ඒඩ්ස් නැත්නම් එච්.අයි.වී ( HIV ) වෛරසය ලිංගික සේවාව නිසාම පැතිරෙන්නක් නොවේ. නමුත් ලිංගික සේවාවේ මේ සඳහා ඉතා වැදගත් ය. ඒ අය ඉන් බේරා ගැනීමට අප උනන්දු විය යුතුයි. මොන අන්දමක ක්‍රියා පිළිවෙතක් යෙදවුවත් ලිංගික සේවාව අප අතර පැවතීම සිදුවනු ඇත. බොහෝ විට අපට පෙනෙන වැදගත් දෙයක් ඇත. එනම් ලිංගික සේවාවේදී අභ්‍යන්තර නොවන ලිංගික සම්බන්ධතාවලට ලැබෙන වැදගත් තැනයි. විශේෂයෙන් සම්භාහන ආයතන වලට ලිංගික තෘප්තිය සඳහා පැමිණෙන වැඩි දෙනෙක් තෘප්තිය ලබන්නේ අභන්තර නොවන ලිංගික කටයුතු මඟින්. සිප වැළඳ ගැනීමෙන් සහ අතපත ගෑමෙන් ලබන ලිංගික තෘප්තිය ඔවුන්ට වැදගත්ය. සාමාන්‍යයෙන් 41% ලිංගික සේවාවන් කරගෙන යන අය අභ්‍යන්තර නොවන ක්‍රම මඟින් තෘප්තිය ලබා ගනියි.

මේ 41% HIV AIDS පැතිරීම පිලිබඳ සලකනවිට ඉතා වැදගත් වේ. අභ්‍යන්තර නොවන ලිංගික කටයුතුවල යෙදීමෙන් තෘප්තිය ලබා ගැනීමට පෙළඹීම නිසා HIV ඒඩ්ස් වෛරසය වැළඳීමට ඇති ඇකඩ වැඩියි.

සාමාන්‍යයෙන් කාම තෘප්තියක් ලබා ගැනීමට යනවිට ඔවුන්ගේ අභ්‍යන්තර නොවන ක්‍රියා ඇත. සිප වැළඳ ගැනීම ගැන සිතා බලන්න. සිප වැළඳ ගැනීම ක්‍රම හතරකට කළ හැකිය. අහම්බෙන් ගැටුනාක් මෙන් සිප වැළඳ ගැනීම කල හැකිය. අගෙ ලමැද තමාට තෙරපාගෙන සිප වැළඳ ගැනීමට පුළුවන. ඇය වඩාගෙන තමාට තෙරපාගෙන ලිංගික තෘප්තිය ලබා ගත හැක. අඳුරක සිටගෙන හෝ පිරිසක් මැද්දේ දෙදෙනාට ලංවූ බව සලකාගෙන සිපගනිමට පුළුවන්, කුලුනකට හෝ බිත්තියකට මුවා වී සිපගන්නා ලෙසද එය කල හැක. අවශ්‍ය වන්නේ සිප ගැනීම පුර්ණ තෘප්තිය ලබා දෙන ලෙස ප්‍රයෝජනයට ගැනීමයි. මේ ගැන හොඳ අවබෝධයක් ලිංගික ක්‍රියාව කරන තැනැත්තාට තිබිය යුතුය. තමා ඔහු සිප ගැනීමෙන් සහ තමා සිප ගැනීමට ඇරීමෙන් ඔහුට පුර්ණ තෘප්තිය ලබා දීම ඇය විසින් කල යුතුයි.

සිපගැනීම, වැළඳගැනීම සහ සම්බාහනය ඉතා වැදගත් ලෙස ලිංගික තෘප්තිය ලබා දෙන අංගයන් වේ. තොල් හිස සහ ශරීරයේ විවිධ අංග සිපගැනීමෙන් පුරුෂයා තුල කාම ආශාව ජනිත කොට ඔහු තෘප්තිමත් කිරීමට මෙසේ සිපගනු ලැබේ. බොහෝ මිනිසුන් ලිංගික සේවා සොයා පැමිණෙන්නේ විවිධ හේතු නිසාය. කතාවෙන් සන්තෝෂ වීම ඉන් එක අංගයකි. ඇත අල්ලාගෙන කතා කිරීම නිසා බොහෝ අය ප්‍රීති වෙන අතර තවත් අය ලයට තබා නලවිමෙන් සන්තෝෂ වේ. ටික වෙලාවක් කතා කරන ගැහැණු අය ඔවුනට අවශ්‍ය වෙයි. ළඟට ඇවිත් තුරුල් කරගෙන තොදොල් බස් කියන කාන්තාවන් ඔවුනට අවශ්‍යය. තමන් ලඟට එන අයට මෙසේ සැලකීමට ලිංගික සේවා කරන තැනැත්තියන් සුදානමින් සිටි. අභ්‍යන්තරික නොවන ලිංගික ක්‍රියා මඟින් ඔවුන්ට තෘප්තියක් ලබා දීම ඒඩ්ස් – HIV virus බෝවීම නැවත්වීමට එක් මඟකි.

