සුපර් මාර්කට් ( supermarket ) යන නිත්‍ය පාරිභෝගික පිරිස වන්නේ ඉතා සුළු නාගරික පැලැන්තිය විතරයි. අනෙකුත් සාමාන්‍ය පාර්භෝගිකයින් යන්නේ ඉඳල හිටලා පොඩි පාරිභෝගික ආතල් එකක් ගන්න  විතරයි. විකුණන පාරිභෝගික භාණ්ඩ වල තත්වය හෝ ප්‍රමිතිය කුමක් වුනත් වර්තමානය වන විට ලංකාවට එක එක මාදිලියේ සුපර්මර්කෙට් වලින් නම් කිසිම අඩුවක් නෑ . ඉස්සර ගමේ බඩ  තඩි සිල්ලර මුදලාලිගෙන් ගනුදෙනු කරපු ගම්බද පාරිභෝගිකයින් පවා සුපර් මාර්කට් මේනියාව ඉස්මුරුත්තෙටම නැගලා තියෙන්නේ.

 

සිල්ලර වෙළඳාම සුපර් මාර්කට් කරණය ( supermarket ) වීම තුල  භාණ්ඩ වල ගුණාත්මක භාවය ගැන සැහීමකට පත්විය හැකි ද

ඇත්තටම සිල්ලර වෙළඳාම සුපර් මාර්කට් කරණය වීම තුල  භාණ්ඩ වල ගුණාත්මක භාවය ගැන සැහීමකට පත්විය හැකි තරම් සාධක නැතිවාම නොවේ. විශේෂයෙන්ම අව්වට වේලි වේලි වැස්සට තෙමි තෙමි , දුවිලි වැදී  වැදී , සේවකයන්ගේ නොසැලකිලිමත්කම නිසා තලුන, පොඩිවුන නරක වුන , කල් ඉකුත් වුන සමහර වෙලාවට තෝරලා බඩු  ගන්න අවස්තාවක් නොදෙන භාණ්ඩ වෙනුවට සුපර් මාර්කට් වලින් නිසි ප්‍රමිතියට නැවුම් භාණ්ඩ මිලදී ගන්න හැකියාව  පාරිභෝගිකයාට ලැබුනා. ඒ වගේම මිල ගණන් වල වැඩි වෙනසක් නැති නිසාත් නියමිත කිරීම් බරට මිල නියම වෙන නිසාත් භාණ්ඩ ලබා ගැනීමට  මිනිස්සු  සුපර් මාර්කට් වටා රොද  බැදෙන්න පටන් ගත්තා. හැබැයි ඉතින් එහෙම හිතල බඩු  ගත්තට ගෙදර ගිහින් බලනකොට ගමේ කඩේටත් වැඩ අන්ත දේවල් අරගෙන තියෙන අවස්ථාත් නැතුවම නෙමෙයි.

 

සාමාන්‍ය කඩයක් සහ supermarket එකක් අතර වෙනස

අනිත් අතට සාමාන්‍ය කඩයකට වඩා  වායු සමිකරණයේ සිසිල විදිමින්, එයාර් ෆෙශ්නර්  සුවඳ විදිමින් තමන්ට කැමති ලෙස රාක්ක ලඟට ගොස්  බඩු  ගන්න එකේ  පොඩි අතල් එකක් නැතුවාම නොවේ. ඒ වගේම තමා  සුපර් මාර්කට් එකේ සලකුණ තියෙන බැග්  එකක්   අරගෙන එලියට එනකොට සිල්ලර කඩෙන් බඩු අරන් ෂොපින් බැග් එකේ ගෙන එනවට වඩා නම් පොඩි ගතියක් තියෙනවා. ඒත්  මිලදී ගත්ත බඩු මල්ල ගෙදර ගෙනත් බැලුවාම තමා  තේරෙන්නේ උවමනා දේට වඩා අරගෙන ඇවිත් තියෙන්නේ අත්‍යවශ්‍ය නොවන බොරු සෝබන දේවල් බව. එක තමයි කියන්නේ සුපර් මාර්කට් කරණයේ අන්ධානුකරණය කියලා. ගම්බද හෝ  අර්ධ නාගරික සාමාන්‍ය පාර්භෝගිකයින් මේ සුපර් මාර්කට් රැල්ල නිසා  වායු සමිකරණයේ සිසිල විදිමින්, එයාර් ෆෙශ්නර්  සුවඳ විදිමින්  රාක්ක  අස්සේ කැරකෙමින් මාසේ වියදමට තියෙන සල්ලි සුමාන දෙකෙන් ඉවර කරගන්නවා. මේක සුපර් මාර්කට් කරණය වීමේ වැරද්දක් නෙමෙයි තමන්ගේ ආදායමට සරිලන විදිහට  වියදම කළමනාකරණය කරගැනීමට නොහැකි වීම.

