ලිංගාශ්‍රිත රෝග පිළිබඳ සමාජයේ අද කතා කරන්නේ ඉතා අඩුවෙනන්. මේ නිසාම දරුවන් පමණක් නොව, ඇතැම් වැඩිහිටියන් ද නොදැනුවත්කම නිසා ලිංගාශි‍්‍රත රෝගීන් බවට පත් වෙනවා. අද අපි ඔබව දැනුවත් කරන්නේ උපදංශය කියන ලිංගික රෝගට පිළිබඳවයි. උපදංශය (Sipilis Syphilis) කියන්නේ ලෝකයේ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් තියන රෝගයක්. වසර දහසකටත් වඩා දීර්ඝ ඉතිහාසයක් තියන රෝගයක් තමයි මේ උපදංශය කියල කියන්නේ.මෙම රෝගය බෝ වන්නේ ලිංගික සංසර්ඝය නිසා. ලිංගික සංසර්ඝයකදී පැතිරෙන රෝගයක්. සමහර රෝග ලක්ෂණ අපිට බාහිරින් හඳුන ගන්න පුළුවන්. විශේෂයෙන්ම ලින්ගේන්ද්‍රය තුල තුවාල ඇති වීම තමයි මෙම රෝගයේ රෝග ලක්ෂණ.

 

මෙය බැක්ටීරියා මඟින් ඇතිවන රෝග තත්වයක්. මෙම බැක්ටීරියාව ආසාධිත පුද්ගලයකුගෙන් අසාධිත නැති කාන්තාවකට හෝ පිරිමියෙකුට බෝ වෙන්න පුළුවන්. හැබැයි තවත් කාරණයක් තමයි මෙම රෝගයේ රෝග ලක්ෂණ ඉක්මනින් අපට පෙනෙන්නේ නැහැ. සමහර විට දින 30ත් දින 90ත් අතර කාලයක් වෙන්න පුළුවන් රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන්න. ඒ නිසා මේ වගේ සම්බන්ධතාවයන් පවත් වන ය අනාරක්ෂිත ලෙස දීර්ඝ කාලයක් ලිංගික සම්බන්ධතා පවත්වනවා. ඒ ලිංගික සම්බන්ධතා පැවැත්වීම නිසා අපි නොදැන මෙම රෝගය ශරීරය තුල පැතිරෙන්නට පුළුවන්.

 

Sipilis Syphilis

 

උපදාශ (Sipilis Syphilisරෝගයේ ලක්ෂණ මොනවා ද

මෙම රෝගය ඇති වන්නේ බැක්ටීරියාවකින්. එය ආසාධිත පුද්ගලයෙකුගෙන් ආසාධිත නැති පුද්ගලයෙකුට යන්න පුළුවන්. කාන්තාවකගෙන් පිරිමියෙකුටත්, පිරිමියෙකුගෙන් පිරිමියෙකුටත් මෙම රෝගය හුවමාරු වෙන්න පුළුවන්. මොනාද මේ රෝග ලක්ෂණ ? කලින් අප සඳහන් කලා දින 15ත් දින 30ත් අතර කාලය තුල තමයි රෝග ලක්ෂණ මතුවෙන්නේ. කුඩා බිබිලක් වැනි දෙයක් ලින්ගේන්ද්‍රය තුල යෝනි මාර්ගයේ හෝ ශිෂ්නයේ හටගෙන දවසකින් එය තුවාලයක් බවට පත් වෙනවා. මේ තුවාලය සාමාන්‍යයෙන් වේදනා රහිත තුවාලයක්. බොහෝ වේලාවට තුවාලයක් ඇති වූ විට වේදනාවක් ඇති වෙනවා. නමුත් උපදාන්ශයේදී තුවාලයක් ඇති වූ විට කිසිම වේදනාවක් ඇති වන්නේ නැහැ.

 

උපදංශය  ( Sipilis Syphilisරෝගයට ප්‍රතිකාර නොකිරීමෙන් ඇති වන භයානක තත්වය

බොහෝ වෙලාවට තනි තුවාලයක් තමයි ඇති වන්නේ. මේ තනි තුවාලය ලොකු වෙන්නට පුළුවන්, ඝන බවට පත් වෙන්නට පුළුවන් එහෙමත් නැත්නම් එය එසේම පවතින්නට පුළුවන්. මෙය වේදනාවක් නැති නිසා බොහෝ ය මේ සඳහා ප්‍රතිකාර ගැනීමට පෙළඹෙන්නේ නැහැ. නමුත් මෙය දීර්ඝ කාලයක් පැවතුනොත් අපි ප්‍රතිකාර නොකර එහි දෙවන සහ තුන් වන අවස්තාවන්ට ගොස් මෙම පුද්ගලයාගේ ජිවිතේ අවදානමකට වැටෙන්නට පුළුවන්. එම නිසා මුල් අවස්ථාවේදීම මෙම රෝගයට ප්‍රතිකාර කර ගැනීම වැදගත් වෙනවා. මෙහිදී අපට එම තුවාලය පරික්ෂා කරන්න පුළුවන්. රුධිර පරික්ෂා කරන්නට පුළුවන්.

