ඉහල මිලක් දීල ස්මාර්ට් දුරකතනයක් ගන්නේ ෆැෂන් එකට වගේම කාලයක් පාවිච්චි කරන්නත් එක්කයි. නමුත් එයට කවරයක් නොදා සිටීමෙන් හදිසි අවස්ථාවකදී බිම වැටීමක් වැනි දෙයක් සිදු වූ විට එයට සිදුවන තිරය හෝ දාර බිඳීයෑම් නැවත පිළිසකර කරවා ගැනීමට තවත් විශාල මුදලක් වැය වෙනවා. මේ නිසා දුරකතනයේ ආරක්ෂාව වගේම මුදල් ඉතුරු වීමකුත් කවරයක් දැමීමෙන් සිදු වෙනවා.

 

 

දුරකථන කවරයක් තෝරාගැනීමේදී ඔබ සාමන්යෙන් මොන වගේ වටපිටාවකද මේ දුරකථන නිතර පාවිච්චි කරන්නේ කියල හිතලා බලන එක හදයි. ඔබ නිතර සංචාරයේ යෙදෙන කෙනෙ නම්, කඳු නැගීම වගේ කරනවා නම් සාමාන්‍ය කවරයක් දැමීම ප්‍රමාණවත් වෙන්නේ නැහැ. ඒ වගේම තමයි කුඩා ළමුන් නිතර දුරකථනය අතට ගන්නවා නම්, දුවිලි කුණු සහිත ස්ථානවල ඉන්නවා නම් එයට ගැලපෙන දුරකථන කවරයක් තෝරාගන්න පුළුවන්. මීට පෙර පාවිච්චි කරන ලද දුරකතන ඔබේ පාවිච්චිය නිසා මුහුණ දුන් අකරතැබ්බ පිළිබඳ කල්පනා කිරීමෙන් නව දුරකථනය සඳහා තෝරාගත යුතු කවරයේ ස්වභාවය පිළිබඳව දළ අදහසක් ලබා ගන්නට පුළුවන්.

දුරකථන කවර වර්ග කිහිපයක්ම තිබෙනවා. අපි මේ ලිපියෙන් කියන්න හදන්නේ අපිට නිතර භාවිතා කල හැකි කවර වර්ග කිහිපයක්

 

සාමාන්‍ය කවර

මෙම කවර ඉතා තුනී වන අතර සාමාන්‍ය භාවිතයට සුදුසු වෙනවා. අතේ ඇති දහඩිය තෙල් ආදිය දුරකථන ගෑවීම වැළැක්වීම, කුඩා සිරුම්, බරපතල නොවන ආකාරයේ බිම වැටීම් වලට මේවා ඔරොත්තු දෙනවා. මේවාගෙන් දුරකතනයේ ඉදිරිපස මුහුණකට ආරක්ෂාවක් නොලැබෙන නිසා අනිවාර්යෙන්ම tempered glass එකක්ද ඇලවීමට සිදුවෙනවා. මෙම කවර මිල අනිත් ඒවාට සාපේක්ෂව බොහෝ අඩුයි. නමුත් එවැන්නක් තෝරා ගැනීමේදී වුවද speaker ආදී සිදුරු ඒවා හරහා නොවැසෙන බවට වගබලා ගත යුතුය.

 

 

 

 

පසුම්බි කවර

පර්ස් එකක් වැනි හැඩයක් ගන්න මේවා ලෙදර්වලින් සැකසූ ඉහළ මිල කවර මෙන්ම හුදෙක් ආරක්ෂාව පිණිස දුරකතන මුහුණත ද වැසෙන ආකාරයෙන් සැදූ කවර ද වෙළඳපොළෙහි දකින්නට ලැබෙනවා. මෙවැන්නක් මිලදී ගනිද්දී දුරකතන ඇමතුමක් ගනිද්දී ඉදිරියෙන් වැසෙන කොටස බාධාවක් නොවන එකක් බවට සැලකිලිමත් විය යුතුයි.

 

 

Tough කවර

මේවායේ දාර සඳහා වැඩි බලයක් ලබාදී ඇති අතර පසුපස කොටසෙහි ද ගැටීමකට ඔරොත්තු දීමට හැකි ආකාරයේ සැකසුමක් ලබාදී තිබෙනවා. දුරකථනය අතේ තබා ගෙන සිටීමේ දී ද එය ලිස්සා යාම වළක්වා ලීම සඳහා එහි ක්‍රමෝපායන් යොදා ඇති අතර මුහුණත බිමට සිටින සේ වැටෙන අවස්ථාවන් වලදී ද තීරය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා එහි දාරයන් උස් කොට සකසා තිබෙනවා. හමුදාමය පෙනුමක් ඇති ඒවා ලෙස බහුතරයක් සකසා තිබෙන නිසා ෆෝන් එකේ පෙනුම සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කරලන්නට මෙයට ද හැකියාව තිබෙනවා. කාන්තාවන් නම් වෙවැනි කවර වලට ආකාර්ශනය වන්නේ අඩුවෙන්.

