලෙස...

අතේ ගෙනියන්න පුළුවන් ස්කෑනර්

මොනවා හරි වැදගත් දෙයක් පොතක, පත්තරයක තිබුනිත් එක පිටපත් කරගන පුළුවන් හොදම හා ඉක්මන්ම විදිහ තමයි ස්කෑන් කරගැනීම. එකට ඉතින් ෆොටෝකොපි ෂොප් එකකටම යන්න...

අලුත් තාලේ මඟුල් ගෙයක්

අධික වියදම් දරලා රැල්ලට විවාහ උත්සවය ගන්න කාලයක කෙරුන අපූරු විවාහ උත්සවයක් ගැන දැනගන්නට ලැබුනා. පුංචිවට ගත්ත මේ උත්සවයේ මනමාළයා විසින් අපූරු ක්‍රියාවක් කරලා...

හරියට fashion කරන්න කැමති ඔයාට

හරියට fashion කරන්න කැමති ඔයාලව දැනුවත් කරන්න මේ ලිපි පෙලින් අපිත් එක්ක එකතු වෙන්නේ කනිෂ්ක සගබෝ ඩයස් මොස්තර නිර්මාණ ශිල්පියෙක් විදිහට ඉතාමත් කෙටි කලකින් ක්ෂේත්‍රයේ...

Footwear & Leather Fair

පෙබරවාරි 2-4 දක්වා BMICH හිදී ජාත්‍යන්තර පාවහන් හා සම භාණ්ඩ ප්‍රදර්ශනය පැවැත්වේ. උසස් තත්වයේ භාණ්ඩ පහසු මිලට ලබා ගැනීමට මෙහිදී හැකියාව පවතී.