මිනිස්සු විවිධාකාරයි.. අපට ජීවිතේ හම්බ වෙනවා හරියට Black & White වගේ අපි අපේ ජීවිතය colorful කරගන්න ඕනෙ හරියට පාට පෙට්ටියක තියන පාට වගේ… හැබයි හොදට මතක තියා ගන්න ඒ අපි colorful කරගන්නෙ හරි ලස්සනට අපායක් කරගන්නෙ නැතිව…

මොකක්ද මං මේ අපාය කියල උඹලාට කියන්නෙ… ඉදහන් තේරෙන සිංහලෙන් කියන්නම්… කෙල්ලෙ ඔව් උඹලා තමා උඹලා ලොකු මහත් වෙනවා උඹලා කොල්ලෙක් එක්ක යාළුවෙයි උඹලා දෙතොල බෙදාගනි බසයේ අන්තිම අසුනේ.. උබේ පෙම්වතා වැයි කියා ගන්න එකා එක්ක දෙනෝදාහක් මැද.. මම දැක තිබෙනව පාසල් යන නංගිලා තමන්ගේ පෙම්වතා ඇයි කියාගන්න කෙනා එක්ක දෙතොල බෙදා හන්න බෙරි ඇඹරෙන හැටි… තොල් කාපන් බෙදාගෙන ඒවාට බ්‍රෙක් නෑ හැබැයි හරි සතා හදුනහනින්.. රූම් ගනෙ යන්නෙ නෑ උබට ඇත්තටම ආදරේ කරන එක….. සතා හදුන ගනින් උබට අද පන වගේ ආදරේ කරන එකා කවුද කියල.. නරිය බලන්නෙ තව කකුලක් ඩැහැ ගන්නමයි පුතේ… කෙල්ලො ජීවිතේ අපායක් කරගන්න හැටි.. එතකොට උබල ඔවු උබල තමා පිරිමි.. උබේ අම්ම උබට ලේ කිරි කරල උබට පොවනව උබ ඒ කිරි බීපු කටින් ජහ ජරාව බොන්න පුරුදු වෙනව ගන්ජ කුඩු අරක්කු සිකරට් kg එපා මචන් උබල උබලගෙ ජීවිතේ අපායක් කරගන්න මේ උබලගෙ ලස්සන ජීවිතේ කියන්නම් එක දෙයක් උබල ඔය කරන වැඩ නිසා උබල විතරක් නෙමේ බැනුම් අහන්නෙ උබලගෙ අහිංසක අම්මයි තාත්තයි.. ඒකත් හොදට ඔලුවෙ තියාගනින්…

උඹලාට මේ හම්බෙල තියන් ජීවිතේ ලස්සනට විදපන්.. ලස්සන හීන ගොඩක් උඹලා පොඩි කාලෙ තිබ්බ උඹලා ඒව පස්සෙ තාමත් පන්නනවද කියන එක මං උඹලාගෙන් අහන්න කැමතී..? ඔවු මටත් හීන තියනව ඒ හීන පස්සෙ යනව.. මගෙ පලවෙනි හීනෙ තමා මගෙ අම්ම තාත්ත සතුටු කරන එක.. අද ඒ හීනෙට මම හුගක් ලං වෙලා ඉන්නෙ… ඊයෙ මං FB එකේ girl කෙනෙක් එක්ක චැට් කරා සමහර විට ඒ girl මේ මම දාන post එක කියවයි.. මට වඩා බාල ඒ නංගි කථා කරපු හැම වචනයකම ඒ කෙල්ලගෙ අසරණ කම මට තේරුනා කරන්න දෙයක් නැතිකමට shop එකක වැඩ කරනවා.. ඇත්තටම මට දුකයි මේ වගේ කී දෙනෙක් ලංකාවෙ ඇද්ද අපේ මේ සමාජෙ.. ජීවිතේ ලස්සනට විදින්න ඔනෙ කාලෙ මේ අවුරුදු 17/18/19/20 කියන්නෙ ඒ කාලෙට හොදම වයස…

උබලට එකක් කියන්නම් ජීවිතේ අපයක් කරගන එපා අක්කෙ නංගී මල්ලී අයියේ… ලස්සන හීන ගොඩකුත් එක්ක ඉගෙන ගනින් හොද රස්සාවක් කරපන් සල්ලි නෙමෙව් ජීවිතේ… මනුස්සකම ඉගෙන ගනින්.. ජීවිතේ සුන්දරව වැරදි නොකර.. ආදරේ කරපන් කඳකට සල්ලි වලට නෙමේ හදවතට… අද හැගීම් කියම දේ හින්ද අහිංසක ලස්සන ජීවිත ගොඩක් විනාශ වෙලා.. මොකද ඒ ජීවිතේ අපායක් කරගෙන…

