Top 5 This Week

Related Posts

ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කරන්නේ කෙසේද

ඔබ ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යාපාරයක් ( business ) ආරම්භ කිරීමට සුදානමින් සිටිනවා නම් ඒ සඳහා සැලැස්මක් සහ ප්‍රාග්ධනයක් ඇතිව පටන් ගැනීම ඥානවන්ත ක්‍රියාවකි. ලෝකය පුරා ඇති රටවල් 189න් 109 වන ස්ථාන ලෝක බැංකුව විසින් ” ව්‍යාපාරයේ පහසුකරණ ” දර්ශකය මත පදනම් වී තිබේ.

සාමාන්‍යයෙන් සමාගමන් පටන් ගැනීමේදී පරිපාලන වශයෙන් බාධක ඇතිවෙනවා.නමුත් එම ක්‍රියාවලිය ඉක්මන් සහ සරලයි. සමාගමක් ලියාපදිංචි කිරීමේදී හොඳම දෙය වන්නේ අන්තර්ජාලය හරහා ලියාපදිංචි කිරීම නොවේ. ඉතින් ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගත ව්‍යවසායකයන් සඳහා වැදගත් කරුණු කිහිපයක් පිලිබඳ අපි දැනුවත් කරන්න යන්නේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යාපාර ව්‍යුහයන්

තනි අයිතිය

හවුල්කාරිත්වය

සීමිත වගකීම් සමාගම්

සීමිත සමාගම්

විදේශීය සමාගම්

විදේශීය සමාගම්

 

තනි අයිතිය ( Sole Proprietorship )

තනි පුද්ගලයෙකුගේ ව්‍යුහය අනිත් බොහෝ රටවල සමානයි. ඔබ එකම වෙළෙන්දෙකු ලෙස ලියාපදිංචි වන විට, ඔබ ආදායම් බදු අනුපාතයකට යටත් වෙනවා. සියලුම සමාගම් වගකීම්වලට ඔබ වගකිව යුතුය වෙනවා. මෙය ආරම්භ කිරීමට පහසුම හා ඉක්මන්ම ව්‍යාපාරයක්. තනි ව්‍යාපාරයක් ලෙස, ඔබට වෙනත් පුද්ගලයන් රැකියාවන් සඳහා බඳවා ගත හැක.

 

හවුල්කාරිත්වය ( Partnership )

ලියාපදිංචි හවුල් ව්‍යාපාරයක් නම් එය එකම හිමිකාරිත්වයට සමානයි. නමුත් හිමිකම බෙදා හදා ගනී. සියළුම හවුල්කරුවන් සමාගමෙහි වගකීම් බෙදා හදා ඇත. හවුල් සබඳතා වෙන් වෙන් වශයෙන් නීත්යානුකූල ආයතන ලෙස බදු අය නොකෙරේ. නෛතික සහ බදු දෘෂ්ටි කෝණයකින්, සියලු හවුල්කරුවන් සමාගමෙහි වගකීම් බෙදා හදා ඇත. හවුල් සබඳතා වෙන් වෙන් වශයෙන් නීත්යානුකූල ආයතන ලෙස බදු අය නොකෙරේ. එබැවින් පාර්ශවකරුවන්ට පුද්ගලික ආදායම් අනුපාතයන්ට යටත් වේ.

 

සීමිත වගකීම් සහිත සමාගම් (Limited Liability Company – LLC)

සීමිත වගකීම් සමාගම ශ්‍රී ලංකාවේ බහුලව දක්නට ලැබෙන ව්‍යාපාරයක්. එක් අධ්‍යක්ෂකවරයෙකු සහ කොටස් හිමියන් දෙදෙනෙකු අවශ්‍ය වේ. අවම කොටස් ප්‍රාග්ධනය අවශ්‍ය නොවේ. සමාගමේ ලේකම්වරයා ශ්‍රී ලංකාවේ පදිංචි පුද්ගලයෙකු විය යුතුය.

