අද කලේ තියෙන කාර්ය බහුල ජිවන රටවත් එක්ක තරුණ, වැඩිහිටි කාටත් බහුලව හැදෙන ලෙඩක් තමයි මේ ගැස්ට්‍රයිටීස් කියන්නේ.මේ රෝගයට හේතුව තමයි අපේ අමාශයේ තියෙන ආම්ලික තාවය ඉහල යාම. අමාශයේ තියෙන මේ ආම්ලික තාවය ඇති වෙලා තියෙන්නේ අපි ගන්න අහර ජීරණය කරගන්න. අහර ගැනීමත් එක්ක ආම්ලිකතාවය අඩු වෙලා නැවත අහර ගැනීමේදී ඒවා දිරවීම පිණිස අම්ල එකතු වීම සිදු වෙනවා. ගැස්ට්‍රයිටීස් හැදුන කියල දැනගන්න වෙන්නේ උදරය, පපුව ආශ්‍රිතව එන දැවිල්ල තත්වය සමගයි. සාමාන්යෙන් අපි බද පුරවා දැමීම ක් කියල කියන්නේ උදරයේ ආම්ලිකතාවය ඉහල යමක්. නමුත් එක ගැස්ට්‍රයිටීස් තත්ත්වක් නෙමෙයි. කල් පවතින, නිතර ඇති වන ආම්ලිකතාව තමයි ගැස්ට්‍රයිටීස් විදිහට හඳුන්වන්නේ. ඒ කියන්නේ ඔබේ උදරයේ අම්ලිකතවයේ යම්කිසි සංකුලතාවයක් සිදු වෙලා තිබෙනවා අමශයට හානි සිදු වෙලා .

ගැස්ට්‍රයිටීස් හැදෙන්නේ ඇයි

බොහෝ විට ගැස්ට්‍රයිටීස් හැදෙන්න හේතු වෙන්නේ අපේ ආහාර රටාවේ තියෙන අඩුපාඩු නිසයි.. ප්‍රධාන වශයෙන්ම නිසි වෙලාවට ආහාර නොගැනීම, කෙටි ආහාරවලින් ප්‍රධාන ආහාර වේල්වල අවශ්‍යතාව පුරවා ගැනීම සහ විශේෂයෙන්ම උදේ ආහාර වේල නොගැනීම ගැස්ට්‍රයිටීස්වලට ප්‍රධාන හේතුවක් වෙනවා. පාසල් යන දරුවන් අතර මේ රෝගය බහුලව හැදෙන්නේ මේ හේතුව නිසයි.

මේ ගැස්ට්‍රයිටීස් තත්වය පහසුවෙන් මගහරවා ගන්න මේ කියල දේවල් වලින් පුළුවන්. ඒ තමයි වැල්මී සහ අළු කෙසෙල්

වැල්මී

සාමාන්‍යයෙන් පඳුරු ශාකයක් විදිහට හැඳින්වෙන වැල්මීවල විද්‍යාත්මක නාමය වෙන්නේ Glucyrrhiza glabra Linn. උසස්ම වැල්මී විදිහට සැලකෙන්නේ යුරෝපයේ හෝ මැදපෙරදිග සිට ආනයනය කෙරෙන වැල්මී වර්ගයි. ආයුර්වේද බෙහෙත් වලදී බොහෝ විට භාවිත කරන දෙයක් උනත් ශ්‍රී ලංකාවේ වැල්මී වැවෙන්නේම නැති තරම්.දිගැටි මුල් වගේ දුඹුරු පැහැයට හුරු වැල්මී මුලක් හපලා බැලුවොත් දැනෙන්නේ මිහිරි පැණි රසක්. ගැස්ට්‍රයිටීස්, ආමාශයේ තුවාල, විෂබීජ ආසාදන, මළ බද්ධය වගේ ගැටළුවලට වැල්මී ඉතාම ගුණදායකයි. දිනපතා උදේට එළකිරි සමග වැල්මී මිශ්‍ර කරලා බීමට ගැනීමෙන් පහසුවෙන්ම ගැස්ට්‍රයිටීස් සමනය කරගන්න හැකියාව තියෙනවා.