ආයෙත් කියනව ජීවිතේ ලස්සනට විදින්න.. යන්න ඇවිදින්න කරන්න.. ආදරේ කරන්න කඳට නෙමේ හදවතට හැගීම් වලට වහල් නොවී හදවතට ආදරේ කරන්න.. ජීවිතේ සුන්දරයි උඹල හිතනවට වඩා.. උඹලා ඒක තේරුම් ගන්නෙ නෑ නොතේරෙන කමට උඹලා ජීවිතේ අපායක් කරගන්නවා…

අදට ඇති කියල හිතෙනවා..
අයෙ දවසක කියන්නම් ජීවිතේ කියන්නෙ මොකක්ද කියලා…
ලස්සනට විදින්න තියන ජීවිතේ අපායක් කරගන්න එපා…

දසුන් රවිහංස දේශප්‍රිය

 

ජීවිතය, ඔවු ජීවිතය තමා කියවල යන්න මොහොතක් නැවතී

ලෝක කුසලාන පාපන්දු කුසලානය ශ්‍රී ලංකාවට

ලොව ජනප්‍රියම ක්‍රීඩාව ලෙස හඳුන්වන පාපන්දු ක්‍රීඩාවේ උත්කර්ෂවත් තරඟාවලිය වන්නේ ලෝක කුසලාන පාපන්දු තරඟවලියයි. 2018 වර්ෂයේදී ලෝක කිසලන පාපන්දු තරඟාවලිය පැවැත්වීමට නියමිතව ඇත්තේ රුසියාවේදිය. මෙම...

එක්නැලිගොඩ නඩුවට විශේෂ අධිකරණ විභාගයක්

මාධ්‍යවේදී ප්‍රගීත් රන්ජන් බණ්ඩාර එක්නැලිගොඩ පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදන් කරවීම සම්බන්ධව ජූරි සභාවක් නොමැතිව ත්‍රිපුද්ගල මහාධිකරණ විනිසුරු මඬුල්ලක් හමුවේ විශේෂ අධිකරණ විභාගයක් පැවැත්වීමට අවසර දෙන...

සෙල්ෆි උන්මාදය නිසා වයසට යනවා වැඩියි

සෙල්ෆි ( Selfie ) ඡායාරූප කලාව මෙරට ජනප්‍රිය වූයේ Facebook නිසාය. දුර්ලභ හෝ ලස්සන සෙල්ෆි ඡායාරූප රැගෙන මුහුණු පොතට එකතු කිරීම හෝ සිය සමීපතමයන්ගේ...

සාර්ථක වෙන්න කැමති අයට Steve Jobs ගෙන් උපදෙස්

මාවතේ ඉදිරියට යන්න හිතන ඔබ ඇත්තටම සාර්ථක වෙන්න කැමති නම්, ඕනෑම අයෙක් අනිවාර්යයෙන්ම කලයුතු දෙයක් තිබෙනවා. ඒ තමයි ලෝකයේ සාර්ථකත්වයට පත් වූ පුද්ගලයන්ගේ චරිතාපදාන...

කාන්තාවන් කෙරෙහි බලපාන මුලික අයිතිවාසිකම් නිතිය

වර්තමානයේ අප රටේ ක්‍රියාත්මක වන 1978 ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 3 වන පරිච්ජේදයෙන් පහත සඳහන් අයිතීන් මුලික අයිතිවාසිකම් ලෙස පිළිගෙන ඇති අතර එම අයිතීන් විධායක හෝ...

නිවසට වාසනාව ගෙනදෙන්න මෙහෙම කරන්න.

අපි අලුත් නිවසක් හදන්නේ ජිවිත කාලෙටම පදිංචි වෙලා ඉන්න කියල හිතාගෙන. නිසවක් හදනවා වගේම නිවස හදන්න ඉඩමක් ගන්න එකත් හරිම පරිස්සමින් කරන්න ඕනි දෙයක්....

ගීයක පද බැඳුන හැටි

ඉඟි බිඟි කරනා තරු නෙතු වලට හොරා .. සැගව සිනාසෙමු අපි ලොව හිදින තුරා ...   ගිවිසා ගත්තෙමු වෙන්න නොයන සේ අප දෙදෙනා හැරදා ඔබට කලින්...

විශාදය වැඩිපුර හැදෙන්නේ කාටද

පුද්ගලයෙකුගේ යහ පැවැත්මට ඒ පුද්ගලයාගේ මානසික සෞඛය ගොඩාක් වැදගත් වෙනවා. විශාදය කියන්නේ අද සුලබව දකින තියන මානසික තත්වයක්. එය පුද්ගලයකුගේ යහපත් මානසික සෞඛ්‍යයට බාධාවක්....

ඔබට නව පණක් දෙන අරුම පුදුම යෝගී කලාව

යෝග යනු පැරණි ඉන්දියාවේ නැණවතුන් විසින් සියවස් ගණනකට පෙර සොයා වැඩි දියුණු කරගෙන ප්‍රයෝජනයට ගත් ශරීර සනීපය වඩවන පැරණි කලාවකි. යෝග යනු ආගමක්වත්, ජීවයේ පැවැත්ම...