අතින් කරන තෘප්තිය ලබා දීම මෙහිදී වැදගත්. බොහෝ විට සම්බාහන ආයතනවල වැදගත් තැනක් ලැබෙන්නේ මේ කාරියටය. එවිට පුරුෂයා ලිංගික සංසර්ඝය කිරීමට පෙළඹෙන්නේ නැත. සමහරවිට පුරුෂයාද වඩාත් උනන්දු වන්නේ ගැහැණියට ද එවැන්නක් කිරීමටය. එකිනෙකා අතින් පිරිමැදීම නිසා ලිංගික සේවා කරන තැනැත්තියට ද තෘප්තිය ලබා ගැනීමට අවස්ථාව ලැබේ.

මුඛ සංසර්ඝයට වඩා තැනක් හස්තොපක්‍රමයට දීම වැදගත් ය. අතින් තෘප්තිය ලබා දීම නිසා hiv වෛරසය පැතිරෙන්නට ඉඩක් නැත. බරපතල රෝගයක් ව්‍යාප්ත වීම ඉන් නවතියි. පුරුෂයා තෘප්තියට පත් වීම ඉන් නවතියි. පුරුෂයා තෘප්තියට පත් කිරීම හතර ආකාරයකින් සිදු කෙරේ.

1. සිප වැළඳගැනීමෙන්.

2. අතින් පිරිමදිමෙන්.

3. දෙවටෝර හෝ වෙනත් ශරීරයේ කොටසක් ප්‍රයෝජනයට ගැනීමට ඉඩ දීමෙන්.

4. මුඛ සංසර්ඝයෙන්.

මින් හතරවැන්න අවධානම් ඉරියව්වක් ලෙස සලකා ඉවත් කරගතහොත් අභ්‍යන්තරික නොවන ඉරියව් තුනක් ලිංගික තෘප්තිය කරා පුද්ගලයා මෙහෙයවයි. ඉන් වඩාත් වැදගත් වන්නේ අතින් පිරිමැදිමයි. මෙය ක්‍රම හතරකට සිදු කල හැක.

1. ස්ත්‍රියකගේ යෝනිය තම අතින් පිරිමැදීම.

2. පුරුෂයාගේ ලිංගය ස්ත්‍රියගේ ශරීරයේ පිරිමැදීමෙන්.

3. පිරිමි දෙදෙනෙක් සහ ගැහැණු දෙදෙනෙක් ඒ කාර්‍යය කිරීමෙන්.

4. බහුවිධ පුද්ගයින් ඊට සම්බන්ධ වීමෙන්.

 

මුඛ සංසර්ඝය ගැන විශේෂයෙන්ම කියනවා නම් එය අභ්‍යන්තරික මාර්ගයක් නිසා ඉන් HIV පැතිරීමට ඉඩකඩ වැඩිය.

කොන්ඩමයක් භාවිතා කිරීමෙන් මෙම hiv වෛරසය පැතිර යෑම වලක්වා ගත හැකි හොඳම ක්‍රමයකි. ලිංගික කාර්ය ස්වභාවික දෙයකි. එය නැවත්වීම හෝ එයට නීති දමා කුමන ආකාරයකින් සිදු වුවත් ලිංගික කටයුතු කුමන මුහුණුවරකින් හෝ සිදුවනු ඇත. hiv ඒඩ්ස් වෛරසය නවතාලීමට සුදුසුම මඟ අභ්‍යන්තරික නොවන ලිංගික ක්‍රම භාවිතයට පුරුදු කිරීම සහ ඒ ක්‍රම අවධාරණය කිරීම මඟින් කොන්ඩමයක් හරිආකාරව භාවිතයට පුරුදු කිරීමයි.

උපුටා ගැනීමකි

 

 

 

 

 

ඒඩ්ස් නැත්නම් HIV වෛරසය ලිංගික සේවාව නිසාම පැතිරෙන්නක් නොවේ

නිවසට වාසනාව ගෙනදෙන්න මෙහෙම කරන්න.

