පහුගිය දිනවල රුපලාවන්‍ය ශිපියෙකු ලෙස නමක් දිනා සිටි කෙනෙකු විසින් පැවැත්වූ උපන්දින සාදයක් නිසා රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රය ගැන බොහෝ දෙනෙකු අතර කතා බහට ලක් වුනා. උපන්දිනයට සහභාගී වූ අයත් ඇඳුම් මෝස්‌තර, රුපලාවන්‍ය පිලිබඳ අන්තර්ජාලය පුරා විවිධාකාර කතා බහ ඇති වුණා. ඒ වගේම තමා මේ ක්ෂේත්‍රය තුලින් ඉපයිය හැකි මුදල පිළිබඳවත් හැමෝටම ඇති වුනේ කුතුහලයක්. ඒ නිසාම බොහෝ දෙනකු අතර කතා බහටම රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රය ගැන කතා කරන්න මේ ලිපියෙන් අදහස් කළා.

 

රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රයට ( beauty culture industry ) කියන්නේ අද වෙනකොට පුළුල් ලෙස සමාජයේ ව්‍යාප්ත වූ වෘත්තියක්. ඒ වගේම බොහොම අභිමානයෙන් නිරත විය හැකි වෘත්තියක්. නමුත් කණගාටුවට කරුණක් වන්නේ කිහිපදෙනෙක් අතින් සිදුවන යම් යම් වැරදි අඩුපාඩු නිසා ක්ෂේත්‍රයටම තිබෙන ගෞරවය අඩු වෙමින් යන බවයි.

 

මුදල් විසිකළ පමණින් සාර්ථක රුපලාවන්‍ය ශිල්පියෙක් හෝ ශිල්පිනියක් විය නොහැකියි. ආසාව තිබු පමණින් නියැලිය හැකි රැකියාවක්ද නොවෙයි. තමාගේ සහජ හැකියාවට උගත් දැනුම එකතු කරමින් නිදහස් මනසකින් නියැලිය යුතු රැකියාවකි. මුදල් යහමින් උපයාගත හැකි වෘත්තියක් ලෙස සලකා ක්ෂේත්‍රයට එක වීම භයානකයි.

 

සමහර තරුණ තරුණියන් සාමාන්‍ය පෙළ අවසන් වූ වහාම රුපලාවන්ය ක්ෂේත්‍රයට යොමු වීම දක්නට ලැබෙනවා. ලා බාල වියේදීම තම කුසලතා හඳුනාගෙන ඒ දෙසට යොමු වීම සතුටට කරුණක් වුවත් තමා මේ ගනුදෙනු කරන්නට යන්නේ තවත් මිනිසුන් කොටසක් සමඟ බව දැනගත යුතුය. තමාගේ එක් අතපසු වීමකින් ශාරීරික හානියක්, විකෘති වීමක්, ආසාදන තත්වයක්, සමහර විට ජිවිත අහිමි වීමක් පවා සිදුවෙන්න පුළුවන්. ඒ නිසා රුපලාවන්‍ය පාඨමාලාවක් හැදෑරු පමණින්ම, මනාලියක් හැඩ ගන්වා සම්මානයක් ලැබූ පමණින්ම තනිව සැලෝන් එකක් දාන්න දැනුම, පළපුරුද්ද ලැබුණු බවට සහතික වෙන්න එපා.

 

ඒ නිසාම අත්දැකීම් බහුල ප්‍රවීණ රුපලාවන්‍ය ශිල්පියෙකුගේ රුපලාවන්‍යාගාරයක සේවය කර පළපුරුද්ද ලබා ගත යුතුය. ඒ වගේම කාලයාගේ ඇවෑමෙන් එම ක්ෂේතයට අදාළ ශිල්පිය දැනුම අළුත් කරගැනීමත් අත්‍යාවශ්‍ය දෙයක්. තමාට පුර්ණ විශ්වාසය ඇති වූ පසුව තනිව එම කාර්යයේ නියළුනාට වරදක් නැහැ.

 

සාමාන්‍ය ජීවිතයේදී අප මිල දී ගන්න භාණ්ඩයකට වෙළඳපොල වටිනාකමක් නියම වී තිබුනත් මේ ක්ෂේත්‍රයේ එවැනි පාලන මිලක් නොමැත. ඇහි බැම හදන්නට, කොණ්ඩය කපන්නට, මනාලියන්ට ඇන්දවීමට සාධාරණ මුදලක් අය කිරීමට ඔබට හැකි නම් එය ඔබගේ අනාගත දියුණුවට ප්‍රබල හේතුවක් වෙයි.