 

තව දෙයක් තමා මේ සුපර් මාර්කට් ජනප්‍රිය වීමට හේතුව ප්‍රමිතියෙන් යුතු භාණ්ඩ තිබීම විතරක් නෙමෙයි කියන එක. මොකක්ද ඒ අනිත් හේතුව.? ඒ  තමා සුපර් මාර්කට් තුල අරක්කු තැබෑරුම් පවත්වාගෙන යන එක. හවස් කාලය වන විට භාණ්ඩ ගන්න තියෙන පෝලිමට වඩා  දිගයි බියර්, අරක්කු ගන්න තියෙන තැන පෝලිම.

 

කොහොම උනත් මේ වෙනකොට සුපර් මාර්කට් වලට පර්භෝගිකයින් පැමිණෙන ප්‍රමාණය වැඩි වෙමින් පවතිනවා වගේම සුපර් මාර්කට් හිමියනුත් හැකිතාක් තම ව්‍යාපාරය ගමට  ගෙනියන්න උත්සාහ කරනවා. මේකෙන්න්න ඇතුල් පහර වැදෙන්නේ  ගමේ කඩේට තමයි. අන්ධානුකරණය  නොවී තමන්ට අවශ්‍ය භාණ්ඩ පමණක් අරගෙන එන්න  පාරිභෝගිකයාටත් සිහිය තියෙන්න ඕනි.

 

supermarket

සුපර් මාර්කට් මේනියාව ඔබටත් වැළඳිලාද

ගෑනු සොයා ලෝකේ වටේ කරක් ගැසූ නොරොක්ගේ වැඩ අහවරයි

රුමේනියානු ඡායාරූප ශිල්පී මිහෙලා නොරොක් (Mihaela Noroc)  විසින්  වසර 50ක් පුරා රටවල් 50කට අධික සංඛ්‍යාවක සංචාරය කර ඇති අතර ගෝලීය විවිධත්වය පෙන්වීමේ උත්සාහයක් ලෙස...

නැවුම් පළතුරු යුෂ පානය කිරීමෙන් දැනෙන ප්‍රමෝදජනක හැඟීම විඳගන්න

ඔබ ගන්නා අහාරය ඔබ ගන්නා පානය ඔබේ මනෝභාවයට පමණක් නොව, ඔබේ සිතිවිලි වල පැහැදිලිකමටද බලපාන බව ඔබ දන්නවා ද? ඈත අතීතයේ සිට ප්‍රඥාවන්තයින් සැහැල්ලු...

ලේසියෙන් පහසුවෙන් ස්ට්‍රෝබෙරි වලින් රසවත් කෑම බීම හදමු

ස්ට්‍රෝබෙරි කියන්නේ මිලෙන් තරමක් වැඩි උනත් අපි කව්රුත් කෑමට ප්‍රිය කරන පළතුරක්. ඉතින් අද අපි ඔයාලට කියල දෙන්නේ ස්ට්‍රෝබෙරි වලින් පහසුවෙන් හදන්න පුළුවන් රසවත්...

ගෙදර දොරට රස රහස්

රසට කෑම හදන්න දන්නවා කියන එක ගෘහණියට තියෙන අභාරණයක්. එවැනි ගෘහනියකට තියෙන වටිනාකම හරි ඉහලයි. ඉතින් මේ ලිපියෙන් අපි ඔබට කියල දෙන්නේ සාමාන්‍යයෙන් හදන...

සුන්දර කෙස් කළඹක රහස

කාර්ය බහුල කාන්තාවන්ට ඉක්මනින් අමතක වෙන දෙයක් තමයි කෙස් කළඹ කියන්නේ. සැලෝන් එකකට ගියත් මුහුණට ක්ලීන් අප් හෝ ෆෙෂල් එකක් කරගෙන එනවා ඇරෙන්න හිස...

ශරීරයේ බර 10 kg වලින් අඩු කරගන්නා ස්වභාවික පානය

සිරුරේ බර අඩු කරගැනීමට නම් අපි ආස කරන ආහාර පාන ගැනීමෙන් වැලකි සිටිය යුතුයි. එක කරන්න ගොඩක් අයට අපහසුයි. ආහාර පාලනය විතරක් නෙමෙයි ශරීරයට...

ප්‍රවීණයන් ආධුනිකයන්ට අත දෙන්නේ නැද්ද? ඩයනා කතා කරයි

රංගන ශිල්පිනියක් ලෙස කලා ක්ෂේත්‍රයට පිවිසෙන ඇය නිරූපණ ශිල්පිනියක් ලෙසින්ද මේ වන විට ප්‍රේක්ෂකයන් අතර ජනප්‍රිය චරිතයක්. කලා හැකියාව උපතින්ම රැගෙන පැමි‚යද වෘත්තිමය ගුරුවරියක් ලෙසින්ද...

චාරිකා – 04 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක්. මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ කාලේ CALL...

ප්‍රවීණ චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂිකා සුමිත්‍රා පීරිස් මහත්මිය දිවිමඩලෙන් සමුගනී

කලා කීර්ති සුමිත්‍රා පීරිස් යනු ශ්‍රී ලාංකීය ප්‍රථම කාන්තා චිත්‍රපට නිෂ්පාදිකාව වන අතර ඇය සියලු දෙනා විසින් හඳුන්වනු ලබන්නේ “සිංහල සිනමාවේ කිවිඳිය” ලෙසිනි. ඇය...