 

පොදු සමාගම් (Public Limited Company – PLC)

පොදු සමාගමකට අවම කොටස් ප්‍රාග්ධනයක් අවශ්‍ය නොවේ. මෙම වර්ගයේ ව්‍යාපාරයක් කොටස් හිමියන් දෙදෙනෙකු සහ අධ්‍යක්ෂකවරුන් දෙදෙනෙකු සිටිය යුතුය. විගණනය කරන ලද ගිණුම් හා මුල්‍ය ප්‍රකාශනයන් සමඟ වාර්ෂික වාර්තා ඉදිරිපත් කිරීමට අධ්‍යක්ෂකවරු අවශ්‍ය වේ. කොටස් හුවමාරුව මත කොටස් නිකුත් කිරීමට ඉඩ ලබා දේ.

 

විදේශීය සමාගම් (Overseas Company)

විදේශීය සමාගමක් විදේශීය අයිතිවාසිකමක් විය හැකි අතර එය ශාඛාවක් ලෙස සේවය කළ හැකිය. මෙම වර්ගයේ සමාගම් මෙහෙයුම් කටයුතු මව් සමාගම විසින් අර්ථ දක්වා ඇත. සමාගම භාණ්ඩාගාරය සමඟ ලියාපදිංචි විය යුතු අතර ලාභ මත 10% ශාඛා බද්දකට යටත් වේ.

 

විදේශීය සමාගම ( Offshore Company )

විදේශීය සමාගමක් ශ්‍රී ලංකාවෙන් පිටත ව්යාපාර පවත්වාගෙන යා හැකිය. කෙසේ වෙතත්, එය රට තුළ ව්‍යාපාර පවත්වාගෙන යා නොහැකිය, නමුත් තවමත් එය ලියාපදිංචි කරනු ඇත.

 

සමාගම ලියාපදිංචි කරන්නේ කෙසේද?

ශ්‍රී ලංකාවේ සමාගමක් ලියාපදිංචි කිරීම සඳහා වන ක්‍රියාවලිය සරලයි. සාමාන්යයෙන් සම්පූර්ණ ක්‍රියාවලිය ආරම්භයේ සිට අවසානය දක්වා දින දහයක් පමණ ගත වේ.

 

එම පියවරයන් පහතින් දැක්වේ

 

එම පියවරයන් පහතින් දැක්වේ.

1). අන්තර්ජාලය හරහා රෙජිස්ටාර් මාර්ගයෙන්, ඔබ ඔබේ සමාගමේ නම සෙවීමට සහ රඳවා ගැනීමට අවශ්‍ය වනු ඇත. මෙම වෙන් කිරීම මාස තුනක් වලංගු වේ. එය ශ්‍රී ලාංකික රුපියල් 1,000 ක් පමණ වේ. ඔබගේ ලියාපදිංචිය දින දෙකකින් තහවුරු කරනු ලැබේ.

2). ඊළඟට, සමාගමේ ලේකම් සහ අධ්‍යක්ෂකගේ අනුමැතිය ආකෘතිය අත්සන් කළ යුතුය. මෙය පෞද්ගලිකව සිදු කරන අතර දිනකට පමණි. ඔබ ලේකම්වරයෙකු නොසිටින්නේ නම්, දේශීය සමාගම් විසින් කුඩා මාසික ගාස්තුවක් සඳහා සමාගම් ලේකම් (රුපියල් 30,000 ත් 45,000 ත් අතර) ලබා දෙනු ඇත.

3). සමාගම් රෙජිස්ට්රාර් මාර්ගයෙන් පහත සඳහන් ආකෘති පත්‍ර ඉදිරිපත් කරන්න: 1 ආකෘතිය (සමාගම් ලියාපදිංචි කිරීම), 18 ආකෘති පත්‍රය (අධ්‍යක්ෂ අනුමැතිය සහ සහතිකය), 19 ආකෘතිපත්‍රය (ලේකම්ගේ අනුමැතිය සහ සහතිකය) සහ ඔබේ ලිපි ලේඛන දෙකක්. මෙම ක්‍රියාවලිය සාමාන්‍යයෙන් දින 3 ක් ඇතුළත නිම කරනු ලැබේ. පිරිවැය යනු 1 ආකෘති පත්රය සඳහා රුපියල් 15,000 ක ගාස්තුවක් සහ වෙනත් එක් එක් ආකාර සඳහා රුපියල් 1000 ක ප්ලස් ගාස්තුවක් සහ 11% වැට් බද්දක් අය කිරීමකි.

