ඉහල මිලක් දීල ස්මාර්ට් දුරකතනයක් ගන්නේ ෆැෂන් එකට වගේම කාලයක් පාවිච්චි කරන්නත් එක්කයි. නමුත් එයට කවරයක් නොදා සිටීමෙන් හදිසි අවස්ථාවකදී බිම වැටීමක් වැනි දෙයක් සිදු වූ විට එයට සිදුවන තිරය හෝ දාර බිඳීයෑම් නැවත පිළිසකර කරවා ගැනීමට තවත් විශාල මුදලක් වැය වෙනවා. මේ නිසා දුරකතනයේ ආරක්ෂාව වගේම මුදල් ඉතුරු වීමකුත් කවරයක් දැමීමෙන් සිදු වෙනවා.

 

 

දුරකථන කවරයක් තෝරාගැනීමේදී ඔබ සාමන්යෙන් මොන වගේ වටපිටාවකද මේ දුරකථන නිතර පාවිච්චි කරන්නේ කියල හිතලා බලන එක හදයි. ඔබ නිතර සංචාරයේ යෙදෙන කෙනෙ නම්, කඳු නැගීම වගේ කරනවා නම් සාමාන්‍ය කවරයක් දැමීම ප්‍රමාණවත් වෙන්නේ නැහැ. ඒ වගේම තමයි කුඩා ළමුන් නිතර දුරකථනය අතට ගන්නවා නම්, දුවිලි කුණු සහිත ස්ථානවල ඉන්නවා නම් එයට ගැලපෙන දුරකථන කවරයක් තෝරාගන්න පුළුවන්. මීට පෙර පාවිච්චි කරන ලද දුරකතන ඔබේ පාවිච්චිය නිසා මුහුණ දුන් අකරතැබ්බ පිළිබඳ කල්පනා කිරීමෙන් නව දුරකථනය සඳහා තෝරාගත යුතු කවරයේ ස්වභාවය පිළිබඳව දළ අදහසක් ලබා ගන්නට පුළුවන්.

දුරකථන කවර වර්ග කිහිපයක්ම තිබෙනවා. අපි මේ ලිපියෙන් කියන්න හදන්නේ අපිට නිතර භාවිතා කල හැකි කවර වර්ග කිහිපයක්

 

සාමාන්‍ය කවර

මෙම කවර ඉතා තුනී වන අතර සාමාන්‍ය භාවිතයට සුදුසු වෙනවා. අතේ ඇති දහඩිය තෙල් ආදිය දුරකථන ගෑවීම වැළැක්වීම, කුඩා සිරුම්, බරපතල නොවන ආකාරයේ බිම වැටීම් වලට මේවා ඔරොත්තු දෙනවා. මේවාගෙන් දුරකතනයේ ඉදිරිපස මුහුණකට ආරක්ෂාවක් නොලැබෙන නිසා අනිවාර්යෙන්ම tempered glass එකක්ද ඇලවීමට සිදුවෙනවා. මෙම කවර මිල අනිත් ඒවාට සාපේක්ෂව බොහෝ අඩුයි. නමුත් එවැන්නක් තෝරා ගැනීමේදී වුවද speaker ආදී සිදුරු ඒවා හරහා නොවැසෙන බවට වගබලා ගත යුතුය.

 

 

 

 

පසුම්බි කවර

පර්ස් එකක් වැනි හැඩයක් ගන්න මේවා ලෙදර්වලින් සැකසූ ඉහළ මිල කවර මෙන්ම හුදෙක් ආරක්ෂාව පිණිස දුරකතන මුහුණත ද වැසෙන ආකාරයෙන් සැදූ කවර ද වෙළඳපොළෙහි දකින්නට ලැබෙනවා. මෙවැන්නක් මිලදී ගනිද්දී දුරකතන ඇමතුමක් ගනිද්දී ඉදිරියෙන් වැසෙන කොටස බාධාවක් නොවන එකක් බවට සැලකිලිමත් විය යුතුයි.

 

 

Tough කවර

මේවායේ දාර සඳහා වැඩි බලයක් ලබාදී ඇති අතර පසුපස කොටසෙහි ද ගැටීමකට ඔරොත්තු දීමට හැකි ආකාරයේ සැකසුමක් ලබාදී තිබෙනවා. දුරකථනය අතේ තබා ගෙන සිටීමේ දී ද එය ලිස්සා යාම වළක්වා ලීම සඳහා එහි ක්‍රමෝපායන් යොදා ඇති අතර මුහුණත බිමට සිටින සේ වැටෙන අවස්ථාවන් වලදී ද තීරය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා එහි දාරයන් උස් කොට සකසා තිබෙනවා. හමුදාමය පෙනුමක් ඇති ඒවා ලෙස බහුතරයක් සකසා තිබෙන නිසා ෆෝන් එකේ පෙනුම සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කරලන්නට මෙයට ද හැකියාව තිබෙනවා. කාන්තාවන් නම් වෙවැනි කවර වලට ආකාර්ශනය වන්නේ අඩුවෙන්.