 

රුපලාවන්‍ය ශිල්පිණියක් කියන්නේ කාර්යාලයකට කොටු නොවූ, දරුවන් ස්වාමිපුරුෂයන්ගේ කටයුතු සොයා බලමින් තම දක්ෂතාවයේ උපරිමයට යා හැකි ස්වයං රැකියාවක්. එහිදී කිසිවකුටත් යටත් වන්නට, ඇනුම් බැණුම් ඇසීමට, වෙනත් ශාරීරික හෝ මානසික අපහසුතාවයන්ට ලක් නොවන වෘත්තියක්. එබැවින් මේ වෘත්තියේ පවතින ගෞරවනීය බවත්, අභිමානවත් බවත්, විශ්වාසනියත්වයත් පළුදු නොවන ආකාරයෙන් තම වෘත්තීය උපරිමයෙන් ඉටුකිරීමට උත්සහ ගත්තොත් ඔබටත් පුලුවන්වේවි ක්ෂේත්‍රයේ නමක් දිනු රුපලාවන්‍ය ශිල්පිණියක් බවට පත් වන්නට.

 

 

ඇයි මේ රුපලාවන්‍ය ක්ෂේත්‍රයට කළු පැල්ලමක්

ඔසුවකට ආහාරයකට වගේම පිරිසිදුවටත් කදිම දෙහි

දෙහි යුෂ ආහාර වලට එක් කිරීමෙන් රසය වගේම පානයක් ලෙස සැකසු විට එන රසයත් කාටත් අමතක නොවුණු නැවුම් රසයක්. ඒ නිසාම ආහාර රසවත් කිරීමට...

නිවස ජය ගන්නා දෝනි – 2

බාධක ජයගෙන ආදරේ කරන්න නම්, අපි හැමෝම ආදරයන කරන්න පටන් ගන්නේ ඒ ආදරේ විවාහයෙන් තවත් ශක්තිමත් වෙලා ජිවත් වන තුරුම පවත්වාගෙන යන්නයි.එත් සමහර ආදර කතා...

කාර්යාලයට යන යුවතියන්ට ගැලපෙන්නේ මෙන්න මේ විදිහටයි

රැකියාවක් කරන කාන්තාවන් ගොඩක් වෙලාවට අපහසුතාවයට පත්වෙන්නේ රැකියාවට ගැලපෙන්න ඇඳුමක් තෝරන්න ගියාම තමයි. වෘත්තිමය පෙනුමයි විලාසිතාවයි අතර එහෙට මෙහෙට කැරකෙන වෙලාවල් අපිට ඕනි තරම්...

තනියෙම නම් තහනම් – සූක් වාකිෆ්

"සූක් වාකිෆ්" කියන්නේ කටාර් රාජ්‍යයේ තියෙන පැරණිම වෙළඳපොළක්. "සූක්" එකක් කියන්නේ විශාල භූමි ප්‍රමාණය පැතිරුනු වෙළඳපොළක්. සූක් එක අවුරුදු 100ක් විතර පරණයි. හැබැයි සාම්ප්‍රදායික ගෘහ...

නිවසට වාසනාව ගෙනදෙන්න මෙහෙම කරන්න.

අපි අලුත් නිවසක් හදන්නේ ජිවිත කාලෙටම පදිංචි වෙලා ඉන්න කියල හිතාගෙන. නිසවක් හදනවා වගේම නිවස හදන්න ඉඩමක් ගන්න එකත් හරිම පරිස්සමින් කරන්න ඕනි දෙයක්....

රේඩ් මාර්තු 16 සිට

මාර්තු 16 තිරගත වීමට නියමිත රේඩ් නවතම චිට්‍රපටයෙහි අජය දේව්ගන් සහ එලෙනා ඩි කෘස් ප්‍රධාන රංගන දායකත්වය දෙයි. මෙහි අධ්‍යක්ෂණය රාජ් කුමාර් ගුපතා, තිර...

අවුරුදු සිරිත් රැක ගැනීමේ වගකීම කාන්තාවන්ටයි

වසරක් පාසාම අලුත් අවුරුද්ද උදා වුනත් එදා අපේ ආච්චිලා සීයලා කරපු චාරිත්‍ර වලින් චාරිත්‍ර බොහොමක් අද වනවිට අපෙන් ගිලිහි යමින් පවතිනවා. එකට හේතුව තමයි...

කියවීම පුරුද්දක් කරගත් ව්‍යවසායකයෝ

කියවීමෙන් මිනිසා සම්පුර්ණ වන්නේ යම් සේද එලෙසම ව්‍යවසායකයින් සඳහා ද එම සංකල්පය ගැලපේ. එය ඔවුන්ගේ වටිනාකම ඉහල නැංවීමට හේතු වනු ඇත. ඉතාම කාර්ය බහුල ජිවිත...