 

Syphilis

 

මෙම රෝගය හඳුනා ගැනීමට VDRL පරීක්ෂණය ඔබට කරන්නට පුළුවන්. ඔබ දන්නවා සෑම ගර්භනී මවකගේම මාතෘ සායනයේදී මෙම VDRL යන පරීක්ෂණය සිදු කරනවා. එයට හේතුව මෙම රෝගයට ප්‍රතිකාර නොකර ශරීරය තුලම පැවතුන හොත් බහිරව නොපෙනෙන විශේෂයෙන්ම කාන්තාවකට විවිධ රෝග ලක්ෂණ තිබෙන්නට පුළුවන්. ගර්භනී කාලය තුල මවකට එම රෝගය ශරීරය තුල තිබුනොත් දරුවාට එම රෝගය වලන්දෙන්න පුළුවන්. එම නිසා මෙම රෝගය රුධිරය හරහා දරුවාට ඇතුල් වෙන්නට පුළුවන්. මව් කුස තුලදී දරුවා ආසාධනයට ලක් වෙන්න පුළුවන් අසාධනය වීම නිසා දරුවා ඉපදෙනකොට නව ජන්ම උපදංශ රෝගයෙන් පෙළෙන්නට පුළුවන්. එවැනි දරුවන් ඉපදෙන විටම මිය යනවා එහෙමත් නැත්නම් ඉපදීලා ටික කාලයකින් මිය යනවා.

 

Syphilis

මෙම රෝගය පැතිරෙන්න පුළුවන් ආකාර කිහිපයක් තියෙනවා. ඒ ගැන මෙම විඩියෝවෙන් නරඹන්න..

 

 

සම්පත් දායකත්වය

වෛද්‍ය හරිස්චන්ද්‍ර යකන්දාවල (MBBS,MSc (Comm Med),PG Dip Comm)
වෛද්‍ය අධ්‍යක්ෂක
FPA ශ්‍රී ලංකා

 

 

උපදංශය වැනි ලිංගික රෝග සැඟවීමේ භයානකකම

ඔයාගේ හදවත නැති වුනොත් මොනවා වෙයිද?

ජංගම දුරකථනය ( phone) යනු අද වන විට අපට නැතුවම බැරි උපකරණයක් වී හමාරයි. ඒක හරියට ඔබේ හදවත වගෙයි. කෙනෙකුගේ පෞද්ගලිකත්වයට අතිශයින්ම ප්‍රබල සාධකයක්...

කැඩෙන නියපොතු වලට මේ සත්කාරය කරලා බලන්න

අතේ නියපොතු වවාගෙන ලස්සනට නෙල් පොලිෂ් ( nail polish , nail art ) ටිකක් ගාලා හැඩට වැඩට ඉන්න අපි හැමෝම කැමතියි නේද? හැබැයි කොයි තරම්...

ඇත්ත කියන්න තරම් හයියක් තිබ්බේ නෑ. එත් මම ගත්ත තිරනේ වැරදිත් නෑ

සත්‍ය සිදුවිමක් පදනම් කරගෙන ගොතන ලද්දකි..... "කැපකිරිම" "නොසිතු මොහොතක ක්ලාන්තය දලා ගෙදරදි ඇදගෙන වැටුන මම ගෙදරින් රොහල් ගත කරපු මාව දවස් දෙකකින් ටිකට් කැපුවත්....ගෙදර මිනිස්සු හැසිරුනේ...

හරිම විදිහට bio data එක හදන විදිහ

හොඳම රැකියාවක් ජීවිතයේ ඇති තවත් එක් සිහිනයකි. බොහෝ දෙනෙකුට රැකියා සිහිනය යථාර්තයක් කර ගන්නට උත්සහ කරන්නේ අධ්‍යාපනය නිමකිරීමෙන් පසුවයි. අධ්‍යාපනය අවසන් කරන ඔවුන් ජිවදත්ත පත්‍රිකා...

සම්බාහනයෙන් ඔබත් ඔබේ රුව රැකගන්න

අපේ බොහෝ කාන්තාවන් (women) ගැහැණු ළමයින් (girls) කැමතියි පවතින රූපය තව තවත් ලස්සන (beauty) කර ගන්න. ඒ නිසාම ඔවුන් ඉක්මනින් ලස්සන වෙන්න ගිහින් විහින් අවලක්ෂණ...

අලුත් අවුරුදු කෑම මේසයේ අමුත්තන්ට පිළිගන්වන්න අලුත් විදිහේ කෑම ටිකක් හදමු

මේ ළඟ ළඟ එන සිංහල හින්දු අලුත් අවුරුද්දට ගෙදරට එන අමුත්තන්ට පිළිගන්වන්න අපි අලුත් විදිහේ කෑම වර්ග ටිකක් හදමු.   බනානා බ්‍රෙඩ් අවුරුදු කාලයේදී සෑම ගෙදරකම පිරිලා...

මේ වගේ පොලිසියක් ලංකාවෙත් හිටියනම් ?

ඉන්දියාවේ අග නගරය වන දිල්ලියෙහි හිංසාකාරී ලෙස කාන්තා අතවරයන් සිදුවීම අද වන විට විශාල වශයෙන් කතාබහට ලක් වන මාතෘකාවකි. වෛද්‍ය ශිෂ්‍යාවක් බස් රථය තුල...

බඩේ දැවිල්ල සහ ගැස්ට්‍රයිටීස් වලින් බේරෙන්න ලේසි විදිහක්

අද කලේ තියෙන කාර්ය බහුල ජිවන රටවත් එක්ක තරුණ, වැඩිහිටි කාටත් බහුලව හැදෙන ලෙඩක් තමයි මේ ගැස්ට්‍රයිටීස් කියන්නේ.මේ රෝගයට හේතුව තමයි අපේ අමාශයේ තියෙන...

කොහොමද පවුල් සැලසුම් ක්‍රමයක් නිසි ආකාරව භාවිතා කරන්නේ – 3 කොටස

පවුල් (family planning) සංවිධාන ක්‍රම අපි භාවිතා කරන්නේ යුවලකට පළමුවෙනි දරුවා පමා කරගැනීමට සහ දරුවෙක් ලැබුනට පසුව ( එක්කෙනෙක් හෝ දෙදෙනෙක් හෝ ඊට වැඩි...