 

 

Rugged කවර

Rugged කවර කියන්නේ අධි කර්කශ අවස්ථාවන්ට මුහුණ දීමට ද හැකි ආකාරයේ ඉතා රළු, හොඳ නිමාවක් සහිත කවර වර්ගයක්. මේවායේ මිල ඉතා ඉහල වන නමුත් ඒවායෙන් වැඩි ආරක්ෂාවක් දුරකතනයට ලැබෙනවා. දූවිලි සහිත පරිසර, ජලය හා මඩ සහිත පරිසර ආදී කටුක පරිසර අවස්ථා මෙන්ම ඉහළ පීඩනයන්, ඉහළ උෂ්ණත්වයන් සහ ඝට්ටනයන්ට මුහුණ දිය හැකි ආකාරයේ සවි බලයකින් ඒවා යුතු වෙනවා. දුරකථනයේ පසුපස සහ දාර පමණක් නොව ඉදිරිපස තිරය පවා ආරක්ෂණය කෙරෙන අතර බොත්තම් තද කිරීමට සහ තිරය ස්පර්ශ කිරීමට එය යෙදීමෙන් පසු මඳක් අපහසු වෙනවා. නිතර කඳු නැගීම් , සංචාර සිදු කරන අයට මේ වර්ගයේ කවර වඩාත් ගැලපෙනවා.

 

දුරකතනයට හොද කවරයක් තෝරාගන්නේ මෙහෙමයි

මේ මගේ කතාවයි – 06 කොටස

my story මම නෙත්මි. අවුරුදු 18ක දුවෙක් ඉන්න අවුරුදු 40ක අම්මා කෙනෙක්. බිරිඳක් නෙමෙයි. බිරිඳක් වෙලා හිටියද කියන්න නම් මමත් දන්නේ නෑ. අවුරුද්දක් වගේ කාලයක්...

ගැහැනිය කෙළිබඩුවක් ද

මුදල් ඇමැතිවරයා පසුගිය දා ගෙනා කාන්තාවන්ට මත්පැන් මිලදී ගැනීම සහ මත්පැන් අලෙවි සැල්වල සේවය කිරීමට පනවා තිබූ තහනම ඉවත් කිරීමේ ගැසට් නිවේදනයත් සමඟ ම...

වාරයක් වැරැද්දක් ගානේ ඉගෙන ගත්තේ පාඩමක්

හ්ම්ම්ම්ම්ම් පැටියෝ අදත් බීවා නේද? අනේ අම්මී පොඩ්ඩක් ගත්තා දන්නැද්ද ඉතින් යාලුවෝ සෙට් උනාම. පෙරේදත් සෙට් උනේ නේද පොඩ්ඩක්.. ඒ පෙරෙදනේ මේ අද.. දවස් දෙකකට පසු.. තාත්තී මේ මොන...

බඩේ දැවිල්ල සහ ගැස්ට්‍රයිටීස් වලින් බේරෙන්න ලේසි විදිහක්

අද කලේ තියෙන කාර්ය බහුල ජිවන රටවත් එක්ක තරුණ, වැඩිහිටි කාටත් බහුලව හැදෙන ලෙඩක් තමයි මේ ගැස්ට්‍රයිටීස් කියන්නේ.මේ රෝගයට හේතුව තමයි අපේ අමාශයේ තියෙන...

උයන පිහන මේ රහස් ටික දන්නවනම් ඔයාටත් පුළුවන් හොඳම ගෘහණිය වෙන්න

ඔබට ඔබේ කෑම වල රසය සහ ගුණය වැඩි කර ගන්න පුලුවන්නම් රසකාරක නොයොදන එක ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යටද ඉතාමත් හිතකරයි. අද අපි ඔබට කියලා දෙන්නේ...

කුල ගෙදරට යන යුවතිපතින්ට

හෙළ කුමරෙකු කුමරියෙකු විවාපත් වන අවස්ථාවක විවාහ මංගල්‍ය උත්සවයකදී පෝරුවට හිමිවන්නේ සුවිසේෂි ස්ථානයක්. මංගල පෝරුවක්‌ මත නැගීමට ජීවිතයේම ලැඛෙන්නේ එකම අවස්‌ථාවයි. දෙවැනි විවාහයකදී ඔබට...

ආසියාවේ හොඳම සූපවේදිනිය “මැයි චව්”

ජාත්‍යන්තරයේදී සුවිශේ්ෂීත්වයට පත් චරිත මුල් කර ගෙන ඔවුන්ගේ අතීතාවර්ජනය පිලිබඳව අපි කථා බහ කලොත් එයින් බොහෝ දේ ඉගෙන ගැනීමට පුළුවන්. ඒ වගේම ඔවුන් තුළ...

නිම්නාවි

නිම්නාවි.... "සිරීපාදේ වන්දවන්න හිස ඔළියල් බැඳලා... සිරිමා බෝ සාමිනි මට පිරිමි පුතෙක් නැතුවා... කිරි ආහාර පූජාවට අළුත් සහල් පුදලා...සිරිමා බෝ සාමිනි මම පිරිමි පුතෙක් පැතුවා..." ගෑණු...

මම ගණිකාවක් වුනේ මගේ වරදින් නෙමෙයි

සත්‍ය කතාවක් පදනම් කර ගොතන ලද්දකි. නම් ගම් සියල්ල මනඃකල්පිතයි මිට සති දෙකකට පෙර මට එන දුරකථන ඇමතුමකට සවන්දුන්න මම.. "මල්ලී..." "අහා කවුද මේ?" "ඔයා නම් මාව දන්නේ නෑ...ඔයාගේ...