පවුල (family) තුල ඇතිවන යුද්ධයක් වන පවුලේ තීරණ ගැනීම් හා ඒ තීරණ ක්‍රියාත්මක කරන්නේ කවුද? කෙසේද? යන්න සමඟ ඇතිවන ප්‍රශ්න ගැන අද අපි පොඩ්ඩක් කතා කරමු.

සොඳුරු හමුවීම් තුළින් පවුල තුළ ඇති සම්බන්ධතාවය (relationship) රසගන්වන්න පුළුවන්. මේ සොඳුරු හමුවීම් තුලදී පවුලේ අනාගතය සැලසුම් කිරීම ගැන තීන්දු තීරණ ගන්න කතා බහක් වීමට ද පුළුවන්.

එතැනදී දෙන්නා දෙමහල්ලෝ තුල වෙනස් යෝජනා දෙකක් ඉදිරිපත් වීම මත සොඳුරු හමුව අවසානයක් ගන්නත් පුළුවන්. ඒ කියන්නේ බිරිඳගෙන් (marriage) එන යෝජනාවක් ලෙස “ඉදිරි සතියකදී දරුවන් සමඟ පුංචි සවාරියක් යාමට සැමියාගේ ප්‍රතිචාර කොහොම වෙන්න පුලුවන්ද” ඔබට විවිධ උත්තර සිහියට එනවා නිසැකය.

 

මට වෙලාවක් නෑ, මේ දවස් වල මම හිරවෙලා, මේ දවස් වල පොකට් එක හිස්, සතුටු වෙන්න සල්ලි වියදම් කරන තැන් වලට යන්න ඕනිද? ආදී ලෙස විවිධ ආකාරයේ උත්තර ලැබෙනු ඇත. එසේම මෙය මේ ආකාරයට ද සිදු විය හැකියි. “ලබන සතියේ ශ්‍රී ලංකා ඉන්දියා ක්‍රිකට් තරඟය බලන්න මම ටිකට් දෙකක් ගෙනාවා. ළමයින්ට ඉස්කෝලේ විභාහාගය නිසා යන්න ඕනි නැහැ. අපි යමු” ලෙස බිරිඳ කල යෝජනාවට සමාන යෝජනාවක් සැමියා විසින් කරා යැයි සිතන්න. නමුත් මෙය තරමක් වෙනස් ය. තීරණය තහවුරු කරගෙන සැමියා පැමිණ ඇත.එනම් ක්‍රිකට් තරඟය බැලීමට ටිකට් පත් ගෙන ඒමය. ඒ සඳහා යන අය ලෙස, දරුවන් නො යන බව තීරණය කර අවසන් ය. ඔහු ඇයගේ සහයෝගය පමණක් ඉල්ලයි.

 

මෙය ගැටළුවකට ආරම්භය තබයි. මෙවැනි අවස්ථාවක දී බිරිඳගේ අදහස වන්නේ සැමියා ඔහුගේ අයිතිවාසිකම් හිස් මුඳුනේ තබා ගෙන තම අයිතීන් පමණක් බලාපොරොත්තු වන්නේ නම් මම විනෝද ගමනක් යමුයි කීවාම “යන්න සල්ලි නෑ, වෙලාව නෑ, එත් ක්‍රිකට් තරඟය බලන්න වෙලාවයි සල්ලියි දෙකම තියනවා.” මෙම පිළිතුරෙන් පවුල තුල කොතරම් ප්‍රශ්නයක් ඇති වෙන්න පුලුවන්ද ?

 

මෙතැනදී පුංච් හේතුවක් නිසා අයිතිවාසිකම්, හිමිකම් වගේ ලොකු වචන කීමෙන් ලොකු ප්‍රශ්නයක් ඇති කරගෙන නේද ? තීරණය ගන්නේ සැමියා නම්, එය අලංකාරවත් තීරණයක් කිරීමට බිරිඳ භාරගන්නේ නම් ඒ ප්‍රශ්න විසඳෙනවා නේද? උදාහරණයක් විදිහට අපි හිතමු, සැමියා ක්‍රිකට් තරඟය බැලීමට ප්‍රිය කරන්නේ නම් ඔහු එයට සැලසුම් සහගතව ටිකට් පත් ගෙන පැමිණ ඇති නම්, එය සෘජු ලෙසම එම තීරණයට යුද්ධ ප්‍රකාශ නොකර එය අලංකාර කරමින් තමන්ගේ කැමැත්ත ද ඒ හරහා ඉටු කර ගන්න. එනම්, “හොඳයි අපි ක්‍රිකට් තරඟය බලන්න යමු. එන ගමන් අපි රෑ කෑම එළියෙන් ගමු. ඔයා ආස කරන හෝටලේ තියන ඉතාලි කෑමත් කාලම එමු. දුවත් ආස නිසා අපි දුලාටත් අරගෙන එමු නේද?

 

මෙහිදී ඇය ඔහුගේ තීරණය අලංකාර කර ඇත. දුවගේ ආසම කැමනේ, එයත් ඉතාලි කෑමට ආසයිනේ, මාත් ඒ හෝටලේ කෑම රසට හරි ආසයි, යන සිතිවිලි සමඟ අවසානයේ සැමියාගේ තීරණය ද වෙනස් වී දරුවන් සමඟ ක්‍රිකට් තරඟය බලා ඉතාලි කෑමක රස බලමින් විනෝදජනක පැය පහක හයක කාලයක් ගත කිරීමට සැමියාගේ කැමැත්ත ද ප්‍රකාශ වනු ඇත. ඔහුගේ සහ ඇයගේ තීරණ දෙකම ද මෙහිදී ඉටු වී ඇත.