 

 

Rugged කවර

Rugged කවර කියන්නේ අධි කර්කශ අවස්ථාවන්ට මුහුණ දීමට ද හැකි ආකාරයේ ඉතා රළු, හොඳ නිමාවක් සහිත කවර වර්ගයක්. මේවායේ මිල ඉතා ඉහල වන නමුත් ඒවායෙන් වැඩි ආරක්ෂාවක් දුරකතනයට ලැබෙනවා. දූවිලි සහිත පරිසර, ජලය හා මඩ සහිත පරිසර ආදී කටුක පරිසර අවස්ථා මෙන්ම ඉහළ පීඩනයන්, ඉහළ උෂ්ණත්වයන් සහ ඝට්ටනයන්ට මුහුණ දිය හැකි ආකාරයේ සවි බලයකින් ඒවා යුතු වෙනවා. දුරකථනයේ පසුපස සහ දාර පමණක් නොව ඉදිරිපස තිරය පවා ආරක්ෂණය කෙරෙන අතර බොත්තම් තද කිරීමට සහ තිරය ස්පර්ශ කිරීමට එය යෙදීමෙන් පසු මඳක් අපහසු වෙනවා. නිතර කඳු නැගීම් , සංචාර සිදු කරන අයට මේ වර්ගයේ කවර වඩාත් ගැලපෙනවා.

 

දුරකතනයට හොද කවරයක් තෝරාගන්නේ මෙහෙමයි

ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවෙන් වෙනස් විදිහක පාඩමක්

සමහර ක්‍රිකට්  ක්‍රීඩකයින් බොහෝ තරුණ තරුණියන්ට ආදර්ශ ලබා දීමට සමත්ය. ක්‍රීඩා කුසලතා වලට වැඩ උසස් ගුනත්වයක් පවත්වාගෙන යෑම  ඔවුන් වෙත වැඩි ආකර්ශනයක් ලබා ධිමට...

වියලි කාලගුණයෙත් සම රැකගන්න මෙහෙම කරන්න.

මේ කාලයේ අපේ රටේ හැම ප්‍රදේශයකම තියෙන්නේ අධික වියලි කාලගුණයක්. පරිසරයේ පවතින වියලි බවත්,වියලි සුළඟත් නිසා අපේ සම බොහොම ඉක්මනට වියළි බවට පත් වෙනවා....

Kidswood Awurudu Educational Toys Fair – April 2018

Kidswood Awurudu Educational Toys Fair - April 2018 Shop for Exciting New Collection of Educational Toys. Amazing Discounts on ALL items. 1st of April 2018 from...

ඉවසුවා ඇති වෙනස් කරමු

* හිංසනයක් සිදු වූ විට හුදකලාව විඳ දරා නොගෙන නිවැරදිව ප්‍රතිචාර දැක්වීමට දන්නවා * කාන්තාවක් සේ ඉපදීම හිංසනයට ලක්වීමට කිසිසේත්ම හේතුවක් දැනගෙන කටයුතු කරනවා * හිංසනය...

පියයුරු පිළිකා වලක්වන්න කදිම විසදුමක්

කාන්තාවන්ට වැළදෙන රෝග වලින් වඩාත් භයානක රෝගයක් තමයි පියයුරු පිළිකා කියන්නේ. ස්ත්‍රී රුපය ඔප් නංවන්නට හේතු වන සුන්දර පියයුරු යුගල රැක ගන්නට උපකාරී වන...

මනෝවිද්‍යාත්මක උපදේශනය

මනෝවිද්‍යාත්මක උපදේශනය පිළිබඳව අවධානය යොමු කිරීමේදී මෙම විෂය මනෝවිද්‍යා විෂය ක්ෂේත්‍රය තුල උප විෂය ක්ෂේත්‍රය ලෙස හඳුනාගත හැකිය. මෙහිදී උපදේශනය යනුවෙන් අදහස් කරන්නේ ගැටළුවකට...

වෙන වෙනම කෑවම ගුණ එකට කෑවම අගුණ කෑම

ආහාර (food) ජලය නොමැතිව කිසිවෙකුටත් නොහැකි බව අප සැවොම දන්නා කරුණකි. මිනිස් ජිවිතයේ පැවැත්මට ආහාර (food) අත්‍යාවශ්‍ය වේ. එහෙත් ඒ අහාර (food) නිසාම රෝගිවෙන,...

ශ්‍රී ලංකා කාන්තා ව්‍යවසායකයින් සඳහා කුඩා ව්‍යාපාර අදහස් සහ අවස්ථාවන් කිහිපයක්

අද වන විට ශ්‍රී ලාංකීය කාන්තාවන්ගේ නිර්මාණශිලිත්වය ඉතා ඉහල මට්ටමක පවතිනවා. ඔවුන් නව සොයාගැනීම් සහ නව නිපැයුම් කරා ලංවී ඇත. නමුත් ඔවුන් වඩාත් සවර්ධිත...

ශාරුක් කාන්තාවන් හා ළමයින් වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් වේ

සිනමාව නිසා රසික ආදරයට වගේම  සම්මාන විශාල ගනණාවකට  පාත්‍ර වුන  සුපිරි බොලිවුඩ් නළු ශාරුක් ඛාන්, කාන්තා හා ළමා අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව ජනතාව දැනුවත් කිරීම නිසාත්...