කෝපි (coffee) කියන්නේ අපේ රටේ හුගාක් දෙනා කැමති පානයක් (drink). අපේ රටේ විතරක්ම නෙමෙයි ලෝකෙම ගත්තත් කොපි(coffee) ජනප්‍රිය පානයක්. මහන්සි වෙච්ච වෙලාවක කොපි (coffee) කෝප්පයක රස බලන්න තියනවා නම් විඩාව මහන්සිය නිවී ගොස් ඉක්මන් ප්‍රබෝධයක් ගෙන දෙනවා. එහෙම නැත්නම් සීතල වෙලාවක උණුසුම් වෙන්නත් හොඳම පානය කිවුවොත් නිවැරදියි. කොපි මේ විදිහට අපේ ජිවිත වලට කිට්ටු වෙන්න හේතුව තමයි කොපි වල තියෙන කෆෙන්. නමුත් ඔබ දන්නවා ද කොපි කියන්නේ පානයක් පමණක් නොවන බව? කොපි වලට පුළුවන් ඔබව ලස්සන කරන්න.

 

 

අද බොහෝ යුවතියන් කාන්තාවන් කැමතියි ලස්සන වෙන්න. ඒ ලස්සන හැමදාම තියාගන්නත් අද තරුණියන් බොහෝ දේ කරනවා. විවිධ ක්‍රීම් වර්ග භාවිතා කර සම පැහැපත් කර ගන්නවාට වඩා ස්වභාවික ද්‍රව්‍යක් භාවිතා කර සම පැහැපත් කර ගන්නවා නම් විවිධ ආසාත්මිකතා වලින් වැළකෙන්න ඔබට පුළුවන්. මේ නිසා බොහෝ රසායනික නිෂ්පාදන වෙළෙඳපොළට පැමිණ තිබෙනවා. ඒවායින් සමහරක් ඔබේ සෞඛ්‍යයට අහිතකරයි. ක්‍රීම් වර්ග විතරක් නෙවෙයි වෙනත් හානිදායක ඉන්ජෙක්ෂන් පවා ඕනෙම ගාණක් දීල භාවිත කරන්න ගොඩක් අය උත්සාහ කරනවා. කොපි කියන්නෙත් අපේ සම පැහැපත් කරගන්න වගේම කොන්ඩේ ලස්සනට තබා ගන්නත් වැදගත් වෙන ස්වභාවික ද්‍රව්‍යක්නේ. ඉතින් අපි බලමු කොපි වලින් ලස්සන වෙන්නේ කොහොමද කියලා.

 

කෝපි (coffee) නාමු

සීනි රහිත කෝපි කෝප්පයක් සාදා ගන්න. දැන් එය නිවෙන්නට හරින්න. ඔබ ස්නානය කරන වතුර එකට මේ කොපි කෝප්පය එකතු කර ගන්න. පරිසර තත්වේ නිසා දුර්වර්ණ වූ සම යළි යතා තත්වයට පත් කර ගන්න මේ කොපි කෝප්පය ස්නානය වැදගත්. ඒ වගේම හිස කෙස් ගොඩාක් තුනී නම් නාන වෙලාව එනකම් කොන්ඩේ ටිකක් ඝනකම් කරලා පෙන්වන්නත් මේ කොපි කෝප්පය උදවු වේවි.

 

coffee

 

කොපි (coffee) ස්ක්‍රබ් එකක්

ස්වභාවික කොපි කුඩු මේස හැන්දකට, සිනි තේ හැඳි තුනක්, ඔලිව්, පොල්තෙල් හෝ ඔබ කැමති තෙල් තේ හැඳි තුනක් එකතු කරන්න. මේ මිශ්‍රණය ඔබේ සම මත වක්‍රාකාරව පිරිමදින්න. අතේ වැලිමිටේ, දෙපයේ දණහිස් ආදී ස්ථාන වලට වැඩි අවධානයක් යොමු කරන එක හොඳයි. මැරුණු සම ඉවත් කරලා, සුන්දර සමක් මතු කරවන්න මේ ස්ක්‍රබ් එක ඉතාම සුදුසුයි. ඒ වගේම අනෙකුත් ස්ක්‍රබ් වගේ සම වියෙලෙන්නෙත් නැති එක ඔබට අමතර වාසියක් ද වෙනවා.

 

coffee

 

කොපි ආලේපනය

මාස්ක්, එහෙමත් නැත්නම් සැමට ගුණ දෙන ආලේපන හදා ගන්නත් කෝපි ඔබට උදවු වෙනවා. සියුම්ව කුඩු කර ගත කෝපි, කිරි ස්වල්පයක් එක්ක මිශ්‍ර කරලා තලපයක් සාදා ගන්න. ඔබේ මුහුණ පිරිසිදු කර ගන්න. දැන් ඔබ පිරිසිදු කර ගත ඔබේ මුහුණ මත මේ කොපි ආලේප කරන්න. විනාඩි තිහක ( වි 30 ) පමණ කාලයක් මෙය මුහුණ මත තාබගෙන සිටින්න. මෙය විනාඩි තිහක පමණ කාලයක් මුහුණ මත තබාගෙන සිටීමෙන් ඔබට පැහැදිලි සමක් ලබා ගන්න උදවු වේවි.