4). ඩේලි පුවත්පත් සහ රජයේ ප්‍රකාශක කාර්යාංශය තුළ ඔබේ සමාගමේ සංස්ථාපනය පිළිබඳ පොදු දැන්වීමක් ලබා දෙන්න. ඔබ විසින් මෙම නිවේදනය දින 60 ක් ඇතුලත දී ඉදිරිපත් කළ යුතු අතර සති දෙකකින් ඔබගේ දැන්වීම ප්‍රකාශයට පත් කරනු ලැබේ. එය රුපියල් 7,000 ක් වනු ඇත.

5). දේශීය ආදායම් දෙපාර්තමේන්තුවෙහි බදු ගෙවන්නන්ගේ සේවා ඒකකය වෙතින් බදු නිශ්චිත අංකයක් (TIN) ලබා ගැනීම. කිසිදු චෝදනාවකින් තොරව එය එක් දිනක් ගත වේ. මෙය පෞද්ගලිකව සිදු කළ යුතුය.

6). අදාළ නම්, දේශීය ආදායම් දෙපාර්තමේන්තුවේ VAT ලියාපදිංචි ශාඛාව සමඟ එකතු කළ අගය මත බදු (VAT) ලියාපදිංචි කරන්න. එක් දිනක් ගත වන අතර කිසිදු වියදමක් නොමැත. ඔබට කාර්තුවකට රුපියල් 3,750,000 කට වඩා වැඩි මුදලක් ගෙවිය හැකිය.

7). කම්කරු දෙපාර්තමේන්තුවේ (EFP) අංකය ලබා ගැනීම. ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව හරහා වසර පහකට වැඩි සේවක සේවිකාවන්ට පාරිතෝෂික ගෙවීමට මෙයින් සමාගම් ලියාපදිංචි වේ. මෙය එක් දිනක් ගත වන අතර කිසිදු පිරිවැයක් නොමැත.

 

මේ සියල්ල හොඳම දෙය වන බැවින්, ඔබගේ ගාස්තු ගෙවීමට ඔබට අවශ්‍ය වනු ඇත, එය ශ්‍රී ලංකාවේ බැංකු ගිණුමක් ආරම්භ කිරීමට උපකාරී වනු ඇත. ඔබේ නව ශ්‍රී ලාංකික ගිණුමට මුදල් යැවීමට අවශ්‍ය නම්, TransferWise සමඟ හොඳම ගනුදෙනුව ලබා ගන්න.

TransferWise මගින් ඔබට Google හි දැකිය හැකි විනිමය අනුපාතිකය සහ ඔබේ හුවමාරුව සඳහා විනිවිද පෙනෙන, ඉහළ ගාස්තුවක් අය කෙරේ. එබැවින් ඔබ කොපමණ මුදලක් ලැබෙනු ඇත්දැයි ඔබ දන්නේය.

 

මගේ නීතිමය වගකීම් මොනවාද?

දේශීය ආදායම් දෙපාර්තමේන්තුව, පුද්ගලයන්, හවුල් ව්යාව්‍යාපාර සහ සමාගම් සඳහා අවශ්‍ය වන බදු ව්යුහය නිර්ණය කරනු ලැබේ. ඔබගේ තත්වය අනුව, ඔබගේ ආදායම යම් ප්‍රමාණයකට යටත් වුවහොත් ශ්‍රී ලංකාවේ බදු විරාම දීමනාව හිමි විය හැකිය.

ශ්‍රී ලංකා වරලත් ගණකාධිකාරී ආයතනයේ සියලුම මුල්‍ය ක්‍රියා පටිපාටිවලට අදාළව ආයතනික යහපාලනය පිළිබඳ සංග්‍රහයක් නිර්මාණය කර ඇත. විධායකයේ සහ අඅධ්‍යක්ෂක වන්දි සඳහා සමාගම් විසින් විනිවිද පෙනෙන ප්‍රතිපත්තියක් වර්ධනය කළ යුතු බව ඔවුහු යෝජනා කළහ. සියලුම ලැයිස්තුගත සමාගම් සඳහා ආයතනික පාලන ප්‍රමිති දැන් අනිවාර්ය වේ. පුහුණුව, අනුකූලතා වාර්තාකරණය සහ මණ්ඩ ව්‍යුහය ආවරණය කළ යුතුය.