අළු කෙසෙල්

අපිට වෙලදපොලේ පහසුවෙන් අඩු මිලට ලබා ගන්න පුළුවන් එළවළුවක් තමයි අළු කෙසෙල් කියන්නේ. ආහාරමය තන්තු ප්‍රතිශතය ඉහළම මෙහි සිරුරට සිසිල ගෙනෙන ගුනයකින්ද යුක්තයි. මීට අමතරව ඉතාම පහසුවෙන් ජීර්ණය වන ආහාරයක්. අළු කෙසෙල් නිතර ආහාර වේලට එකතු කර ගැනීම දිගු කාලීනව ගැස්ට්‍රයිටීස් ඇති වීමෙන් වැළකී ඉන්නත් හොඳ උපකාරයක් වෙනවා. අළු කෙසෙල් ගෙඩිය වගේම එහි පොත්තත් රසවත් මැල්ලුමක් ආකාරයෙන් හදන්න අපේ අම්මලා නම් දැනගෙන හිටියා .

බඩේ දැවිල්ල සහ ගැස්ට්‍රයිටීස් වලින් බේරෙන්න ලේසි විදිහක්

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ – 3 කොටස

පවුල් (family planning) සංවිධාන ක්‍රම අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ ඊට වැඩි...

ගෙදරදීම වට්ටක්කා පෝච්චියක පැල කරගමු

කඩෙන් එළවලු ගන්න ඔයාට රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් තොර ගෙදරදීම වට්ටක්කා පළකරගන්න ආකාරයයි අද අපි ඔබට කියලා දෙන්නේ?   https://youtu.be/ctsw279ITss    

‘Home & Deco 2018’

ඔබේ සිහින කැදැල්ල ඔබේ සිතේ හැටියට ඉදි කරගන්න අවශ්‍ය සියළුම දෑ එකම වහළක් යටින් ගන්න ඔබත් ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය සමග 'Home & Deco...

නිසි තැන ද සම තැන ද අභිෂේකා කථා කරයි

මේ දවස්වල ගොඩක් දෙනෙක් කතා බහ කරන ගීතයක් තමයි නිස්සාර කියන්නේ. ගීතය ගායනා කරන්නේ අභිෂේකා විමලවීර ( Abhisheka Wimalaweera ). ඉතින් අපි ඇයගෙන් සමග...

ජීවිතේ තිත්ත වෙලා තියන ඔයාටයි මේ

ප්‍රශ්න කරදර වැඩි වෙනකොට, දරාගැනීමේ සියලු සීමාවන් ඉක්මවා යනකොට, ආත්ම ශක්තිය බිංදුවට ම වැටෙනකොට මට වගේ ම ඔයාටත් එක ම එක වතාවක් හරි හිතිලා...

තම දරුවන් ඉදිරියේ දෙමවුපියන් තම බලය පෙන්වන්නේ බලාගෙනයි

පුංචි දරුවන් කියන්නේ හැමවෙලේම වැඩිහිටියන් අනුකරණය කරන කොටසක්.හොද හෝ වැරදි වේවා තමන් සමඟ නිතර ගැවසෙන වැඩිහිටියන්, දෙමවුපියන් කරන කියන දේවල් අනුකරණය කරන්න දරුවන් පෙළඹෙනවා. නිවස...

හිරු එලියට නිරාවරණය වීමෙන් ඔබේ ශරීරයට ලැබෙන වාසි

හිරු එළිය යනු මිනිසුන් සහ සතුන් සියල්ලන්ටම ස්වභාවධර්මය මඟින් ලැබුණු අපුරු දායාදයකි. ශාකයන් හි පැවැත්ම සඳහා හිරු එළිය ඉතාම වැදගත් වේ. එලෙසින්ම මිනිසාට ද...

Diet කරන ඔබ වෙනුවෙන්…

thewoman.lk අපි අද ඔයාලට කියලා දෙන්නේ ඉතාමත් රසවත් සහ ගුණදායක සුප් වර්ග 05ක්. ශරීරයේ තරබාරුව අඩු කිරීමත් නිරෝගී ශරීරයක් පවත්වාගෙන යාමටත් මෙවැනි සැහැල්ලු සහ...

අතේ ගෙනියන්න පුළුවන් ස්කෑනර්

මොනවා හරි වැදගත් දෙයක් පොතක, පත්තරයක තිබුනිත් එක පිටපත් කරගන පුළුවන් හොදම හා ඉක්මන්ම විදිහ තමයි ස්කෑන් කරගැනීම. එකට ඉතින් ෆොටෝකොපි ෂොප් එකකටම යන්න...