අපි අලුත් නිවසක් හදන්නේ ජිවිත කාලෙටම පදිංචි වෙලා ඉන්න කියල හිතාගෙන. නිසවක් හදනවා වගේම නිවස හදන්න ඉඩමක් ගන්න එකත් හරිම පරිස්සමින් කරන්න ඕනි දෙයක්....

කාන්තා අයිතිවාසිකම් සහ කාන්තාවන් කෙරෙහි බලපාන නීති

අපේ රටේ වර්තමාන සමස්ත ජනගහණයෙන් කාන්තා ප්‍රතිශතය 50% ද ඉක්මවයි. කාන්තා අධ්‍යාපනය සහ ශ්‍රම දායකත්වය ද සැලකිය යුතු මට්ටමකින් වැඩි දියුණු වී ඇත. නමුත්...

පිරිමිකමට ශාප කරන ගැහැනිය

මේ වාක්‍ය දැක්කාම ඔයාලට මොනාද මතක් වෙන්නේ? අනිවාර්යෙන්ම පිරිමියෙක්ගෙන් වරදක් වූන ගැහැනියක් නේද මතකෙට එන්නේ. අසම්මතයේ හැසිරෙන ගැහැනිය ගණිකාව යැයි කිව්වොත්.. එකී මෙකී නොකී...

Jumanji: Welcome to the Jungle Story

පාසැල් දරුවන් 4දෙනෙකු හා පැරණි වීඩියෝ ක්‍රීඩාවක් අතර සිදුවන අපුර්ව සිදුවීම් මාලාවක් ආශ්‍රයෙන් නිපදවූ චිත්‍රපටියකි Jumanji. වීඩියෝ ක්‍රීඩාවේ සිසුවන සිදුවීම් සැබෑවටම සිදුවන සිදුවීම් වන...

ලිංගික සම්බන්ධතාවයකදී ඇයි මේ ලිංගික ඉන්නන් රෝගය වැළඳෙන්නේ

මාරාන්තික ලිංගාශ්‍රිත රෝගයන්ට ගොදුරුවන්නන්ගේ ප්‍රමාණය දින දින සීඝ්‍ර ලෙස වැඩි වෙමින් පවතිනවා. ඉතින් අපි පහුගිය ලිපි පෙලින් කතා කළා අනාරක්ෂිත ලිංගික සම්බන්ධතාවයන් නිසා ඇතිවන ලිංගික රෝග...

2018 සිංහල අවුරුදු නැකත් සීට්ටුව

සුර්යයා මිණ රාශියේ සිට මේෂ රාශියට ගමන් කිරීමත් සමඟ එළඹෙන සිංහල හින්දු අලුත් අවුරුද්ද ශ්‍රී ලාංකික සිංහල හා දෙමල ජනයාගේ ප්‍රධාන සංකෘතික මංගල්‍යයයි. මේ 2018...

රුව රැක ගන්න ඔලිව් තෙල් වලින් සත්කාර

එදිනෙදා හදන කෑම-බීම වලට පාවිච්චි කරන දෙයක් විදියට දැන් ඔලිව් තෙල් ( Olive Oil ) වලටත් ඔබගේ මුළුතැන්ගෙයි තියෙන්නේ විශේෂිත තැනක් නේද? ඒ කෑම-බීම...

අද කාලේ කොල්ලෙක් කෙල්ලෙක් යාළු උනාට පස්සේ මොකද කරන්නේ

සාමාන්‍යයෙන් ඕනම පිරිමි සහ ගෑණු අයගේ තියෙන ගතියක් තමා තමාගේ විරුද්ධ ලිංගිකයින්ට ආකර්ශණය වීම... ලිංගික හැගීම් පහල වීම... ඕක මහ අමුතු දෙයක් නෙවෙයි... වයසින් මෝරගෙන...

ආවාට ගියාට ඇඳුම් තෝරන්න එපා

ඇඳුම් පැළදුම් කියන්නේ ඕනිම කෙනෙකුගේ පෞර්ෂයට බලපාන ප්‍රධාන දෙයක්. ඇඳුමෙන් ඔබේ ප්‍රතිරූපය නංවන්නත් විනාශ කරන්නත් පුළුවන්. තමන්ගේ හැඩරුව ඉස්මතු කරන, ප්‍රසන්න හැඟීම් ඇතිවන ඇඳුම්...