ශ්‍රී ලාංකික ශ්‍රම නීතියට අනුව, සේවකයකුට මාස 12 ක් අඛණ්ඩව සේවය කිරීමෙන් පසු දින 14 ක් ගෙවා ඇති වාර්ෂික නිවාඩු සඳහා හිමිකම් ලබයි. සතියකට දින එකහමාරක් නිවාඩු දිනවල සේවකයින්ට සහ සියලුම ප්‍රසිද්ධ හා ආගමික නිවාඩු දින ගෙවීමට හිමිකම් ඇත. සේවය අවසන් වන විට වසර පහක් හෝ ඊට වැඩි කාලයකට පසුව සේවා කාලය සම්පූර්ණ කළ මාස පහක වැටුපකට ද හිමිවේ. මාතෘ නිවාඩු ශ්‍රී ලංකාවේ සති 12 යි.

ශ්‍රී ලංකාවේ පෞද්ගලික අංශයේ සේවකයන් සඳහා විශ්‍රාම වැටුප් ක්‍රමයක් නොමැත. කෙසේ වෙතත්, සමාගම් 15 ක හෝ ඊට වැඩි සමාගම්වල වසර පහකට පසු සමාගම්වලට පාරිතෝෂික ගෙවිය යුතුය.

 

ව්‍යාපාරය පිහිටුවීම සඳහා වැඩි උපකාර අවශ්‍ය නම් කුමක් කළ හැකිද?

ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යවසායකයින්ට සහාය වීම සඳහා රාජ්ය නිලධාරීන්, පෞද්ගලික සමාගම් සහ ලියකියවිලි බොහෝ ඇත. රටේ ශක්තිමත් ව්‍යාපාර ව්‍යවසායකයෙක් සිටිනවා. ඔබගේ විකල්ප කිහිපයක් මෙන්න

1). ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව ව්‍යවසායකයින් සඳහා මාර්ගෝපදේශයක් නිර්මාණය කර ඇත. රටක ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කිරීමේ ක්‍රියාවලිය හරහා ඔබ පියවරෙන් පියවර ඉදිරියට යනවා. ශ්‍රී ලංකාව තුළ ව්‍යාපාර ගනුදෙනු පිළිබඳ සාමාන්‍ය ලිපි සඳහා ඔවුන්ගේ වෙබ් අඩවිය පිරික්සා බැලීමටද ඔබට හැකිය.

2). ශ්‍රී ලංකා රජයේ තොරතුරු කේන්ද්‍රය ඔබ රඳවා තබන්නේ නම්, එක් එක් වර්ගයේ සමාගම් ලියාපදිංචි කිරීමේ ක්‍රියාවලිය හරහා ඔබට මග පෙන්වනු ලැබේ.

3). ශ්‍රී ලංකා කම්කරු දෙපාර්තමේන්තුව, කම්කරු නීති, සංඛ්‍යාලේඛන තොරතුරු, වැදගත් ආකෘති, කාලීන සිදුවීම් සහ ප්‍රවෘත්ති ගැන ඔබ දැනුවත් කළ හැකිය.

4). ශ්‍රී ලංකා වරලත් ගණකාධිකාරී ආයතනයේ ව්‍යාපාර ව්‍යුහයන් පිළිබඳ ලිපි ලේඛන සපයයි.

5). ඔබ ටිකක් ටිකක් ගෙවීමට කැමති නම් බොහෝ පෞද්ගලික උපදේශන සේවාවන් ඔබේ අවශ්‍යතා සපුරාලීමට, සමාගම් ලේකම්වරයෙකුට සහ ඔබට ඇති ඕනෑම ප්‍රශ්නයක් සඳහා පිළිතුරු දීමට ඔබ සමඟ වැඩ කරනු ඇත.

දැන් ඔබ ඔබගේ ශ්‍රී ලාංකීය ව්‍යාපාරයේ සාර්ථකත්වය සහතික කිරීමට හොඳ ආරම්භක ස්ථානයක්.

 

 

 

Popular Articles