ලිංගාශ්‍රිත රෝග පිළිබඳ සමාජයේ අද කතා කරන්නේ ඉතා අඩුවෙනන්. මේ නිසාම දරුවන් පමණක් නොව, ඇතැම් වැඩිහිටියන් ද නොදැනුවත්කම නිසා ලිංගාශි‍්‍රත රෝගීන් බවට පත් වෙනවා. අද අපි ඔබව දැනුවත් කරන්නේ උපදංශය කියන ලිංගික රෝගට පිළිබඳවයි. උපදංශය (Sipilis Syphilis) කියන්නේ ලෝකයේ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් තියන රෝගයක්. වසර දහසකටත් වඩා දීර්ඝ ඉතිහාසයක් තියන රෝගයක් තමයි මේ උපදංශය කියල කියන්නේ.මෙම රෝගය බෝ වන්නේ ලිංගික සංසර්ඝය නිසා. ලිංගික සංසර්ඝයකදී පැතිරෙන රෝගයක්. සමහර රෝග ලක්ෂණ අපිට බාහිරින් හඳුන ගන්න පුළුවන්. විශේෂයෙන්ම ලින්ගේන්ද්‍රය තුල තුවාල ඇති වීම තමයි මෙම රෝගයේ රෝග ලක්ෂණ.

 

මෙය බැක්ටීරියා මඟින් ඇතිවන රෝග තත්වයක්. මෙම බැක්ටීරියාව ආසාධිත පුද්ගලයකුගෙන් අසාධිත නැති කාන්තාවකට හෝ පිරිමියෙකුට බෝ වෙන්න පුළුවන්. හැබැයි තවත් කාරණයක් තමයි මෙම රෝගයේ රෝග ලක්ෂණ ඉක්මනින් අපට පෙනෙන්නේ නැහැ. සමහර විට දින 30ත් දින 90ත් අතර කාලයක් වෙන්න පුළුවන් රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන්න. ඒ නිසා මේ වගේ සම්බන්ධතාවයන් පවත් වන ය අනාරක්ෂිත ලෙස දීර්ඝ කාලයක් ලිංගික සම්බන්ධතා පවත්වනවා. ඒ ලිංගික සම්බන්ධතා පැවැත්වීම නිසා අපි නොදැන මෙම රෝගය ශරීරය තුල පැතිරෙන්නට පුළුවන්.

 

Sipilis Syphilis

 

උපදාශ (Sipilis Syphilisරෝගයේ ලක්ෂණ මොනවා ද

මෙම රෝගය ඇති වන්නේ බැක්ටීරියාවකින්. එය ආසාධිත පුද්ගලයෙකුගෙන් ආසාධිත නැති පුද්ගලයෙකුට යන්න පුළුවන්. කාන්තාවකගෙන් පිරිමියෙකුටත්, පිරිමියෙකුගෙන් පිරිමියෙකුටත් මෙම රෝගය හුවමාරු වෙන්න පුළුවන්. මොනාද මේ රෝග ලක්ෂණ ? කලින් අප සඳහන් කලා දින 15ත් දින 30ත් අතර කාලය තුල තමයි රෝග ලක්ෂණ මතුවෙන්නේ. කුඩා බිබිලක් වැනි දෙයක් ලින්ගේන්ද්‍රය තුල යෝනි මාර්ගයේ හෝ ශිෂ්නයේ හටගෙන දවසකින් එය තුවාලයක් බවට පත් වෙනවා. මේ තුවාලය සාමාන්‍යයෙන් වේදනා රහිත තුවාලයක්. බොහෝ වේලාවට තුවාලයක් ඇති වූ විට වේදනාවක් ඇති වෙනවා. නමුත් උපදාන්ශයේදී තුවාලයක් ඇති වූ විට කිසිම වේදනාවක් ඇති වන්නේ නැහැ.

 

උපදංශය  ( Sipilis Syphilisරෝගයට ප්‍රතිකාර නොකිරීමෙන් ඇති වන භයානක තත්වය

බොහෝ වෙලාවට තනි තුවාලයක් තමයි ඇති වන්නේ. මේ තනි තුවාලය ලොකු වෙන්නට පුළුවන්, ඝන බවට පත් වෙන්නට පුළුවන් එහෙමත් නැත්නම් එය එසේම පවතින්නට පුළුවන්. මෙය වේදනාවක් නැති නිසා බොහෝ ය මේ සඳහා ප්‍රතිකාර ගැනීමට පෙළඹෙන්නේ නැහැ. නමුත් මෙය දීර්ඝ කාලයක් පැවතුනොත් අපි ප්‍රතිකාර නොකර එහි දෙවන සහ තුන් වන අවස්තාවන්ට ගොස් මෙම පුද්ගලයාගේ ජිවිතේ අවදානමකට වැටෙන්නට පුළුවන්. එම නිසා මුල් අවස්ථාවේදීම මෙම රෝගයට ප්‍රතිකාර කර ගැනීම වැදගත් වෙනවා. මෙහිදී අපට එම තුවාලය පරික්ෂා කරන්න පුළුවන්. රුධිර පරික්ෂා කරන්නට පුළුවන්.