 

coffee

 

කොපි වලින් පාද සත්කාරයක්

කොපි ටිකක් හදා ගන්න. මඳ උණුසුම් වතුර පිරවූ බේසමකට මේ කොපි ටික එකතු කරන්න. දැන් ඔබේ දෙපා මේ බේසමේ ගිලවාගෙන සිටින්න. දෙපා වියපත් වීම අඩු කරන්න. මේ ක්‍රමය හොඳ උදවුවක්.

 

coffee

කොපි වලින් හැඩ වෙන්න ඔයත් කැමති ද

විවේකි සැන්දෑවක් ගත කරන්න රාවණා යුගයට අයිති කදිම තැනක්

උස්සන්ගොඩ කියන්නේ රාවණා රජු සමය දක්වා අතීතයකින් හෙබි ජනප්‍රවාද බොහොමයක් ඇති අක්කර 412ක් පමණ භූමි ප්‍රමාණයක්. මුහුද දෙසට නෙරා ගිය කොටසේ සිට මුහුදට ඉතා අපුරු...

පුංචි බබාලා ඉන්න අම්මලාට

පුංචි දරුවන් ඉන්න ඕනිම අම්ම කෙනෙක් හරිම කාර්ය බහුලයි. ඒ ගැන අමුතුවෙන් කියන්න දෙයක් නැහැ. එත් බරහිර රවල කට්ටිය නම් කාර්ය බහුල කම අතරේ...

ලස්සන රුවකට නින්ද ගැන අවධියෙන් ඉන්න

රුව ගැන සැලකිලිමත් වෙන බොහෝ දෙනෙකු අවධානය යොමු කරන්නේ බාහිර අලංකරණය පිළිබඳ පමණි. බාහිර රු සපුව වඩාත් සුන්දර කරගත හැක්කේ කායික නිරෝගීබව තුලින් බව...

ලිංගික රෝග වළක්වා ගන්න කොන්ඩමයක් භාවිතා කරන්න

වර්ථමාන සමාජයේ බොහෝ දෙනාට ලිංගික ගැටළු පවතිනවා. යම් පුද්ගලයෙක් එක්කෙනෙකුට වඩා බොහෝ දෙනෙක් සමඟ ලිංගික කාර්‍යයන්හි යෙදී සිටී නම් ඔහුට / ඇයට HIV සහ...

සුන්දර බිරිඳක් වෙන්න නම්

සුන්දරත්වය කියන්නේ අපි හදාගන්න ඕනි දෙයක්. ඒ වගේම කැපවීමෙන් පවත්වාගෙන යන්න ඕනි දෙයක්. සුන්දර වෙනවා කියන්නේ බොළඳ වීම් හෝ අසරණ වීම නොවේ. මගේ ජීවිතය ගැන...

බඩේ දැවිල්ල සහ ගැස්ට්‍රයිටීස් වලින් බේරෙන්න ලේසි විදිහක්

අද කලේ තියෙන කාර්ය බහුල ජිවන රටවත් එක්ක තරුණ, වැඩිහිටි කාටත් බහුලව හැදෙන ලෙඩක් තමයි මේ ගැස්ට්‍රයිටීස් කියන්නේ.මේ රෝගයට හේතුව තමයි අපේ අමාශයේ තියෙන...

සුරූපී නිළි ශ්‍රී දේවිගේ අවසන් රංගනය

මංගල උත්සවයට සහභාගී වූ ශ්‍රී දේවිගේ අවසන් රංගනය... https://youtu.be/-b91RavZOT8

කරපු වැරදි ගැන කවදාවත් පසුතැවෙන්නේ නෑ ඒ දෙවල් ඉදිරි ගමනට පන්නරය කරගත් කථාවක්

සත්‍ය සිදුවිමකී...නම් ගම් සියල්ලක් පසා සත්‍ය සිදුවිමේ චරිතයන්මය නැවතිමේ තිතේ ඉදන් සත්‍ය ලෙසම සිදු වූ සිදුවිම් මගේ ඇගිලි තුඩු මතින් ගොණු කර පාඨක ඔබට.... කිසිම දිනක...

ගෙවත්තට කානේෂන් මල් පාත්තියක් එකතු කරමු

ගෙවත්තේ තියෙන මලින් පිරුන ගසක් දැකීම දෙනෙතට කොයි තරම් ප්‍රියංකර දර්ශනයක්ද? අදරය, සතුට වගේම ශෝකය පෙනවන්නත් මල් වලට පුළුවන්. ඉතින් අද අපි කතා කරන්නේ...