 

පවුල ආණ්ඩුව නම්, විධායකයෙහි හා ව්‍යවස්තාදායකයෙහි කාර්යයන් මාරු වුවද කමක් නැත. අවසානයේ අවශ්‍ය සතුට පවුල තුල රඳා පවතිනවා නම් ගෘහ මුලිකයා කවුරු වුනත් අවශ්‍ය වන්නේ පවුලේ දරුවන්ට අවශ්‍ය සහයෝගය රස ගැන වූ එකතුවක් පවුල තුල දැකීමයි. මෙහිදී පවුලේ අයට හැකි නම් යම් යම් අවස්ථාවන්හි දී නායකත්වය ඇයට දී නායක තීරණ රස ගන්වන්න. අඩුපාඩු පුරවමින් සහයෝගය දෙන්න ඔහුද ඔහු ද බිරිඳගේ තීරණයට ඉඩ දෙවි.

 

මෙය සරුංගලය ඈත අහසේ වීරකම් පාමින් දඟ කරන අතරතුර සරුංගලේ බැඳුනු නූල අතැතිව සිටින පුද්ගලයා එම සරුංගලය සුළඟට ගසා ගෙන යන්න ඉඩ නොදී වෙන සරුංගල් සමඟ පැටලෙන්න ඉඩ නොදී තබා ගන්නවා වැනිය. එවිට සරුන්ගලයට කතා කිරීමට හැකි නම් එම නූල අතැති පුද්ගලයාට ගරු කරන බව පවසනවා නොඅනුමානය. එබැවින් ඔබත් සරුංගලයක බැඳී නූලක් වන්න.

 

උපුටා ගැනීමකි

 

ඔබත් සරුංගලය බැඳී නූල වන්න – පවුලේ ගෘහ මුලිකයා කවුද

සුළු අපනයන භෝග හඳුනා ගමු

අතීතයේ සිටම ලාංකිකයන් අපනයනය කළ ප්‍රධාන අපනයන බෝග වන්නේ තේ, පොල්, රබර් ය .මේ ප්‍රධාන අපනයන බෝග වලට අමතරව කරන ලද කෘෂිකාර්මික අපනයනයන් සුළු...

ලස්සන වෙන්න ආයුර්වේද රහස් කිහිපයක්

ඔබ කුමන වයසක වූවත් අපේ කාන්තාවන්, (women) ගැහැණු (girls) ළමයින් නිසි ආයුර්වේද ප්‍රතිකාර කිරීමෙන් ඔබෙන් ගිලිහී ගිය තාරුණ්‍ය යළි ප්‍රතිනිර්මාණය කළ හැකි වීම ඔබේ සතුට...

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ

පවුල් සංවිධාන ක්‍රම ( family planning ) අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ...

ආසියාවම හොල්ලපු ධම්මික පෙරේරාගේ සුපිරි කාර් එක

ලංකාවේ කෝටිපතියන් අතර පළමු තැන හිමිකරගන්නා ධනවත්ම වෙළඳ ව්‍යාපාරිකයා වන ධම්මික පෙරේරා සුපිරි කාර් එකක් ලංකාවට ගෙන්නලා තියනවා. එහි වටිනාකම රුපියල් මිලියන 160ක්. Bentley...

online සාප්පු සවාරියක් යමු

පෝලිමේ සිට සාප්පු තුන හතරකට පයින්ම ගොස් කේවල් කොට බඩු ගත්ත කාලයට තිතක් වැටුනේ මේ online සාප්පු සවාරි නිසයි. කිසිම තදබදයක්, රස්තියාදුවක්, මහන්සියක් නැතුව...

නිසි තැන ද සම තැන ද අභිෂේකා කථා කරයි

මේ දවස්වල ගොඩක් දෙනෙක් කතා බහ කරන ගීතයක් තමයි නිස්සාර කියන්නේ. ගීතය ගායනා කරන්නේ අභිෂේකා විමලවීර ( Abhisheka Wimalaweera ). ඉතින් අපි ඇයගෙන් සමග...

චාරිකා – 06 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක්. මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ CALL...

ආහාර පාලනය ගැන හිතන්නත් කලින් බර අඩු කරගන්න පුළුවන් ක්‍රම 09ක්

01 හැමදේම ලියාගන්න ආහර පාලනය පටන් ගැනීමට පෙර එදිනෙද ඔබ ආහාරයට හා බිමට ගන්නා ද්‍රව්‍ය ලිය තැබීම ආරම්භ කරන්න. ඔබ භාවිත කරන apps එකේ මෙම...

හැරී කුමරුගේ මංගල කේක් ගෙඩිය තෝරයි .

බ්‍රිතාන්‍යයේ හැරී කුමරුගේ හා ඇමෙරිකානු ජාතික මේගන් මාකෙල්ගේ රාජකීය මංගල උත්සවය ලබන මැයි 19 වනදා පවැත්වීමට නියමිතය. ඒ සඳහා වන මංගල කේක් ගෙඩිය තේරීම...