 

Syphilis

 

මෙම රෝගය හඳුනා ගැනීමට VDRL පරීක්ෂණය ඔබට කරන්නට පුළුවන්. ඔබ දන්නවා සෑම ගර්භනී මවකගේම මාතෘ සායනයේදී මෙම VDRL යන පරීක්ෂණය සිදු කරනවා. එයට හේතුව මෙම රෝගයට ප්‍රතිකාර නොකර ශරීරය තුලම පැවතුන හොත් බහිරව නොපෙනෙන විශේෂයෙන්ම කාන්තාවකට විවිධ රෝග ලක්ෂණ තිබෙන්නට පුළුවන්. ගර්භනී කාලය තුල මවකට එම රෝගය ශරීරය තුල තිබුනොත් දරුවාට එම රෝගය වලන්දෙන්න පුළුවන්. එම නිසා මෙම රෝගය රුධිරය හරහා දරුවාට ඇතුල් වෙන්නට පුළුවන්. මව් කුස තුලදී දරුවා ආසාධනයට ලක් වෙන්න පුළුවන් අසාධනය වීම නිසා දරුවා ඉපදෙනකොට නව ජන්ම උපදංශ රෝගයෙන් පෙළෙන්නට පුළුවන්. එවැනි දරුවන් ඉපදෙන විටම මිය යනවා එහෙමත් නැත්නම් ඉපදීලා ටික කාලයකින් මිය යනවා.

 

Syphilis

මෙම රෝගය පැතිරෙන්න පුළුවන් ආකාර කිහිපයක් තියෙනවා. ඒ ගැන මෙම විඩියෝවෙන් නරඹන්න..

 

 

සම්පත් දායකත්වය

වෛද්‍ය හරිස්චන්ද්‍ර යකන්දාවල (MBBS,MSc (Comm Med),PG Dip Comm)
වෛද්‍ය අධ්‍යක්ෂක
FPA ශ්‍රී ලංකා

 

 

උපදංශය වැනි ලිංගික රෝග සැඟවීමේ භයානකකම

චාරිකා – 14 කොටස

මේ කතාව අතීත කතාවක් ( Girls Love story ). මම ඉස්කෝලේ යන කාලේ. ඒ කාලේ MOBILE PHONE, WHATSAPP, FACEBOOK ඔය මුකුත්ම තිබුණේ නැති කාලයක්. හැබැයි හරිම සුන්දරයි. ඒ...

ස්වයං රැකියාවකට අලුත් අදහසක්

ස්වයං රැකියාවකට සිහින මවන කාන්තාවකට පහසුවෙන් නිරත විය හැකි රැකියාවකි මේ. පිසීම සඳහා හෝ කෑමට ගැනීම සඳහා එලවාලු , පලතුරු,කපා සකස් කර වෙළඳපොළට සැපයීම...

ලිංගික රෝග පිළිබඳව ඔබ දැනුවත් ද

පසුගිය ලිපි පෙළින් අපි ඔබව දැනුවත් කළා අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීමක් වලක්වන්නේ කෙසේද කියලා. සමාජයේ ඕනෑම පුද්ගලයෙකුට ලිංගික රෝග වැළඳීමේ අවධානම තිබෙනවා. ඉතින් thewoman.lk අපි...

රස කාරක ගැන දන්නේ මොනවද

ආහාර රුචියට එහි රසවත්බව හා අලංකාරය බොහෝ සෙයින් ඉවහල් වේ. එහෙත් ආහාර රසවත් කිරීමට හා අලංකාර කිරිමට යොදන රසකාරක සිරුරේ බර වැඩි කිරීමට හේතුවන...

රැකියාවේ සහ ජිවිතයේ දියුණුවට ආකල්ප බලපාන ආකාරය

දරුවකු කුඩා කල විශිෂ්ට වෘත්තිකයකු කරා ගෙන යන ගමනේදී අධ්‍යාපනය පමණක් නොවේ ඔහු / ඇය ඔවුනොවුන්ගේ ජිවිතයට ගත යුතු බොහෝ ගුණාංග තිබෙනවා. අකාල්ප සහ ආත්ම...

හැරී කුමරුගේ මංගල කේක් ගෙඩිය තෝරයි .

බ්‍රිතාන්‍යයේ හැරී කුමරුගේ හා ඇමෙරිකානු ජාතික මේගන් මාකෙල්ගේ රාජකීය මංගල උත්සවය ලබන මැයි 19 වනදා පවැත්වීමට නියමිතය. ඒ සඳහා වන මංගල කේක් ගෙඩිය තේරීම...

අද ඔබේ ආදරය තව තවත් විඳින්නට

valentine දවසට විතරක් නෙමෙයි හැම දවසක්ම valentine දවසක් විදිහට දකින සුන්දර කාන්තාවන්ට....     https://youtu.be/840NbiFF1zM

යශෝධා විමලධර්මට හැඬවුණු මංගල සීනුව

Modal :Yashodha Wimaladharma Photography : Champika Rathnayaka Bridal Dresser : Chami Perera Chami Perera Bridal Salon Branch : Colombo & Bandarawela Contact :...

අවුරුදු සිරිත් රැක ගැනීමේ වගකීම කාන්තාවන්ටයි

වසරක් පාසාම අලුත් අවුරුද්ද උදා වුනත් එදා අපේ ආච්චිලා සීයලා කරපු චාරිත්‍ර වලින් චාරිත්‍ර බොහොමක් අද වනවිට අපෙන් ගිලිහි යමින් පවතිනවා. එකට හේතුව තමයි...